Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odpad niebezpieczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
|
2004
|
tom nr 7
26-26
PL
19 czerwca 2004 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie warunków, w których uznaje się, że odpady nie są niebezpieczne (DzU nr 128, poz. 1347). Określa ono warunki, w których uznaje się, że odpady wymienione na liście odpadów niebezpiecznych nie posiadają właściwości lub składników i właściwości powodujących, że odpady te stanowią odpady niebezpieczne, oraz sposób ustalenia spełnienia tych warunków.
|
1999
|
tom nr 4
47-58
PL
Likwidacja zagrożenia zdrowia ludzi i środowiska naturalnego od skutków produkcji przemysłowej oraz błędów dokonanych w przeszłości, to jeden z głównych problemów naszego wejścia do wspólnoty europejskiej, Haslo "Wejścia do Unii", traktowane jest tu jako spełnienie wysokich wymagań cywilizacyjnych i podstawa unowocześnienia polskiej gospodarki narodowej.
|
2004
|
tom nr 3
107-109
PL
Hodowla zwierząt jest działalnością znaną ludzkości od bardzo dawna i nie zawsze kojarzoną z negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Radykalne zmiany nastąpiły dopiero wraz z upowszechnieniem dużych, przemysłowych ferm hodowlanych. Obiekty takie wprowadzają do środowiska znaczne ilości różnorodnych substancji, które mogą stanowić źródło zagrożeń dla ludzi i środowiska. Względy ochrony środowiska wymuszają więc podjęcie działań ograniczających negatywny wpływ ferm hodowlanych na środowisko także w zakresie wytwarzanych odpadów.
|
2004
|
tom nr 3
32-33
PL
Jak już kiedyś wspomniano, przepisy o odpowiedzialności karnej w ochronie środowiska są rozproszone w wielu aktach prawnych, zaliczanych zarówno do regulacji "ekologicznych", jak i mających charakter aktów ogólnych.
|
2004
|
tom nr 3
32-33
PL
Jak już kiedyś wspomniano, przepisy o odpowiedzialności karnej w ochronie środowiska są rozproszone w wielu aktach prawnych, zaliczanych zarówno do regulacji "ekologicznych", jak i mających charakter aktów ogólnych.
|
2004
|
tom nr 3
106-107
PL
Podstawowym celem wprowadzonego ustawą o opakowaniach obowiązku naliczania i pobierania kaucji na opakowania niektórych substancji niebezpiecznych było objęcie zorganizowanym systemem zagospodarowania wszystkich odpadów opakowaniowych powstających w wyniku stosowania substancji szczególnie niebezpiecznych.
|
2004
|
tom nr 3
104-105
PL
Podstawowym celem wprowadzonego ustawą o opakowaniach obowiązku naliczania i pobierania kaucji na opakowania niektórych substancji niebezpiecznych było objęcie zorganizowanym systemem zagospodarowania wszystkich odpadów opakowaniowych powstających w wyniku stosowania substancji szczególnie niebezpiecznych.
|
2004
|
tom nr 1
48-50
PL
W niniejszym opracowaniu dokonany zostanie przegląd zmian prawnych, jakie dokonały się w zakresie prawa produktowego z punktu widzenia ochrony środowiska. Stąd interesują nas głównie produkty, które mogą wywierać wpływ na stan środowiska lub na stan zdrowia ludzi. Przegląd obejmuje: substancje i preparaty chemiczne, wyroby zawierające azbest, substancje i produkty w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r., Prawo ochrony środowiska (DzU nr 62, poz. 627 z późn. zm.), środki ochrony roślin, nawozy, kosmetyki i produkty biobójcze. Ponadto omówione zostaną zmiany w zakresie transportu towarów niebezpiecznych.
|
2004
|
tom nr 2
26-27
PL
"...Uważamy, iż dla przedmiotowego obiektu jako wysypiska odpadów wiejskich z gminy (...) nie powinny mieć zastosowania przepisy odnoszące się do sposobu zamknięcia i monitoringu składowisk innych niż niebezpieczne i obojętne. Jest to niewątpliwie sprawa precedensowa, niemniej z uwagi na znaczną ilość podobnych obiektów na terenie województwa i całego kraju wydaje się zasługiwać na dogłębne rozważenie wszelkich jej aspektów..."
|
2004
|
tom nr 3
113-114
PL
W ostatnim czasie obserwuje się dynamiczny rozwój wyspecjalizowanych firm wykonujących różnorodne czynności dotychczas realizowane przez zlecającego we własnym zakresie i przy pomocy własnych pracowników. Przykładem tego mogą być firmy świadczące usługi czystościowo-porządkowe, tzw. firmy sprzątające. W związku z charakterem działalności, opartej w głównej mierze na fizycznej pracy ludzi, osoby zarządzające takimi firmami, w pierwszej kolejności kładą nacisk na spełnienie wymagań prawa pracy i BHP. Kwestie związane z gospodarowaniem odpadami nie są w ogóle uwzględniane albo są realizowane tylko częściowo.
