Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 369

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pacjenci
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
1
Content available remote Wpływ leków na narząd wzroku, cz. 1
100%
PL
W naszych gabinetach na co dzień pojawiają się pacjenci, którzy poddawani są leczeniu na różne schorzenia. Jak wiadomo, każdy lek, czy to przyjmowany miejscowo, czy ogólnie, może wywoływać niepożądane skutki. W poniższym artykule przybliżymy Państwu wybrane grupy leków mogących mieć niekorzystny wpływ na narząd wzroku, a także te, które stosowane w celu leczenia schorzeń oczu mogą dawać zupełnie nieoczekiwane skutki uboczne w naszym organizmie. Dla lepszego zrozumienia problemu postaramy się pokrótce je opisać, a część z nich poprzemy przypadkami pacjentów, którzy pojawili się w gabinecie doktora Caldwella, dodając fotografie wykonane w dniu wizyty, jak również te wykonane podczas kontroli.Chcemy zachęcić wszystkich specjalistów, którzy na co dzień wykonują rutynowe badania kontroli refrakcji, aby zawsze przeprowadzali wnikliwy wywiad ze swoimi pacjentami, szczególnie pod kątem przyjmowanych leków i terapii, gdyż część zgłaszanych objawów może mieć związek właśnie bezpośrednio z prowadzonym leczeniem.
2
Content available remote Korekcja pryzmatyczna w praktyce optyka, cz. 1
100%
Optyka
|
2021
|
tom Nr 6
34--36
PL
Specjaliści ochrony wzroku w Polsce pomagają coraz większej liczbie pacjentów z poważnymi problemami wzrokowymi. Często wiąże się to z koniecznością zalecenia korekcji pryzmatycznej. W jaki sposób pracować z korekcją pryzmatyczną?
3
Content available remote Astygmatyzm? Co to za choroba?
100%
PL
Nierzadko zdarza mi się obserwować u pacjentów, a jeszcze częściej u rodziców młodych pacjentów, wyraźny niepokój, kiedy po badaniu informuję, że stwierdzam u nich astygmatyzm. Niekiedy słyszę pytanie: „Co to za choroba?”. Przypuszczam, że z podobnymi reakcjami spotykają się również inni okuliści, optometryści i optycy, gdy informują o tej wadzie swoich pacjentów.
4
Content available remote Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym
100%
PL
Tym razem: siła skiaskopu. Czy autorefraktometr wysłał skiaskop do lamusa? Większość odpowie, że tak. Część autorefraktometrów działa nawet na podobnej zasadzie. Poza metodą różnica między tymi badaniami polega na tym, kto podejmuje decyzje: Ty czy urządzenia? Autorefraktometr jest pięknym przyrządem przyspieszającym pracę, jednak ograniczając się do niego rezygnujesz z podjęcia decyzji, nie obserwujesz, jak działają oczy w stanie aktywnym. Czy ma to tak duże znaczenie? Czasem średnie, ale bywa, że jest decydujące w akceptacji korekcji. Tym razem omówię przypadek niedowidzącego oka. Jeśli widzenie jest słabe, to odpada metoda subiektywna – pacjent widzi na tyle niewyraźnie, że nie potrafi Ci pomóc w określeniu wady. Bardzo często w takich przypadkach usiłujesz zrzucić decyzję na autorefraktometr. Nie jest to takie dziwne – jedyny pomiar, który Ci zostaje, to pomiar obiektywny. Jednak autorefraktometr stosuje pomiar jednooczny i ignoruje działanie peryferii. Może to jednak wystarczy przy słabej ostrość jednego oka. W końcu w takim przypadku jego wpływ na dwuoczne widzenie powinien być mały. Ale "mały" to kwestia względna.
5
Content available remote Dobry wywiad optometryczny – czyli jaki?
