Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 124

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odprowadzanie ścieków
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote System pomiaru i rejestracji ilości i jakości ścieków
100%
PL
Firma APS Sp.z o.o. (Automatyka Pomiary Sterowanie Sp. z o.o.) opracowała projekt, a następnie zrealizowała układ pomiarowy jakości i ilości ścieków odprowadzanych z Przedsiębiorstwa "Polmos" Białystok SA do kanalizacji miejskiej Białegostoku. Wymagania stawiane systemowi określiły "Wodociągi Białostockie".
PL
Dostęp do wody wodociągowej i kanalizacji jest jednym z podstawowych warunków dobrej jakości życia. Niestety, historycznie na ziemiach polskich warunki życia na wsi były przeciętnie znacznie gorsze niż w miastach. Wynikało to z polityki zaborców, stosunkowo wysokich kosztów infrastruktury (szczególnie kanalizacyjnej, na terenach o małej gęstości zasiedlenia) i niskiej świadomości ekologicznej społeczeństwa w przeszłości.
PL
Przedstawiono konstrukcję i zasadę działania zbiornika przerzutowego typu SKORPION umożliwiającego odprowadzanie ścieków pochodzących z opadów atmosferycznych do odbiornika niezależnie od aktualnego poziomu lustra płynącej w nim wody. Zbiornik SKORPION jest modyfikacją zbiornika przerzutowego typu COBRA - pompy ściekowe są zastąpione układem sprężarek wytwarzających nadciśnienie.
PL
Zmiana aranżacji łazienki czy kuchni albo wydzielenie nowego pomieszczenia sanitarnego, np. w piwnicy, wiąże się zwykle z problemem skutecznego odprowadzenia ścieków. Ich grawitacyjny odpływ okazuje się najczęściej niemożliwy. Rynek urządzeń sanitarnych proponuje rozwiązania stworzone specjalnie w celu uporania się z tym problemem bez konieczności przeprowadzania poważnych remontów instalacji.
PL
"Ciepłownictwo nie potrzebuje URE." Tę odważną tezę sformułowano w czwartym numerze "Rynku Energii". Kazimierz Głowacki krytycznie oceniając działania państwowego regulatora - Urzędu Regulacji Energetyki, nie negował jednak potrzeby regulacji. Wskazał na gminę jako podmiot, który jest najbardziej predysponowany do pełnienia funkcji regulatora tego rynku. Obserwując poczynania gminy w zakresie regulacji przedsiębiorstw wod-kan, nie podzielam jego optymistycznych oczekiwań, choć rozumiem intencje i zgadzam się z oceną regulatora państwowego.
PL
Co do zasady, dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług (dalej "Umowa"). Szczegółowe zasady zawierania Umowy określają przepisy ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej "Ustawa"). Pomimo tego jednak, szereg praktycznych zagadnień związanych z zawieraniem i stosowaniem Umów pozostaje poza zakresem normowania przepisów Ustawy. W praktyce zatem częstokroć pojawiają się wątpliwości, które muszą być rozstrzygane przez sądy oraz organy administracji. Celem niniejszego artykułu jest przegląd wybranych orzeczeń odnoszących się do problematyki Umów w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym.
PL
Zgodnie z nową ustawą przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają już niewiele czasu na złożenie w gminie wniosku o udzielenie przez zarząd zezwolenia na "prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków". Do wniosku trzeba dołączyć projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków. W internetowej witrynie wrzesińskiego forum (www.forum-wodociagi.pl) dostępne są dwie oryginalne wersje regulaminu, rządowa - opracowana przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast oraz korporacyjna - proponowana przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie.
PL
Podjęcie działań mających na celu nowelizację ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków [1] rozbudziło znów nadzieje odbiorców na wprowadzenie choćby kilku zmian.
PL
Zgodnie z ustawowymi postanowieniami zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Gminą rządzą politycy. Nic więc dziwnego, że działalność przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych to połączenie ekonomii z polityką.
