Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  okulistyka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Ochrona wzroku u osób z zespołem Downa
100%
PL
W naszych gabinetach pojawiają się pacjenci z różnymi problemami wzrokowymi, niekiedy jednak wydaje nam się, że nie jesteśmy w stanie pomóc i niektóre problemy przerastają nasze możliwości. Dzieje się tak często przy pierwszym spotkaniu z pacjentem z zespołem Downa. Niechęć bądź obawa przed badaniem tych pacjentów wynika z niewielu informacji na temat ZD i obawy przed nieznanym. Poniższym tekstem będę chciała przybliżyć zagadnienie i zwrócić szczególną uwagę na to, jak bardzo potrzebna jest właściwa opieka optometryczna i okulistyczna u tych osób od najmłodszych lat.
PL
Zawód elektroradiologa został wprowadzony w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku. Początkowo domeną elektroradiologów była diagnostyka rentgenowska oraz elektromedycyna (EKG oraz EEG) [1]. Rok 2006 daje początek kształceniu w zakresie elektroradiologii na poziomie uniwersyteckim. W Poznaniu na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego powstaje na Wydziale Nauk o Zdrowiu na kierunku Zdrowie Publiczne specjalność elektroradiologia, która w niedługim czasie zostaje przekształcona w kierunek o tej samej nazwie. Dało to początek rozwojowi kierunku elektroradiologia w całej Polsce. Kształcenie na poziomie uniwersyteckim pozwala lepiej zrozumieć aspekty fizyczne oraz techniczne nowych dziedzin medycyny, takich jak np. okulistyka, w których elektroradiolog odgrywa istotną rolę.
3
Content available remote Optometria w Wielkiej Brytanii – optometria szpitalna
100%
PL
Wyobraźmy sobie kraj, w którym cztery profesje: lekarze okuliści, optometryści, ortoptyści i optycy ściśle współpracują i świetnie się uzupełniają. Czy taki kraj istnieje? Tak. Na pewno jest nim Wielka Brytania. Wielka Brytania może pochwalić się wieloma sprawdzonymi i dobrze funkcjonującymi rozwiązaniami z zakresu ochrony wzroku, a także mocno rozwiniętą i uregulowaną prawnie optometrią.
PL
W latach 20. XX wieku odkryto, że umieszczając elektrody na skórze w okolicy oczu, można rejestrować aktywność elektryczną, która zmienia się synchronicznie wraz z ruchami gałki ocznej. Początkowo sądzono, że potencjały te odzwierciedlają potencjał czynnościowy w mięśniach, które są odpowiedzialne za poruszanie gałką oczną. Jednak obecnie przyjmuje się, że te potencjały elektryczne są generowane przez stałą różnicę potencjałów, jaka istnieje między rogówką a tylną częścią oka. Na tej podstawie opracowano obiektywny test elektrofizjologiczny służący ocenie funkcji zewnętrznych warstw siatkówki i nabłonka barwnikowego (RPE) – badanie EOG, czyli elektrookulografia. Ze względu na właściwości badanych warstw siatkówki potencjał spoczynkowy oka zmienia się w zależności od oświetlenia, dlatego mierzony jest w warunkach adaptacji do ciemności i jasności [1-4]. Tak jak wszystkie badania elektrofizjologiczne, EOG wykonywane jest według standardów Międzynarodowego Towarzystwa Elektrofizjologii ISCEV (International Society for Clincal Electrophysiology of Vision). Obecnie stosowany protokół wydano w 2017 roku, który jest uaktualnieniem wersji z 2011 roku. Dokument ISCEV opisuje metody rejestrowania zapisu i szczegółowe wytyczne dotyczące wymagań technicznych tak, aby otrzymywany wynik w formie współczynnika Ardena pozyskiwany był w różnych ośrodkach w taki sam sposób.
5
Content available Zastosowanie implantów w okulistyce
100%
PL
Celem pracy jest przedstawienie osiągnięć i rodzących się wyzwań, jakie stawia przed inżynierią materiałową okulistyka. W wielu schorzeniach narządu wzroku lekarze okuliści zmuszeni są wszczepiać implanty, których celem jest przywrócenie kształtu, wyglądu, a przede wszystkim funkcji narządu wzroku. Wszczepy z metali szlachetnych, szkła i porcelany zastępowane są przez implanty wykonane z biomateriałów. Obecny rozwój inżynierii materiałowej pozwala na zaprojektowanie cech fizycznych takich jak przeźroczystość i sprężystość. W dalszym ciągu nie możemy przewidzieć odległych skutków implantacji i reakcji tkanek oka na obecność ciała obcego, którym jest wszczep.