100%
PL
Codziennie, przyjmując w naszych gabinetach, rozpoczynamy pracę od rozmowy z pacjentem. Sukces całego postępowania diagnostycznego w dużej mierze zależy od tego, jak tę rozmowę poprowadzimy. Zastanówmy się zatem, jakie są najistotniejsze aspekty wywiadu optometrycznego. Zapraszając pacjenta do gabinetu powinniśmy zacząć od przedstawienia się, a następnie zebrać dane metryczne i kontaktowe. A jakie informacje potrzebne są do postawienia wstępnej diagnozy, którą następnie weryfikować będziemy podczas badania optometrycznego?
6
Content available remote Etyka w zawodzie optometrysty – skrócony kodeks
100%
PL
Definicja zawodu zaufania publicznego to „profesja o wysokim znaczeniu społecznym, wymagająca odpowiednich kwalifikacji zawodowych i zdrowotnych oraz wysokich standardów moralnych i etycznych”. I chociaż zawód optometrysty prawnie nie jest zaliczany do tej grupy zawodów (w przeciwieństwie do zawodu fizjoterapeuty czy diagnosty laboratoryjnego), to jednak specjalistyczne kwalifikacje wymagane od absolwenta optometrii i specyfika pracy z pacjentem wymagają od niego również właściwej postawy moralnej i etycznej. Wychodząc z takiego założenia Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki już w 2016 roku wprowadziło kodeks etyki optometrii, przygotowany na wzór kodeksów etyki innych zawodów medycznych.
EN
Background: Patients’ opinion on tobacco smoking amongst medical staff from health care institutions was a purpose of the paper. Materials and Methods: The studies were carried out in the health care institutions in the provinces of Opole, Silesia and Lower Silesia from July to September 2011. Results: The group under study consisted of 482 women and 322 men appropriately 60% and 40% of the examined ones. Patients of inpa-tient care (N=424) set 52.7%, of outpatient care (N=380) – 47.3% of the examined. Over half of the polled (N=436, 54.2%) support a total ban on tobacco smoking which is in force in the health care institutions for over a year. 35.6% of the examined (N=286) came across the medical staff smoking cigarettes. The above phenomenon is dominating in the inpatient care institutions (p=0.02704 *0.05). Notices on smoking ban in the health care institutions noted 70% of respondents. Conclusions: Intensifying the educational and promotional actions to appropriate health behavior problem in the medical field seems to be essential.
PL
Wstęp: Celem pracy było poznanie opinii pacjentów placówek ochrony zdrowia na temat problemu palenia tytoniu przez personel medyczny. Materiał i metody: Badania przeprowadzono w okresie od lipca do września 2011 roku na terenie placówek ochrony zdrowia województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Grupę badawczą, liczącą 804 osoby, stanowili pacjenci publicznych i niepublicznych placówek lecznictwa otwartego i zamkniętego. Wyniki: Badana grupa składała się z 482 kobiet i 322 mężczyzn, co stanowi odpowiednio 60% oraz 40% ogółu badanych. Pacjenci placówek lecznictwa zamkniętego (N=424) stanowili 52,7%, otwartego (N=380) – 47,3% ogółu badanych. Ponad połowa ankietowanych (N=436, 54,2%) popiera obowiązujący od ponad roku całkowity zakaz palenia papierosów na terenie placówek ochrony zdrowia. 35,6% badanych (N=286) było świadkiem palenia papierosów przez pracowników tam zatrudnionych. Powyższe zjawisko dominuje w placówkach lecznictwa zamkniętego (p=0,02704 *0,05). Oznaczenia mówiące o zakazie palenia papierosów na terenie placówki ochrony zauważyło 70% respondentów. Wnioski: Istotnym wydaje się zintensyfikowanie działań edukacyjnych i promocyjnych skierowanych na problem odpowiednich zachowań zdrowotnych w środowisku medycznym.
