Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  perennials
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
Drought and herbivory are important stress factors for plants. When plants are subjected to any form of stress, phenotypic responses are elicited to reduce damage. Responses to drought include a decrease in leaf area and aerial biomass, and an increase in root/shoot ratio of biomass allocation. If plants are subjected to drought and herbivory at the same time, constrained responses are expected due to resource limitation. In a greenhouse experiment we analyzed the effect of simulated herbivory on the ability to respond to drought stress in seedlings of the Chilean perennial herb Convolvulus demissus (Convolvulaceae), which in natural populations may experience water deficit during dry summers as well as grazing by mammals. Plants subjected to drought showed the phenotypic responses theoretically expected. In contrast, plants subjected to a combined drought + herbivory treatment did not show those responses, being phenotypically similar to control plants. It is suggested that herbivory may limit responses to drought in C. demissus, hence magnifying the negative consequences on plant fitness of such abiotic factor.
PL
Czy byliny mogą być alternatywą dla trawników w mieście? Należąca do Berta Griffioena, szkółkarza z 43-letnim stażem, rodzinna firma znana właśnie z produkcji bylin przekonuje, że jest to jak najbardziej możliwe, a z wielu względów wręcz wskazane.
|
|
tom Nr 7-8
68--70
PL
Byliny to obecnie jedne z najmodniejszych roślin. Sadzone na miejskich rabatach cieszą oczy mieszkańców bogactwem kolorów, form i kształtów.
PL
Obecnie bylinowe rabaty prezentują się spektakularnie. Dzięki chłodnym nocom rozwijające się kwiaty mają wyjątkowo intensywną barwę, a pokrywające rośliny kropelki porannej rosy uroczo rozpraszają pierwsze promienie słońca. W słoneczne dni nad kwiatami uwijają się barwne motyle i pszczoły zbierające w pośpiechu ostatni nektar i pyłek, zaś wieczorem do pracy ruszają grubiutkie o tej porze roku pająki, których pajęczyny o świcie będą przypominały diamentowe kolie.
PL
Rośliny cebulowe i bulwiaste zakwitają jako jedne z pierwszych i już na przedwiośniu zdobią przestrzeń miejską. W lutym w parkach zakwitają krokusy, ranniki zimowe, przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, kosaćce żyłkowane, a nieco później pojawiają się śnieżniki, cebulice syberyjskie i puszkinie. Pełnia wiosny to przede wszystkim pora kwitnienia efektownych tulipanów, narcyzów i hiacyntów, które możemy podziwiać na miejskich kwietnikach i rabatach. Aby te wiosenne gatunki mogły zdobić miasta już na początku sezonu, ich cebule i bulwy trzeba posadzić jesienią.
PL
Lato można przyrównać do secesji o przebogatej ornamentyce, pełnej kolorów, przepychu kształtów i motywów kwietnych dekoracji na reprezentacyjnych parterach, kwietnikach oraz rabatach. Jesień jest natomiast jak modernizm, w którym forma zostaje uwarunkowana koniecznością doboru odpowiednich roślin.
PL
Miasta, zwłaszcza ich centralne punkty, spełniają wiele ważnych funkcji. W tych miejsach przestrzeń publiczna odgrywa główną rolę w nadawaniu tonu i ma znaczący wpływ zarówno na odwiedzających, jak i na użytkowników.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.