EN
The aim of the study is to present achievements of ophtalmology and how it challenges material engineering. In various diseases of an organ of vision ophtalmologist have to insert grafts whose aim is to restore shape, appearance and, first of all, function of an organ of sight. Grafts made of biomaterials are substituted for those made of precious metals, glass and porcelain. Present development of material engineering allows to design such physical features as transparency or resilience. Still we cannot to foresee distant result of implantation and the reaction of eye tissues to the presence of foreign body - an implant.
6
Content available remote Przygotowanie do badania pacjenta z zespołem Downa
100%
PL
Angielski lekarz John Langdon Down dopiero pod koniec XIX wieku opublikował dokładny opis osoby z zespołem Downa. Jego praca naukowa z 1866 roku przyniosła mu uznanie i miano „ojca” tego określenia. Inni naukowcy już wcześniej rozpoznawali cechy syndromu, jednak to właśnie Down opisał ten stan jako odrębną jednostkę chorobową [1].
Optyka
|
2013
|
tom Nr 4
54--58
PL
Ludzki narząd wzroku składa się z wielu elementów tworzących naturalny system, odwzorowujący obraz obserwowanych przedmiotów na siatkówce. Proces formowania obrazu rozpoczyna się w momencie, gdy czoło fali elektromagnetycznej dociera do powierzchni oka. W przybliżeniu płaska powierzchnia falowa po załamaniu przez rogówkę ulega transformacji do fali sferycznej. W wyniku przejścia przez ośrodki optyczne oka ulega ona różnego rodzaju deformacjom. Zniekształcenia te są wynikiem lokalnych zaburzeń prędkości frontu falowego, którego różnicę względem teoretycznej sfery odniesienia nazywa się aberracjami (ryc. 1).
PL
Całopolowy elektroretinogram (ERG) stanowi zapis zsumowanej odpowiedzi elektrycznej z zewnętrznej warstwy siatkówki otrzymanej przy stymulacji bodźcem świetlnym typu flash. Elektroretinografia została odkryta w oczach zwierzęcych w połowie 1800 roku, natomiast u ludzi datuje się na 1920 rok. Kliniczne zastosowanie ERG rozpoczyna się w 1940 roku, natomiast w 1989 roku opracowano pierwsze kliniczne standardy przez ISCEV (International Society for Clinical Electrophysiology of Vision). Standardy te są sprawdzane i dostosowywane do wymagań rozwoju diagnostyki. Elektroretinografia stanowi niezwykle ważne i cenne badanie diagnostyczne u wielu pacjentów okulistycznych.
9
Content available remote Suche oko – co nowego wirtualna okulistyka pragnie nam rzec?
88%
PL
Ten rok przynosi nam nowe wyzwania, które stają się zarazem motywacją do ciągłego rozwoju. Zaplanowany na czerwiec Światowy Kongres Okulistyczny (World Ophthalmology Congress, WOC) odbył się pierwszy raz wirtualnie. Był to mój 10. WOC i czekałam na niego z niecierpliwością, czekały też bilety lotnicze do RPA, gdzie jak co dwa lata, w innym zakątku świata, mieliśmy spotkać się w gronie ekspertów i praktyków, by dzielić się wiedzą. Pandemia sprawiła, iż spotkaliśmy się w świecie wirtualnym i było to nietypowe, ale bardzo owocne spotkanie. Będę się dzielić zatem wiedzą dalej i opowiadać tutaj o wybranych zagadnieniach. Oczywiście zaczniemy od suchego oka i od jednej z ciekawszych sesji o tej tematyce.
10
Content available remote W roli głównej błona owodniowa – królowa medycyny regeneracyjnej
88%
PL
Szerokie spektrum zastosowania błony owodniowej i jej niezwykłe właściwości czynią ją cennym źródłem wykorzystywanym w dziedzinie medycyny, szczególnie okulistyki. Postaram się przybliżyć owo zagadnienie, przedstawiając przykłady i jednocześnie popierając je fotografiami oczu pacjentów, u których zastosowano metodę leczenia połączoną z użyciem tej tkanki. Na początku warto wyjaśnić przede wszystkim, czym właściwie jest ta błona, skąd się ją pozyskuje, a także jakie właściwości czynią ją tak wyjątkową.
