Gładka, trawiasta powierzchnia szmaragdowej barwy bez wątpienia może stanowić prawdziwą ozdobę miasta. Dobrze utrzymany trawnik jest powodem do dumy. Staje się tłem i spaja w jedną całość pozostałe elementy przestrzeni.
Trawniki stanowią jeden z podstawowych składników zieleni na terenach publicznych miasta. Spełniają funkcję ekologiczną (wpływ na mikroklimat), dekoracyjną (elementy kompozycji przestrzennej) oraz użytkową (powierzchnie rekreacyjne lub o funkcjach ochronnych). Podobnie jak i inne formy roślinności, egzystują w wyjątkowo niekorzystnych warunkach środowiska spowodowanych nadmierną koncentracją zabudowy, obecnością podziemnej infrastruktury technicznej oraz zanieczyszczeniami gleby i powietrza.
Piłkarze potrafią "gryźć trawę” i podobno czasami robią to nawet dosłownie, a nie tylko w przenośni. Czy podobnie jest z miejskimi ogrodnikami i zakładami miejskiej zieleni, które prowadzą zabiegi pielęgnacyjne trawników na skwerze albo w miejskim parku? Wygląda na to, że tak.
Współcześnie wykonanie trawnika miejskiego jest stosunkowo łatwe i tanie, natomiast jego właściwe utrzymanie związane jest z wysokimi kosztami, a przy tym bardzo pracochłonne.
Trawniki są najczęstszym elementem terenów zieleni miejskiej, wybieranym ze względu na swoje duże zdolności regeneracyjne i łatwą adaptację do trudnych warunków miejskich. Ważną cechą trawników jest ich estetyczny wygląd, o którym decyduje barwa powierzchni, jej gładkość i zawartość darni.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.