Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ostrość wzroku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Pojęcie prawidłowego widzenia nie ogranicza się jedynie do aspektu możliwie najwyższej ostrości wzroku do bliży czy dali. Bardzo ważne jest również widzenie obuoczne, czyli złożona i skoordynowana współpraca pomiędzy obojgiem oczu oraz mózgiem. Umożliwia ona równoczesne i obuoczne postrzeganie obiektów wzrokowych z zachowaniem pojedynczego, przestrzennego widzenia. Co ważne, obraz powstający w efekcie widzenia obuocznego charakteryzuje się wyższą jakością oraz szerszym polem widzenia w porównaniu do widzenia jednoocznego [1]. Należy podkreślić, że prawidłowe widzenie obuoczne zależne jest od wielu różnorodnych czynników. Wymagana jest prawidłowa anatomia i funkcjonowanie obojga oczu, prawidłowe ustawienie gałek ocznych oraz prawidłowa czynność nerwów, mięśni okoruchowych i centralnego układu nerwowego. Zaburzenia któregokolwiek z czynników mogą prowadzić do powstania zaburzeń widzenia obuocznego, wynikających z heterotropii czy heteroforii. Z kolei przedłużony czas ich występowania możne prowadzić do uruchomienia niepożądanych procesów adaptacyjnych, które ograniczą możliwość widzenia. Zalicza się do nich przede wszystkim: niedowidzenie, ekscentryczną fiksację oraz tłumienie [1].
2
Content available remote Zamiast białej laski – kije do nordic walking
100%
PL
Warunki widzenia. Receptory wzrokowe odgrywają kluczową rolę w przekazywaniu wiadomości, m.in. w rozpoznawaniu i orientacji w przestrzeni, ponieważ 70% informacji przetwarzanych przez mózg jest związanych właśnie ze wzrokiem [1]. Problem z prawidłowym widzeniem może być spowodowany obniżeniem ostrości wzroku lub wystąpić w wyniku utraty pola widzenia [2].
3
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 10, Dystrofie rogówki
100%
PL
Pod pojęciem 'dystrofie rogówki' kryje się grupa pierwotnych, genetycznie uwarunkowanych schorzeń narządu wzroku, które nie są związane z wcześniejszymi schorzeniami miejscowymi czy ogólnymi oraz czynnikami środowiskowymi. Ich pierwsze objawy pojawiają się zwykle już w młodym wieku, jednak przez wiele lat mogą nie dawać żadnych dolegliwości. Zmiany nasilają się wraz z wiekiem, prowadząc do utraty przezierności rogówki i obniżenia ostrości wzroku. W niniejszym opracowaniu omówionych zostanie kilka dystrofii, które spotykane są w codziennej praktyce najczęściej, a ich objawy podmiotowe, często rodzinne występowanie oraz charakterystyczny obraz w lampie szczelinowej pozwalają postawić właściwe rozpoznanie [1,2].
4
Content available remote Aktualne metody leczenia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem
100%
PL
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (ang. age related macular degeneration, AMD) to schorzenie, w którym niezmiernie istotną rolę odgrywa czas, który upływa od chwili zdiagnozowania choroby do podjęcia terapii. Pierwsze, niekiedy subtelne objawy choroby, takie jak metamorfopsje czy mroczki w centralnym polu widzenia, zaczynają niepokoić pacjenta, który zwykle udaje się na badanie okulistyczne. Nierzadko taki pacjent trafia do gabinetu optometrysty, spodziewając się, że zastosowanie odpowiedniej korekcji przyczyni się do ustąpienia dolegliwości. Nowoczesne, nieinwazyjne metody diagnostyki AMD - SOCT i angio-OCT - umożliwiają szybkie postawienie rozpoznania. Jest to szczególnie ważne w przypadku wysiękowej postaci AMD (wAMD), która - nieleczona - może w ciągu kilku miesięcy doprowadzić do znacznego obniżenia ostrości wzroku, a nawet ślepoty.
5
Content available remote O sztuce refrakcji
100%
PL
Operacje zaćmy są najczęściej wykonywanymi procedurami w oddziałach okulistycznych. Przeprowadzane są u coraz młodszych pacjentów, niejednokrotnie z dobrą ostrością wzroku. Aktualnie złotym standardem jest fakoemulsyfikacja zaćmy przez małe cięcie – zabieg stosunkowo bezpieczny i zapewniający szybką rehabilitację widzenia, jednak niepozbawiony powikłań. Zdarzają się one rzadko, jednak mogą prowadzić do utraty widzenia [1].