11
Content available remote Diagnostyka zespołu suchego oka w praktyce okulistycznej
88%
PL
W ostatnich latach świadomość tego, że zespół suchego oka (ZSO) stanowi poważny problem medyczny, znacznie wzrosła. Zarówno lekarze, jak i farmaceuci, a przede wszystkim pacjenci, są żywo zainteresowani możliwościami leczenia tej choroby. Według ostatnich doniesień, co piąty pacjent zgłaszający się do okulisty skarży się na dolegliwości sugerujące występowanie ZSO. Przyczyny tego stanu są złożone. Do rozwoju ZSO prowadzą wszystkie schorzenia związane ze zmniejszeniem się produkcji warstw filmu łzowego.
12
Content available Advances in the diagnostics of eye diseases
75%
EN
The advances in the diagnostics of eye diseases have been presented in the work including the optic coherence tomography, confocal microscopy, ultrabiomicroscopy and perimetry. Introduction: The advances in the diagnostics of eye diseases during the last decade of the 20th century and in 21st century is incomparable with the corresponding, earlier periods of development of that discipline. This can be attributed, inter alia, to the pace of the development of imaging techniquesat present at the level close to the histological picture. Objective: The latest methods of diagnosis of changes of the front and back of the eye have been presented in the paper. Material and method: The overview of the current national and foreign literature has been done, mainly for over 10 last years. The following databases have been searched: PubMed and Polska Bibliografia Lekarska.
PL
W pracy przedstawiono postępy w diagnostyce chorób oczu, uwzględniając optyczną koherentną tomografię, mikroskopię konfokalną, ultrabiomikroskopię oraz perymetrię. Wstęp: Postęp w dziedzinie diagnostyki okulistycznej w ostatniej dekadzie XX wieku oraz w XXI wieku jest nieporównywalny z analogicznymi, wcześniejszymi okresami rozwoju tej dyscypliny. Wynika on między innymi z tempa rozwoju technik obrazowania – obecnie już na poziomie zbliżonym do obrazu histologicznego. Cel: W pracy przedstawiono najnowsze metody diagnozowania zmian przedniego i tylnego odcinka oka. Materiał i metoda: Dokonano przeglądu aktualnego piśmiennictwa krajowego i zagranicznego, głównie z ostatnich 10 lat. Przeszukano następujące bazy danych: PubMed i Polska Bibliografia Lekarska.
13
75%
PL
W ciągu ostatnich trzydziestu lat dokonał się znaczący postęp w diagnostyce obrazowej narządu wzroku. Dzięki innowacyjnym technologicznie aparatom oraz rozwojowi zaawansowanych programów informatycznych, obrazy zwizualizowanych tkanek mają dziś bardzo dobrą jakość. Możliwe jest wizualizowanie struktur wewnętrznych oka z bardzo dużą precyzją, co umożliwia precyzyjną diagnostykę we wczesnym stadium choroby, a także monitorowanie wielu procesów chorobowych [1]. Nowoczesne technologie umożliwiają osiągnięcie rozdzielczości na poziomie fotoreceptora, co pomaga w lepszym zrozumieniu podstaw choroby i pozwala na tworzenie nowych metod leczniczych. Oko jest unikalnym narządem, który dzięki swej budowie pozwala na nieinwazyjne wykonanie badań nie tylko przedniej części oka, ale i tylnego jej bieguna, czyli siatkówki i nerwu wzrokowego [2].
14
Content available remote Rola elektroradiologa w diagnostyce chorób oczu
75%
PL
Choroby tylnego odcinka oka stanowią czołówkę w światowym rankingu przyczyn ślepoty. Są to choroby degeneracyjne plamki i nerwu wzrokowego związane z wiekiem oraz powikłania chorób cywilizacyjnych takich jak np. cukrzyca [1]. W okulistyce badania obrazowe oraz czynnościowe stanowią istotny element postępowania medycznego. Dlatego pojawiła się potrzeba współpracy okulistów z personelem medycznym, a w szczególności z elektroradiologami. Mogą oni wykonywać zarówno badania obrazowe, jak i czynnościowe.
15
75%
OphthaTherapy
|
2014
|
tom 1
|
nr 3
149-156
EN
Doppler ultrasonography is a diagnostic method applied widely in the field of radiology. Nowadays it is also being employed in ophthalmology, however due to limited access to the CDI equipment, this techique is not so widespread as routine ultrasonographic tests. In this paper we present possible applications, diagnostic potential and limitations of this method in most common ophthalmological disorders.
PL
Ultrasonografia dopplerowska jest techniką stosowaną od wielu lat w diagnostyce radiologicznej. W okulistyce również znalazła swoje miejsce, jednak ze względu na ograniczony dostęp do urządzeń jej zastosowanie nie jest tak popularne jak standardowej ultrasonografii. W pracy przedstawiono zastosowania, możliwości oraz ograniczenia tej metody w najczęstszych schorzeniach okulistycznych.