|
2004
|
tom nr 1
38-40
PL
Uchwalenie ustawy o odpadach z 27 kwietnia 2001 r. stanowiło istotny krok w kierunku dostosowania polskiego prawa ochrony środowiska do wymagań UE. Ustawa - mimo pewnych braków i nieścisłości - czyniła zadość oczekiwaniom na akt prawny, mający w dłuższym okresie uporządkować podstawowe zasady gospodarowania odpadami. Najważniejszym wydaje się to, że ustawa o odpadach z 2001 r. jest pierwszym w naszej historii aktem prawnym poświęconym problematyce gospodarki odpadami zgodnym z prawem UE i to nie tylko co do ogólnych celów regulacji i ich hierarchii (prewencja, odzysk, unieszkodliwianie). Zgodność ta dotyczy również podstawowych (kluczowych) pojęć (takich jak odpady czy odpady niebezpieczne).
PL
Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi powstającymi w masie odpadów komunalnych rozwiązywane jest w Polsce w różny sposób, od bardzo zaawansowanych systemów do wręcz niezauważenia problemu. Najlepiej zorganizowana jest zbiórka przeterminowanych leków, zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
|
2011
|
tom nr 9
38-41
PL
Materiały zawierające azbest, wskutek kilkudziesięciu lat powszechnego stosowania, są dziś niemal wszechobecne. Znakomite właściwości użytkowe azbestu, do których można zaliczyć m.in. wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz niepalność, spowodowały, że znalazł on liczne zastosowania i stał się komponentem wielu wyrobów, które towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu.
|
2009
|
tom nr 8
22-22
PL
6 września 2006 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły nową dyrektywę w sprawie baterii i akumulatorów - nr 2006/66/WE. Zastąpiła ona przepisy przyjęte jeszcze na początku lat 90. ubiegłego wieku.
|
2009
|
tom nr 8
20-20
PL
Ustawa z 29 lipca 2005 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji w administracji terenowej dokonała od 1 stycznia 2008 r. zmiany kompetencji m.in. w zakresie obowiązków wynikających z art. 162 i 163 Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, dotyczących postępowania z substancjami stwarzającymi szczególne zagrożenie dla środowiska. Zalicza się do nich m.in. PCB i azbest.
|
1999
|
tom nr 7-8
18-18
PL
Dla zajmujących się ochroną środowiska w zakładach pracy poruszanie się w ciągle nowelizowanych przepisach nie jest sprawą prostą. Stąd wszelkie przedsięwzięcia zmierzające do tego aby istniejące zawiłości prawne wyjaśniać i tłumaczyć należy uznać za potrzebne a czasami wręcz niezbędne. W dniach 14 - 16 czerwca br. roku firma Konferencje Polskie zorganizowała branżową konferencję BREWERY FORUM '99, której tematyka dotyczyła ochrony środowiska w browarach z wyeksponowaniem gospodarki odpadami niebezpiecznymi i innymi niż niebezpieczne wytwarzanymi przez te zakłady.
|
2001
|
tom nr 8
22-23
PL
Wielu z właścicieli nieruchomości przemysłowych prędzej lub później dowiaduje się, że siedzi na bombie. Niefrasobliwe praktyki z pozbywaniem się odpadów, przez wylewanie ich do ścieku lub bezpośrednio w ziemię, były przez lata zasadniczym sposobem likwidacji problemu trujących produktów ubocznych działalności fabryki. W wielu krajach takie działania są zabronione prawem.
|
2005
|
tom nr 11
56-57
PL
W pierwszej części artykułu ("Przegląd Komunalny" 10/2001) przedstawiono zanieczyszczenia azbestu występujące w glebie, wodzie i powietrzu. Jeden z przykładów - zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego w rejonie dużego składowiska odpadów płyt azbestowo-cementowych w strefie pracy - wymaga szczególnego wyjaśnienia, gdyż sprowokował nieprecyzyjne doniesienia w prasie.
PL
Problem odpadów niebezpiecznych jest na terenie Konina niezwykle istotny, gdyż wynika ze specyfiki miasta i regionu. Na stosunkowo niewielkim obszarze rozwinęły się tu różnorodne gałęzie gospodarki, związane głównie z przemysłem wydobywczym, energetycznym, metalurgicznym, maszynowym i spożywczym.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.