7
Content available remote Zmiany refrakcji po zabiegach witreoretinalnych
100%
PL
Artykuł dotyczy zmian refrakcji po zabiegach witreoretinalnych. W artykule opisano pojęcie refrakcji oraz jej wad. Następnie opisano wskazania medyczne do zastosowania chirurgii witreoretinalnej, z dokładnym opisem techniki zabiegu oraz jego zalet i wad. Zaprezentowano przykłady możliwej zmiany refrakcji po zabiegu oraz wyniki badań w oparciu o literaturę medyczną.
EN
This paper focuses on the concept of refraction after vitroretinal surgery. We described the basic terms of refraction and possibility errors of refraction. Next we focused on indications for vitreoretinal surgery and provided a detailed description of surgical techniques, their limitations and potential complications. We also discussed possible causes of refraction changes related to vitroretinal surgery, and presented a review of outcomes of contemporary techniques in vitroretinal surgery.
PL
Ambliopia, czyli inaczej niedowidzenie, jest często spotykaną dolegliwością w gabinecie terapii widzenia. Diagnozowana jest m.in. na podstawie oceny poziomu ostrości wzroku. Badanie wykonuje się dla każdego oka z osobna przy zastosowaniu odpowiednio dobranej korekcji. Najczęstszą przyczyną niedowidzenia są różnego rodzaju nieskorygowane wady refrakcji oraz zez, poza tym ambliopia może być wynikiem deprywacji wzrokowej lub powstać wtórnie po przeprowadzonej terapii widzenia [1,2,3]. Występowanie niedowidzenia szacuje się na około od 2% do 4% u dzieci do ukończenia 15. roku życia. Na częstość występowania ambliopii w populacji istotny wpływ ma fakt, czy u chorych podejmowane były wcześniej jakiekolwiek działania mające na celu zapobieganie oraz leczenie tej dolegliwości. Uważa się, że szanse na całkowite wyleczenie niedowidzenia maleją wraz z wiekiem pacjenta. Dawniej sądzono, że aby leczenie było skuteczne, najlepiej rozpocząć je jak najwcześniej, ale najpóźniej do 7. roku życia, natomiast najnowsze doniesienia są takie, że niedowidzenie można z powodzeniem leczyć u starszych dzieci oraz dorosłych [1,3].
PL
Wraz z wydłużeniem czasu życia i okresu aktywności zawodowej wzrastają wymagania pacjentów co do jakości życia. Dotyczy to również oczekiwań odnoszących się do widzenia. Chorzy poddani operacji zaćmy spodziewają się nie tylko poprawy ostrości wzroku, ale także komfortu widzenia. W odpowiedzi na oczekiwania pacjentów doskonalone są metody operacyjne, chirurdzy starają się poprawić bezpieczeństwo zabiegów, ograniczyć liczbę powikłań i skrócić czas rehabilitacji. Należy jednak pamiętać, iż istotną częścią operacji zaćmy jest wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej, ponieważ ten etap zabiegu w znaczący sposób wpływa na jego ostateczny wynik. Dzięki wszczepom wewnątrzgałkowym współczesna chirurgia zaćmy stała się precyzyjną procedurą refrakcyjną, korygującą krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.
PL
Dane w niniejszym artykule pochodzą z badania, które przeprowadzono na potrzeby pracy magisterskiej. Czytanie i pisanie to jedne z najważniejszych umiejętności, które dziecko musi opanować w pierwszych latach nauki w szkole. Istotne jest, aby zdolności te nabyło do czasu ukończenia trzeciej klasy tak, aby na kolejnych etapach edukacji potrafiło płynnie i ze zrozumieniem czytać, pisać oraz liczyć. U dzieci z obniżoną ostrością wzroku czas zdobywania podstawowych umiejętności szkolnych trwa dłużej. Szacuje się, że około 13 mln dzieci na świecie w wieku pomiędzy 5. a 15. rokiem życia ma problemy z widzeniem w związku z występującą i nieskorygowaną wadą wzroku. Sytuację tę stwierdza się częściej u dzieci pochodzących z rodzin o niskim statusie ekonomiczno-społecznym, dodatkowo obserwuje się u nich także trudności z nauką.
