Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  opłata za odbiór odpadów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jakie mogą być obciążenia finansowe dla gospodarstw domowych i właścicieli nieruchomości za gospodarowanie odpadami komunalnymi i gdzie będą zapadać decyzje w sprawie ich wysokości? - to pytania, które w ostatnim czasie nie dają spokoju wójtom i burmistrzom wielu gmin i miast.
PL
Z różnych stron kraju dobiega coraz więcej głosów zaniepokojonych wysokością prognozowanych stawek opłat, ujawnianych stopniowo przez samorządy. W mechanizmie ekonomicznym, wprowadzonym przez znowelizowaną ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, stawki te stanowią bodaj najczytelniejszy sygnał, świadczący o stanie i potrzebach inwestycyjnych lokalnej gospodarki odpadami komunalnymi. Batalia o stawki przysłania cel reformy - rozwój recyklingu.
PL
Od czasu ogłoszenia znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gros samorządów zachodzi w głowę, jaką wybrać metodę, na podstawie której ustalona będzie opłata za odbiór odpadów od mieszkańców. Wadom i zaletom jednego z pozostawionych do dyspozycji gmin sposobów - wyliczeniu opłaty na podstawie zużycia wody - poświęcono październikową debatę redakcyjną "Przeglądu Komunalnego".
PL
Tegoroczna jesień należy do bardzo pracowitych. Jak grzyby po deszczu powstają projekty uchwał, tworzące nowy, gminny system gospodarowania odpadami komunalnymi. Ich analiza pozwala stwierdzić, że przygotowywanie lokalnych ram prawnych nowej gospodarki odpadowej jest prawdziwym wyzwaniem. W każdym rozwiązaniu - choć opartym na tej samej ustawie - widać starania poszczególnych gmin o stworzenie systemu optymalnego: realizującego potrzeby mieszkańców i zabezpieczającego interes gminy.
PL
Pierwsze półrocze funkcjonowania nowego systemu w gospodarce odpadami już minęło, zatem czas na najważniejsze wnioski. Wśród wielu istotnych aspektów na uwagę zasługuje m.in. sposób ustalania opłat za odpady. Może warto przy tego typu obliczeniach wzorować się na systemie zastosowanym w sektorze wodno-ściekowym?
PL
Podczas mojego pobytu we Włocławku zadano mi pytanie, dlaczego uruchomienie ZUOK w Machnaczu tak znacznie zwiększyło opłaty za odbiór odpadów, skoro i tak potężna ich część trafia na składowisko? Dlaczego zakład w Machnaczu nazywa się Zakładem Utylizacji, skoro odzyskuje bardzo niewielką ilość surowców wtórnych nie zagospodarowując pozostałych? I wreszcie, dlaczego ludzie muszą tam pracować w maskach?
PL
Obniżenie zużycia surowców pierwotnych, zwiększenie zagospodarowania surowców wtórnych, oraz ograniczenie powstawania odpadów można uzyskać przez stosowanie instrumentów ekonomicznych, różnych opłat i kar oraz odpowiednie kształtowanie podatków pobieranych przy sprzedaży surowców, materiałów i produktów. Te ostatnie występują najczęściej w postaci podatku dochodowego, podatku od towaru i usług, akcyzy lub cła. Surowce, wyroby i opakowania obciążone tymi podatkami podnoszą koszty produkcji i konsumpcji, a tym samym wymuszają ograniczenie ich zużycia lub zastąpienie ich tańszymi substytutami, natomiast zastosowane zwolnienia lub ulgi podatkowe na surowce wtórne zachęcają do zagospodarowania odpadów.
PL
W styczniu 2012 r. weszły w życie zmiany do Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.). Rewolucjonizują one system gospodarki odpadami w Polsce, bowiem gminy, przejmując władztwo nad odpadami komunalnymi, przejmą tzw. pełną kontrolę w zakresie gospodarowania nimi na swoim terenie. Wdrożenie systemu, wraz z ustaleniem tzw. podatku śmieciowego, czyli opłaty pobieranej od mieszkańców za gospodarowanie odpadami komunalnymi, musi nastąpić do 1 lipca 2013 r.