16
Content available remote Hialuronian: właściwości i zastosowanie w okulistyce
75%
Optyka
|
2010
|
tom Nr 5
56--57
PL
Organizm to złożony zbiór różnych układów, które rozwinęły się tak, by spełniać istotne funkcje. Doskonałym przykładem jest oko, samopodtrzymujący się i samowystarczalny narząd, który funkcjonuje w oparciu o wiele wytwarzanych przez siebie substancji. Na przykład film łzowy zawiera ponad 490 białek, a niektóre z nich to enzymy o właściwościach antybakteryjnych, pomagające w dezynfekcji powierzchni gałki ocznej.1 Hialuronian (HA) to inna substancja produkowana przez narząd wzroku, której głównym zadaniem jest utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia struktur oka. Niektórzy producenci soczewek kontaktowych i płynów do ich pielęgnacji dostrzegli korzyści, jakie daje zastosowanie hialuronianu i uwzględnili go w składzie swoich produktów, aby złagodzić dolegliwości związane z zespołem suchego oka i poprawić komfort noszenia soczewek.
17
Content available remote Oko krótkowzroczne – zasady postępowania, algorytmy okulistyczno-optometryczne
75%
Optyka
|
2020
|
tom Nr 5
62--63
PL
Krótkowzroczność to wada refrakcji, związana z nadmiernym wydłużeniem gałki ocznej lub/i zbyt dużą mocą łamiącą układu optycznego w stosunku do długości osiowej. Szacuje się, że do 2050 roku niemal połowa światowej populacji zostanie dotknięta krótkowzrocznością, co jest alarmującym zjawiskiem. Świadczy to o problemie globalnym, jakim staje się miopia; występowanie tego zjawiska na tak szeroką skalę można określić mianem epidemii, a nawet, opierając się ściśle na kryteriach, pandemii. Każda wartość ujemnej korekcji predysponuje do progresji, a co za tym idzie – zwiększa ryzyko powikłań oraz chorób, grożących nieodwracalnym upośledzeniem wzroku. Im wyższa wada refrakcji, tym większe ryzyko rozwoju jaskry i zaćmy (przy wartościach powyżej -6,00D ryzyko wzrasta 14-krotnie dla jaskry oraz trzykrotnie dla zaćmy), a także odwarstwienia siatkówki (prawie ośmiokrotnie powyżej -8,00D). Za wystąpienie miopii odpowiedzialne są m.in. czynniki genetyczne, na których ekspresję wpływa styl życia, np. brak przerw wzrokowych podczas pracy w bliskich odległościach czy wysoki poziom edukacji. Istotną rolę odgrywa urbanizacja oraz industrializacja, które wiążą się z wieloma czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się krótkowzroczności.
PL
Wstęp. Pierwszą soczewkę kontaktową stworzył P.A. Muller w 1887 roku. Obecnie soczewki kontaktowe są najpopularniejszą metodą korekcji wad wzroku, dostępną dla każdej grupy wiekowej. Stosowanie soczewek jednodniowych jest rekomendowane przez okulistów jako jeden z najbardziej wygodnych i najzdrowszych typów korekcji kontaktowej. Stworzono je, by poprawić jakość życia osób z wadami wzroku. Identyfikacja czynników, które mogą przyczyniać się do uczucia dyskomfortu w trakcie użytkowania soczewek kontaktowych, a także ich modyfikowanie jest istotne z punktu widzenia jakości życia, ale również z uwagi na aspekt ekonomiczny. Cel pracy. Ocena satysfakcji osób użytkujących soczewki kontaktowe w życiu codziennym. Materiał i metody. Do badania włączono 102 osoby zgłaszające się na konsultację medyczną w ośrodku okulistycznym. Do zebrania danych wykorzystano kwestionariusz własnego autorstwa, składający się z 4 pytań socjodemograficznych oraz 20 pytań odnoszących się do poczucia zadowolenia, a także użytkowania soczewek w życiu codziennym. Za istotne statystycznie w wynikach przyjęto wartości p < 0,05. Wyniki. W badaniu wzięły udział 102 osoby, w tym 63 kobiety i 39 mężczyzn. Najwięcej osób (47%) było w przedziale wiekowym 18–25 lat. 65% badanej grupy zadeklarowało zadowolenie z użytkowania soczewek kontaktowych. Największa liczba pacjentów stosuje soczewki miesięczne (41%). Większość uważa, że użytkowane soczewki są odpowiednio dobrane (61%). Odnotowano, że wysoki poziom satysfakcji związany jest z materiałem, z którego wykonane są soczewki kontaktowe (r = 0,518295; p < 0,05), odpowiednim doborem soczewek (r = 0,795047; p < 0,05), doborem soczewek przez lekarza okulistę (r = 0,775176; p < 0,05), z przestrzeganiem zaleceń producenta dotyczących czasu noszenia soczewek (r = 0,750783; p < 0,05), z posiadaniem informacji na temat stosowania soczewek, które były udzielone przez lekarza lub pielęgniarkę (r = 0,561181; p < 0,05). Wnioski. 1. Pacjenci odczuwają satysfakcję ze stosowania soczewek kontaktowych. 2. Czynnikami pozytywnie wpływającymi na satysfakcje są: materiał soczewek, dobór przez lekarza okulistę, przestrzeganie zaleceń producenta, edukacja prowadzona przez pielęgniarkę lub lekarza. 3. Czynnikami negatywnie wpływającymi są: utrzymywanie soczewek w nocy, konieczność codziennego zakładania/ściągania soczewek oraz potrzeba okresowego zakładania okularów.