PL
W chwili narodzin człowiek nie ma w pełni rozwiniętego układu wzrokowego. Zarówno gałka oczna, jak i droga wzrokowa oraz ośrodki nerwowe, które odpowiedzialne są za przekazywanie informacji wzrokowych do mózgu, dojrzewają stopniowo w kolejnych miesiącach i latach życia. Prawidłowo rozwijająca się gałka oczna dziecka osiąga wielkość porównywalną do gałki ocznej osoby dorosłej dopiero w wieku 12 lat. Najintensywniejszy wzrost następuje po 2–3 latach od narodzin [1]. W procesie emetropizacji poszczególne elementy oka kształtują się tak, by w efekcie uzyskać oko miarowe. W wieku od 3 do 6 lat dziecko rozpoczyna edukację. Zarówno w przedszkolu, jak i w szkole spotyka się ono z zadaniami, które ma obowiązek wykonać. Bardzo duże znaczenie w realizacji tych zadań ma nie tylko wyraźne widzenie, którego wykładnikiem jest pełna ostrość wzroku, ale również prawidłowe widzenie obuoczne, akomodacja oraz konwergencja. Jakiekolwiek nieprawidłowości pojawiające się na tym etapie mogą utrudniać dziecku naukę czytania oraz pisania, na dalszych etapach rozumienia i interpretowania omawianego tekstu, co wiąże się z uzyskiwaniem gorszych od rówieśników wyników w nauce [2,3].
PL
Leczenie zaburzeń widzenia obuocznego ma na celu usunięcie dolegliwości oraz uzyskanie prawidłowego ustawienia oczu z pełną ostrością wzroku i ze stabilnym widzeniem stereoskopowym w wolnej przestrzeni na wszystkie odległości [4,6,7]. Idealnie stan układu wzrokowego po leczeniu powinien przypominać układ wzrokowy osoby, u której zaburzenia widzenia obuocznego nigdy nie występowały, czyli powinny być spełnione wszystkie normy. W praktyce sukcesem jest, gdy w wyniku zastosowanej terapii pacjent ma obuoczne widzenie dołeczkowe, zmniejszyło się tłumienie, a ostrość wzroku i stereopsja wzrosły.
13
Content available remote Dziecko i okulary – możliwe połączenie?
88%
PL
Dziecko uczy się widzieć – proces emmetropizacji. Dzieci rodząc się, nie widzą świata w taki sposób, jak osoby w pełni dojrzałe. Widzą jedynie źródła światła, a ich ostrość wzroku jest bardzo niska. Z czasem, wraz z rozwojem gałki ocznej, drogi wzrokowej oraz rozwojem psychicznym, są w stanie dostrzegać więcej. Uczą się patrzeć i nazywać to, co widzą. Jednak prawidłowy rozwój wymaga odpowiednich bodźców ze środowiska zewnętrznego i z uwarunkowań genetycznych. Wraz z rozwojem fizycznym następuje również skoordynowanie ruchów oczu z motoryką całego ciała i położeniem w przestrzeni, a wraz z rozwojem psychicznym – zwiększona pamięć wzrokowa, która umożliwia rozpoznawanie twarzy rodziców i przedmiotów, a w dalszym okresie pozwala na naukę czytania i pisania.
14
Content available remote Widzenie a ruch. Czym jest dynamiczna ostrość wzroku?
88%
PL
Nieodłącznym elementem każdego badania wzroku jest pomiar jego ostrości. Osoba badana czyta literki prezentowane na tablicy bądź wyświetlane za pomocą rzutnika. Czy jednak takie badanie jest w stanie odzwierciedlić to, jak widzimy na co dzień? Coraz więcej specjalistów zwraca uwagę, że w życiu codziennym bardzo często my lub też obserwowane obiekty znajdują się w ruchu. Widzenie w takim przypadku określane jest poprzez dynamiczną ostrość wzroku. Badanie tej funkcji widzenia jest szczególnie rekomendowane w przypadku osób uprawiających sport, a zwłaszcza dyscyplin wymagających umiejętności szybkiego reagowania na bodźce wzrokowe w czasie ruchu.
PL
Stożek rogówki to dwustronna i asymetryczna choroba degeneracyjna, która polega na postępującym ścieńczeniu oraz uwypukleniu rogówki, prowadząc tym samym do powstawania nieregularnego astygmatyzmu oraz znacznych zaburzeń ostrości wzroku. Stożek rogówki zwykle rozwija się w drugiej bądź trzeciej dekadzie życia i jego progresji nie da się przewidzieć. Schorzenie dotyczy wszystkich grup etnicznych i obu płci. Powszechność występowania oraz wskaźniki zapadalności na stożek rogówki mogą różnić się w zależności od położenia geograficznego oraz wieku występowania. Szczególną uwagę chciałabym poświęcić czynnikom etiologicznym, patogenezie oraz epidemiologii powstawania tej dystrofii.
