Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  olej chłodniczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Rola jaką odgrywa olej w sprężarkowych urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych małej i średniej mocy odgrywa szczególną rolę, ponieważ jest on w stałym kontakcie z czynnikiem chłodniczym, krąży wraz z nim w układzie. Podstawowym zadaniem oleju chłodniczego jest zapewnienie smarowania pomiędzy częściami współpracującymi mechanicznie i odprowadzenie ciepła powstającego na skutek tarcia tych elementów. Zapewnia on również chłodzenie silnika sprężarki.
PL
Bardzo często w rozmowach funkcjonuje podział na stare i nowe czynniki chłodnicze. Stare czynniki to R12 i R22 - to substancje, które już praktycznie prawie całkowicie zanikły na rynku. Nie jest więc to dziwne, że taką nazwę stosuje się do czynników z grupy SZWO. Jednak pojęcie „nowe czynniki" nie jest już oczywiste i jednoznaczne.
PL
Artykuł jest kontynuacją cyklu rozpoczętego w ubiegłych numerach. W poprzednich częściach omówiliśmy najważniejsze elementy linii olejowej. Pozostały nam jeszcze do omówienia elementy dodatkowe. Jednym z nich jest filtr oleju. Czy należy go montować? I w jaki sposób? O tym można przeczytać w poniższym materiale.
PL
Jakie są wady rozwiązań wyrównania oleju omówionych w ostatniej części naszego cyklu? Dokładnie takie same, jak w przypadku samego wyrównania oleju. Nie mamy żadnej kontroli poziomu oleju w sprężarkach. Wiemy tylko, że w każdej z nich poziom powinien być taki sam. Olej będzie powracał do sprężarek, ale tylko w przypadku, gdy ten olej zostanie wyłapany przez odolejacz, lub gdy wróci z instalacji. Gdy go zabraknie, gdy utknie gdzieś w instalacji, nie będziemy mieli jak uzupełnić oleju. A sprężarki, mimo linii olejowej, mogą się zatrzeć. Jak się zabezpieczyć? Zacznijmy od kontroli poziomu.
PL
Już na początku naszego cyklu mówiliśmy o linii olejowej. Czas powiedzieć coś więcej. Co to jest linia olejowa? Najprościej jest to ta część instalacji, w której głównym medium jest właśnie olej. To jest proste. Naprostsza linia olejowa? Tu odpowiedź już nie jest taka łatwa. Dlaczego? Bo nasuwają się dwie odpowiedzi. Jakie? Po kolei. Zacznijmy od tego, kiedy linia olejowa jest wymagana.
PL
Do podstawowych elementów ciśnieniowej instalacji chłodniczej należą: sprężarka, skraplacz, element rozprężny i parownik. Od sprężarki, przez skraplacz do elementu rozprężnego jest strona wysokiego ciśnienia. Od elementu rozprężnego przez parownik do sprężarki mamy stronę niskiego ciśnienia. Dziś jednak nie tymi elementami instalacji się zajmiemy. Zajmiemy się płynem, który w tej instalacji krąży, choć nie jest czynnikiem chłodniczym.Krąży, choć tak naprawdę wolelibyśmy, by nie krążył. Płyn, który zmniejsza nam efektywność pracy instalacji, ale bez niego instalacja by nie pracowała w ogóle. Olej. To o nim będzie mowa.
PL
Oleje chłodnicze Emkarate RL zostały zaprojektowane, aby spełnić większość wymagań producentów sprężarek i inżynierów serwisu. Użycie ich w połączeniu z zastrzeżoną „Szybką Techniką Retrofit”, pozwala zaoszczędzić czas związany z modernizacją istniejących systemów.
PL
W systemach napędowych urządzeń chłodniczych w celu zapewnienia ich odpowiedniej pracy oraz wydłużenia czasu ich żywotności stosuje się różne oleje. Wybór substancji do smarowania systemów sprężarkowych zależy od własności olejów oraz od tego, jakie czynniki robocze zastosowano w instalacjach.
PL
Przedstawiono wyniki symulacji komputerowej przepływu przez znormalizowana kryzę pomiarową czystego czynnika chłodniczego w fazie parowej i porównanie go z przepływem czynnika zanieczyszczonego aerozolem olejowym.Dzięki temu uzyskano ocenę wpływu zawartości oleju na błąd metody dokładnej.Uzyskane wyniki wskazują,że błąd pomiaru masowego natężenia przepływu zależy od zawartości oleju w sposób znaczący.
EN
Results of a computer simulation of refrigerant vapour flow rate through normalised orifice have been compared with those obtained for the case of aerosol vapour -oil.This has enabled to assess the effect of oil contamination on the measurement error.Present results indicate that the measurement error of mass flow rate of refrigerant vapour strongly depend on oil contamination.
PL
Płyny chłodnicze oparte na glikolu znajdują powszechne zastosowanie w motoryzacji, w przemyśle w instalacjach chłodniczych oraz w coraz popularniejszych w naszej strefie klimatycznej instalacjach klimatyzacyjnych. Szacuje się, że polski rynek zużywa rocznie ok. 30 tys. ton płynów chłodniczych.
PL
Obecnie następuje powrót do ekologicznych czynników chłodniczych. Jest to w dużej mierze związane z obowiązującymi przepisami dotyczącymi stosowania substancji zubożającej warstwę ozonową. Celem pracy było przeprowadzenie badań dotyczących wpływu zastąpienia czynnika R134a ekologicznym propanem w mieszaninie olej–czynnik chłodniczy na powierzchnie ślizgowe sprężarek tłokowych. Badania wykonano w mieszaninach oleju mineralnego z czynnikami chłodniczymi R134a i R290 oraz w mieszaninach oleju syntetycznego poliestrowego z czynnikami R134a i R290. Testy przeprowadzono za pomocą maszyny tarciowej z wykorzystaniem węzła typu block-on-ring, który znajduje się w komorze symulującej wnętrze sprężarki chłodniczej. Uzyskane wyniki badań potwierdzają możliwość wykorzystania propanu jako zamiennika R134a.
EN
Due to valid regulations concerning the application of substances weakening the ozone layer, at present, there is reversion to ecological refrigerants. The purpose of the work was testing the influence of substituting the refrigerant R134a with ecological propane in the mixture of oil and refrigerant on sliding surfaces of piston compressors. The tests were carried out in mixtures of mineral oil with refrigerants R134a and R290 and in mixtures of synthetic polyester oil with refrigerants R134a and R290. The tests were performed with the use of a friction machine using a pair type block-on-ring, which was situated in the chamber simulating the inside of the refrigerating compressor. The results obtained from the performed tests confirm the possibility of using propane instead of R134a.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.