12
Content available remote Odprowadzanie ścieków w dużych miastach polskich w latach 2005-2008
80%
PL
W artykule przedstawiona zostanie analiza zakresu usług kanalizacyjnych w miastach polskich powyżej 100 tys. mieszkańców w latach 2005 – 2008. Jako istotne parametry określające zakres tych usług przyjęty zostanie przede wszystkim procent ludności korzystającej z systemu kanalizacyjnego, ilość odprowadzanych ścieków oraz zakres ich oczyszczania. Oprócz tego podane zostaną wskaźniki ilości odprowadzanych ścieków z uwzględnieniem podziału na grupy użytkowników kanalizacji. Podstawą do określenia stanu wyposażenia aglomeracji w systemy odprowadzania ścieków będą dane statystyczne GUS.
EN
In the presentation an analysis of the range of sewage services in Polish cities above 100.000 inhabitants will be presented. The percentage of population using the sewage system, the quantity of the discharged sewage and the range of sewage treatment will serve as the key indicators. In addition to this, the indicators concerning the quantity of the discharged sewage will also be presented taking into consideration the division into particular groups of sewage systems consumers. The statistical data of the Polish Statistical Office (GUS) will constitute a basis for a determination of a state of a sewage discharge systems that the agglomerations are equipped with.
PL
W czerwcu Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych zorganizowało drugą konferencję, poświęconą wdrażaniu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Jej celem było sformułowanie propozycji niezbędnych zmian w ustawie. Podczas konferencji przedstawiono projekt nowelizacji, firmowany zarówno przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, jak i Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie. Warto szerzej omówić tę propozycję, datowaną na 14 kwietnia 2003 r., korzystając z uwag i krytycznych ocen obowiązujących przepisów, prezentowanych w trakcie różnych branżowych spotkań.
PL
Sposób i miejsce mierzenia ścieków oczyszczonych z oczyszczalni przydomowej są dość precyzyjnie określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 8 lipca 2004 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 168, poz. 1763).
PL
W budynkach z grawitacyjnym odprowadzaniem ścieków mogą występować problemy ze skutecznością działania instalacji kanalizacyjnej, związane z jej okresowym przeciążeniem lub miejscowymi problemami architektonicznymi czy aranżacyjnymi. Na rynku dostępne są rozwinięte technologicznie rozwiązania umożliwiające skuteczne uporanie się z takim kłopotem.
PL
Trwa formalno-medialne przeciąganie liny pomiędzy wnioskującymi o nowe taryfy podmiotami a regulatorem, czyli Wodami Polskimi. Zamiast zgodnego „małżeństwa”, mającego wspólne plany i równą troskę tak o społeczeństwo, jak i o publiczne mienie, częściej mamy nieporozumienia, niezrozumienie, a nawet medialne pomówienia.
PL
1 stycznia weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z 29 listopada 2002 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU Nr 212, poz. 1799). Wraz z przepisami ustawy - Prawo wodne z 18 lipca 2001 r. określa ono, m.in., obowiązki w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych.
EN
General characteristics of the enterprise. Technical concept. Conduit project. Cut digging in the sea bed. Drop pipeline construction. Connection of the scuttled pipeline with a mixing chamber on land.
PL
Coraz więcej budynków wymaga zastosowania przepompowni w celu przetransportowania ścieków do kanalizacji grawitacyjnej oraz ochrony przed skutkami gwałtownych opadów. Kanały kanalizacyjne projektowane są na opady umiarkowane, które są coraz częściej gwałtowne - na tyle, że rośnie ryzyko przeciążenia kanalizacji i zalewania obiektów z powodu cofania się ścieków.
PL
Wokół zagadnienia pobierania opłat z tytułu odprowadzania wód opadowych i roztopowych (tzw. deszczówka) przez lata narosło wiele kontrowersji i emocji. Wydaje się, że ich geneza w dużej mierze związana jest z jakością materiału normatywnego odnoszącego się do wspomnianego zagadnienia.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.