16
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 4, Metody diagnostyczne – OCT rogówki
75%
PL
Wiele współczesnych aparatów OCT (ang. optical coherence tomography) posiada możliwość zobrazowania przedniego odcinka gałki ocznej, w tym rogówki. Niejednokrotnie można spotkać się z określeniem AS-OCT, co stanowi skrót od angielskiego określenia badania OCT przedniego odcinka (ang. anterior segment, OCT). Prawidłowo i starannie wykonane badanie OCT jest cennym narzędziem diagnostycznym w schorzeniach rogówki – pozwala nie tylko uzyskać ostateczne rozpoznanie, ale także monitorować stan rogówki podczas jej leczenia.
17
Content available remote Podstawowe patologie rogówki. Cz. 3, Metody diagnostyczne - tomografia rogówki
75%
PL
Keratometry oraz topografy rogówkowe dostarczają informacji jedynie na temat krzywizn przedniej powierzchni rogówki. Dzięki badaniu tomograficznemu możliwa jest także ocena jej tylnej powierzchni, grubości i całkowitej mocy oraz struktury obrazowanej tkanki. W niniejszym artykule zostanie krótko omówiona metoda tomografii rogówki wykorzystująca regułę Scheimpfluga.
18
Content available remote Zaburzenia wzrokowe u dzieci, cz. I. Pomiar ostrości wzroku
75%
PL
Układ wzrokowy człowieka czerpie z otoczenia informacje o cechach obserwowanych obiektów, takich jak ich kształt, barwa, wielkość, lokalizacja w przestrzeni, a także stanowi istotne narzędzie do percepcji głębi, ruchu czy kolejności następujących po sobie zdarzeń. Aby percepcja ta była pełna, konieczne jest ostre odwzorowanie obserwowanych przedmiotów na siatkówkach naszych oczu.
PL
Tematyka artykułu dotyczy metod obiektywnej oceny ostrości wzroku, wykorzystujących nieinwazyjne pomiary wzrokowych potencjałów wywołanych. W ocenie ostrości wzroku wykorzystuje się zmiany elektrycznych potencjałów czynnościowych powstających w obrębie gałki ocznej, mięśni ocznych oraz okolicy kory mózgowej. Omówiono dwie techniki bazujące na pomiarze wzrokowych potencjałów wywołanych oraz przedstawiono szczegółowe wyniki dla jednej z nich. Przedstawiono urządzenia z nimi współpracujące, ze szczególnym uwzględnieniem pozyskiwania i obróbki otrzymywanych danych. Podjęto również próbę wyskalowania pozyskanych danych, umożliwiającą szybką i obiektywną ocenę ostrości wzroku.
EN
The subject matter of this paper refers to the objective visual acuity assessment methods using non-invasive measurements of visual evoked potentials by means of special electrodes. The changes of the electric functional potentials arising around the eyeball, ocular muscles and in the cerebral cortex area are used for visual acuity assessment. Two techniques basing on the measurement of visual evoked potentials were discussed and detailed results of one of therr presented. The equipment cooperating with them was presented, date acquisition and data processing devices, in particular. An attempt was also made to classify the acquired data enabling prompt and objectivf visual acuity assessment.
PL
Świat, który postrzegamy, nie jest płaski, widzimy go trójwymiarowo. Ta umiejętność szacowania odległości, postrzegania głębi i kształtów jest możliwa dzięki widzeniu przestrzennemu, które rozwinął nasz układ wzrokowy. Widzenie przestrzenne w znaczący sposób wzbogaca jakość widzenia. Podczas wielu czynności dnia codziennego konieczna jest ocena odległości oraz głębi. Dodatkowo pełna sprawność wzroku w zakresie widzenia przestrzennego jest niezwykle ważna podczas kwalifikacji do wielu zawodów. W pełni rozwinięte widzenie obuoczne nie tylko usprawnia odbiór głębi i odległości, ale też poprawia ostrość wzroku, zwiększa wrażliwość na kontrast oraz poszerza pole widzenia [1-3].
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.