8
Content available remote Pacjent autystyczny w gabinecie optometrycznym
100%
PL
Autyzm (Autism Spectrum Disorders, ASDs) to neurologiczne zaburzenie rozwojowe, które obejmuje wiele sfer funkcjonowania człowieka. Występujące nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim trudności w nawiązywaniu relacji i interakcji społecznych oraz komunikacji werbalnej i niewerbalnej. W diagnozie autyzmu jednym z istotnych symptomów jest opóźnienie w rozwoju mowy u dziecka. Pomimo faktu, że przyczyny autyzmu u dzieci nie są do końca znane, można je podzielić na zaburzenia genetyczne oraz środowiskowe. Autyzm występuje częściej u bliźniąt jednojajowych niż dwujajowych oraz czterokrotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek. Występowanie u dzieci zaburzeń genetycznych, takich jak zespół łamliwego chromosomu X, także zwiększa prawdopodobieństwo autyzmu [1]. Do czynników środowiskowych zalicza się m.in.: zanieczyszczenie środowiska, dietę i styl życia.
9
Content available remote Sztuka przestrzegania zaleceń
100%
PL
Niniejszy artykuł analizuje przeprowadzone w krajach regionu Azji i Australii badanie ankietowe, dotyczące użytkowania i pielęgnacji soczewek kontaktowych przez pacjentów. W badaniu ujawnił się niepokojąco niski stopień przestrzegania zaleconego sposobu postępowania. Autorzy nakreślają tu główne problematyczne kwestie i kierują do specjalistów prośbę o pomoc w odwróceniu tej tendencji.
PL
Praca badawcza poświęcona świadomości osób miopijnych w dziedzinie krótkowzroczności oraz analizie roli specjalistów w budowaniu wiedzy pacjentów. Przedstawiono w niej epidemiologię oraz czynniki ryzyka rozwoju i progresji miopii, ze szczególnym uwzględnieniem zmian spowodowanych przez pandemię COVID-19. Przybliżono schemat postępowania, zaproponowany przez The International Myopia Institute (IMI), który obejmuje regularne wizyty optometryczne i okulistyczne, a także szereg badań diagnostycznych. W ramach pracy dokonano analizy świadomości pacjentów krótkowzrocznych na temat miopii. W tym celu przeprowadzono ankietę, zawierającą pytania dotyczące częstości konsultacji optometrycznych i okulistycznych, znajomości różnych metod korekcji wady wzroku oraz świadomości konieczności podejmowania działań profilaktycznych.
11
Content available remote Oczopląs – jak możemy pomóc?
100%
PL
W czerwcu odbył się organizowany przez PTOO webinar na temat oczopląsu w kontekście współpracy między specjalistami. Po wysłuchaniu prezentacji uznałem, że uczestnicy mogą odczuwać niedosyt praktycznego powiązania przedstawionych wiadomości z codzienną praktyką optometrysty. Z wykładów nie wynikało, że mamy możliwość samodzielnej pomocy takim pacjentom. Dlatego zdecydowałem się opublikować ten tekst na łamach OPTYKI, który jest fragmentem przygotowywanej przeze mnie publikacji. Przedstawione w niej poglądy mogą być uznane jako kontrowersyjne przez część środowiska. Może dzięki temu publikacja będzie nawet bardziej interesująca. Poniższy tekst nie powinien jednak wzbudzać kontrowersji. Jest to fragment z części, która opisuje postępowanie w konkretnych badaniach. Teoria łączy się z omówieniem przypadków z mojej praktyki. Starałem się zachować styl jak najbardziej zwięzły, co może być odbierane jako pewnego rodzaju „chropowatość”. Będę wdzięczny za słowa komentarza, choć zdaję sobie sprawę, że każdy autor jest związany z napisanym tekstem i niechętnie wnosi do niego zmiany w późniejszym czasie. Życzę przyjemnej lektury!