PL
Dobiega końca czas przeznaczony na uchwalanie wysokości stawek opłat za odbiór odpadów, który przez przypadek zbiega się z okresem składania przez gminy budżetów do kontroli w regionalnych izbach obrachunkowych (RIO). Coraz więcej samorządów sygnalizuje niepokój związany z niewywiązaniem się z obowiązku zapewnienia samofinansowania systemu gromadzenia i przetwarzania odpadów. Zupełnej zmianie uległ język komunikatów napływających z "gminnego frontu walki o śmieci".
PL
Jednym z kluczowych elementów nowego systemu gospodarowania odpadami będą opłaty za ich odbiór. Aby rewolucja się powiodła, muszą być one odpowiednio skalkulowane - to znaczy tak, by były akceptowalne zarówno przez mieszkańców, którzy będą je ponosili, jak i przez samorządy gminne, które w przypadku przyjęcia złej metodologii ich ustalania będą zmuszone dołożyć do tego "interesu". Stąd też 21 lutego br. w siedzibie firmy Abrys, wydawcy "Przeglądu Komunalnego", przeprowadzona została debata pt. "Rewolucja śmieciowa - kształtowanie opłat za odbiór odpadów".
PL
Fale „śmieciowej rewolucji” maleją. Samorządy, główni sprawcy i decydenci przewrotu z lipca ubiegłego roku, podliczają koszty i obniżają stawki. Jak działa mechanizm ekonomiczny nowego systemu zagospodarowania odpadów? Trudno oprzeć się wrażeniu, że w tej kwestii niewiele uległo zmianie.
PL
W ostatnim czasie nastąpił duży wzrost wydatków ponoszonych przez mieszkańców na usługi komunalne, w tym na odbiór odpadów. W niektórych miastach stawki za wywóz śmieci wzrosły o kilka złotych, ale w innych nawet o 650%! Jakie taktyki cenowe przyjęły samorządy w obliczu konieczności wprowadzenia podwyżek?
PL
W Polsce nie ma obecnie prawnych możliwości (choć są techniczne) wprowadzenia rozliczenia odbioru odpadów na podstawie ich wagi. Szkoda, bo jest to chyba najsprawiedliwsza metoda wyliczania taryf odpadowych. Projektując zmiany prawne, warto zastanowić się nad tym, by przywrócić możliwość rozliczania klientów według masy oddawanych odpadów.
PL
Od 1 lipca 2013 r., na mocy Ustawy z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 152, poz. 897), w Polsce funkcjonuje system gospodarki odpadami, w którym władztwo nad strumieniem odpadów zostało przekazane samorządom.
PL
Od lat pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w zakresie odbioru i transportu odpadów a władzami samorządowymi toczy się spór o to, kto powinien być właścicielem strumienia odpadów wytwarzanych na terenie gminy. Jak podkreślają samorządowcy, ustawowy zapis o referendum jest tylko pozornym kompromisem między interesami obu grup.
PL
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została uchwalona niemal jednogłośnie 11 września br. i ma wejść w życie 1 września 2016 r. Umożliwi ona przyznawanie całkowitych lub częściowych zwolnień z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi rodzinom wielodzietnym.
PL
Coraz więcej samorządów interesuje się opłatą od zużycia wody jako instrumentem pomagającym osiągnąć i utrzymać samofinansowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Warszawa, Olsztyn, Łódź, Częstochowa czy podwarszawska gmina Halinów zdecydowały się na dosyć radykalny krok, by zapewnić zrównoważenie kosztów.
PL
Teleportacja fantastyczno-naukowa to możliwość niematerialnego przemieszczania się w przestrzeni i czasie. Z kolei tzw. krajowa teleportacja śmieciowa to zjawisko znikania całych zastępów mieszkańców gmin, w przeważającej mierze lokatorów zasobów spółdzielczych bądź komunalnych, w celu uniknięcia części opłat za śmieci. Jak to działa w realiach 2015 r. pod rządami łaskawie panującej nam ustawy o odpadach komunalnych?
PL
Wysypujące się ze zbyt rzadko opróżnianych pojemników odpady oraz kilkudziesięciomilionowy deficyt – z takimi problemami mierzy się Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”. Skąd wzięły się problemy stolicy Wielkopolski?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.