EN
Background. The first contact lens was created by P.A. Muller in 1887. Currently, contact lenses are the most popular method of correcting vision defects, available for every age group. The use of one-day lenses is recommended by ophthalmologists as one of the most comfortable and healthiest types of contact correction. They were created to improve the quality of life of people with visual impairments. Identification of factors that may contribute to the feeling of discomfort in the use of contact lenses, as well as their modification is important from the point of view of quality of life but also due to the economic aspect. Objectives. Evaluation of the satisfaction of people using contact lenses in everyday life. Material and methods. 102 people were enrolled in the study for a medical consultation in an eye center. To collect the data, a questionnaire of its own was used, consisting of four socio-demographic questions and 20 questions referring to the sense of contentment and the use of lenses in everyday life. The p values < 0.05 were assumed to be statistically significant in the results. Results. 102 people participated in the study, including 63 women and 39 men. Most people (47%) were between 18 and 25 years of age. 65% of the study group declared satisfaction with the use of contact lenses. The largest number of patients use monthly lenses (41%). The majority declared that the lenses used are properly selected (61%). It has been noted that the high level of satisfaction is related to the material from which the contact lenses are made (r = 0.518295, p < 0.05), the appropriate choice of lenses (r = 0.795047; p < 0.05), the choice of lenses by ophthalmologist (r = 0.775176; p < 0.05), observing the manufacturer's instructions regarding the wearing time of the lenses (r = 0.750783; p < 0.05), with information on the use of lenses that were provided by doctor or nurse (r = 0.561181; p < 0.05). Conclusions. 1. Patients feel satisfaction with the use of contact lenses. 2. Factors that positively influence the satisfaction are: the material of the lenses, the choice of the ophthalmologist, compliance with the manufacturer's instructions, education by a nurse or a doctor. 3. Negative influencing factors are: keeping the lenses at night, the necessity of the daily putting on/removing of the lenses and the need for periodic attaching of the glasses.
EN
Purpose: Pressure curves obtained from Ocular Response Analyzer (ORA) differ for the same patient in form and height. In some cases measurements on the subject show significant differences between recorded pressure curves. The purpose of the paper is to examine if the differences result from the corneal properties or from the device operation. Methods: Examination of air pressure curves was carried out on four plano-convex glass lenses with radii of curvature close to the central corneal radius. Lenses were mounted in front of the air jet of the ORA analyzer. Series of 30 measurements on each lenses were recorded with 20s and 60s time interval between measurements. Results were exported to computer and analyzed numerically Results: Results show much higher reproducibility of pressure curves in every series of measurements in comparison to pressure curves recorded on the patients eye. This demonstrates that ORA produces air pulses with high reproducibility. Conclusions: Differences in air pressure pulses for the real eye can indicate the dynamics of ocular properties during measurements. Obtained pressure curves are not symmetrical and not well fitted by Gaussian curve. Type of asymmetry of air pressure curves may be explained by viscoelasticity of air.
PL
Celem niniejszej przy jest zaprezentowanie sylwetki i dorobku naukowego Zofii Wojno (1886-1954), która była okulistą, ordynatorem Instytutu Oftalmicznego w Warszawie i jednocześnie urszulanką. W swoich pracach naukowych skupiała się głównie na wynikach leczenia „ciałami proteinowymi”.
EN
The purpose of this article is to present the biography and the scientific achievements of Zofia Wojno (1886- 1954), who was the head of the Ophthalmic Institute in Warsaw and an Ursuline at the same time. She was a comprehensive surgeon, and focused mostly on practical aspects of ophthalmology.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.