Obniżenie zużycia surowców pierwotnych, zwiększenie zagospodarowania surowców wtórnych, oraz ograniczenie powstawania odpadów można uzyskać przez stosowanie instrumentów ekonomicznych, różnych opłat i kar oraz odpowiednie kształtowanie podatków pobieranych przy sprzedaży surowców, materiałów i produktów. Te ostatnie występują najczęściej w postaci podatku dochodowego, podatku od towaru i usług, akcyzy lub cła. Surowce, wyroby i opakowania obciążone tymi podatkami podnoszą koszty produkcji i konsumpcji, a tym samym wymuszają ograniczenie ich zużycia lub zastąpienie ich tańszymi substytutami, natomiast zastosowane zwolnienia lub ulgi podatkowe na surowce wtórne zachęcają do zagospodarowania odpadów.
Rząd planuje wzrost stawek opłat za składowanie odpadów. Kontrowersje w branży gospodarki odpadami wzbudza zamiar podwyższenia opłat za przyjęcie na składowisko stabilizatu i odpadów palnych. Negatywnie oceniany jest również brak analizy ekonomicznej wpływu planowanych zmian na rynek.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.