12
Content available remote Nowe narzędzie dla osób pracujących z pacjentami po przebytych urazach mózgu
100%
PL
Od 2018 roku prowadzę badania związane z urazowymi uszkodzeniami mózgu (ang. Traumatic Brain Injury, TBI) wśród żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Dzięki współpracy z fundacją „Sprzymierzeni Z GROM” dostałem możliwość bezpośredniego zapoznania się z wpływem urazów na funkcjonowanie poszkodowanych. Praca z fundacją dała możliwość zaprezentowania optometrii w hermetycznym środowisku służb mundurowych. W 2019 roku, podczas II Międzynarodowego Sympozjum TBI i PTSD, wraz z prof. Willisem C. Maplesem (OD, MS FAOO, FCOVD) i dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, po raz pierwszy w środowisku wojskowym przedstawiliśmy zakres pracy optometrystów oraz charakterystykę optometrycznej terapii widzenia. W 2021 roku w ramach III edycji Defence24Day & SOFEAST (wiodącej konferencji branży obronnej i sektora bezpieczeństwa) odbyło się III Międzynarodowe Sympozjum TBI&PTSD. Podczas sympozjum przedstawiłem zaktualizowane informacje odnośnie możliwości optometrycznej rehabilitacji pacjentów po przebytych urazach mózgu. Wysłuchaliśmy również wciągających prezentacji zagranicznych specjalistów. Na panelu optometrycznym swoimi doświadczeniami podzielił się prof. Willis C. Maples oraz prof. Hannu Laukkanen (OD, MEd FAAO, FCOVD-A).
13
Content available remote Odpowiedzialność, edukacja, empatia i komunikacja
100%
PL
Empatia specjalisty, wiedza i doświadczenie, medycyna oparta na dowodach, odpowiedzialność pacjenta za własne zdrowie, edukacja rodziców; potrzeba wzajemnej komunikacji – myśląc o tym, jak wiele jest tematów / zagadnień, które chciałabym poruszyć, pragnę zaprosić nas jako środowisko specjalistów ochrony wzroku do szerokiej akcji. Zmianę zacznijmy od siebie!
14
Content available remote Soczewki toryczne: pierwszy wybór dla pacjentów z astygmatyzmem
100%
PL
Dawniej dopasowanie miękkich soczewek torycznych było traktowane jako wyjątkowa umiejętność, którą opanowało niewielu specjalistów. Obecnie miękkie soczewki toryczne zyskały znacznie szerszą akceptację. Ale czy większa liczba pacjentów z astygmatyzmem mogłaby z nich korzystać? W jakim stopniu nowoczesne konstrukcje ułatwiają udane dopasowanie soczewek torycznych? Jeśli Twoi pacjenci z astygmatyzmem nie noszą tych soczewek, to dlaczego tak się dzieje?Wyniki ostatnic h badań dały odpowiedź na wiele z tych pytań oraz pozwoliły poznać nastawienie pacjentów i specjalistów do korekcji astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych.
15
Content available remote Laserowa korekcja wad wzroku – co z tym pacjentem?
100%
PL
Laserowa korekcja wad wzroku jest wysokospecjalistyczną usługą medyczną, która wymaga zachowania standardów kwalifikacyjnych i precyzji wykonania samego zabiegu, ale również wypracowanego modelu współpracy pomiędzy specjalistami zajmującymi się „okiem pacjenta”. W naszym przypadku jest to nie tylko chirurg i optometrysta, ale również pielęgniarki operacyjne oraz opiekun pacjenta.
PL
Korekcja okularowa pacjentów prezbiopijnych wymaga dokładnego określenia należnej mocy sferycznej i cylindrycznej do dali oraz odpowiedniego dodatku do bliży. Obecnie badanie refrakcji jest wykonywane przez okulistów, optometrystów, a także przez tych optyków, którzy opanowali procedury tego badania.
19
Content available remote Korekcja pryzmatyczna w praktyce optyka, cz. 2
100%
Optyka
|
2022
|
tom Nr 1
34--36
PL
W pierwszej części artykułu [6] opisana została metoda decentracji pryzmatycznej przy użyciu podziałki kątowej [9]. Ta technika jest bardzo dobra do zrozumienia działania decentracji. W codziennej praktyce może okazać się zbyt czasochłonna i mało dokładna. Lepiej skorzystać z gotowych rozwiązań, jakie oferuje nawet najprostszy dioptromierz lunetowy bez kompensatora pryzmatycznego.
PL
Jednym z narzędzi diagnostycznych będących w dyspozycji optometrysty jest ocena sprawności czytania przez pacjenta. Ocena ta przydatna jest nie tylko przy stawianiu wstępnej diagnozy czy monitorowaniu terapii wzrokowej, lecz także przy doborze pomocy wzrokowych dla pacjentów słabowidzących.
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.