Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 165

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odpad komunalny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
PL
Opracowanie efektywnej strategii działań komunikacyjnych jest istotnym elementem realizacji lokalnych programów gospodarki odpadami komunalnymi. Wiedza i postawy obywateli dotyczące selektywnej zbiórki odpadów, ich recyklingu oraz bezpiecznego składowania zależą od sposobów informowania i wymiany opinii ze społeczeństwem.
|
2006
|
tom nr 8
25-25
PL
Pojęcie odpadu komunalnego zostało wprowadzone do naszego ustawodawstwa 1 stycznia 1997 r. z chwilą wejścia w życie Ustawy z 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Definicję tę powtórzono następnie w ustawie o odpadach z 1997 r. Uznawano to za istotne uzupełnienie wcześniejszej regulacji i likwidację dotkliwej w praktyce luki prawnej.
|
1999
|
tom nr 10
64-65
PL
Dzięki działalności naszego Zakładu na wysypisko w ubiegłym roku nie trafiła taka ilość odpadów, która zajęłaby powierzchnię hektara i gruba na jeden metr.
EN
Solutions examples of dumping ground trough tightening execution, which can fully guaranty tightness and assuring safety against any fluid leakage from dumping grounds to underground waters.
PL
Coraz więcej gmin, poszukując optymalnego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych, decyduje się na tzw. podatek śmieciowy. Ostateczna decyzja o jego wprowadzeniu należy do całej społeczności lokalnej, która musi wyrazić zgodę na samoopodatkowanie się mieszkańców w drodze referendum.
|
2002
|
tom nr 12
80-80
PL
Jakie uiszczać opłaty za korzystanie ze środowiska, w szczególności za składowanie odpadów, w roku 2003? Takie pytanie zadają sobie obecnie dyrektorzy zakładów oczyszczania miast. Skąd problem? Otóż w drugim półroczu bieżącego roku wydano w tej sprawie dwa akty prawne podające różne stawki opłat.
|
2007
|
tom nr 4
40-41
PL
W pierwszych latach działalności gmin problemy gospodarki odpadami komunalnymi na ogół nie były zaliczane do działań priorytetowych. W efekcie gospodarka odpadami polegała zwykle na prostej kontynuacji istniejących wcześniej sposobów ich usuwania i unieszkodliwiania.
|
2007
|
tom nr 1
55-55
PL
Większość dotychczasowych dyskusji w sprawie właściwego zorganizowania gospodarki odpadami komunalnymi nosi przeklęte piętno nieuświadomionego przeświadczenia, że jest to strefa gry o sumie co najwyżej zerowej.
PL
Odpady komunalne mają specyficzny charakter, zmieniający się w zależności od rodzaju zabudowy, nasycenia terenu obiektami usługowymi i innymi obiektami niemieszkalnymi oraz wyposażenia technicznego i sanitarnego budynków (szczególnie sposobu ogrzewania). Znaczny wpływ na zróżnicowanie składu tych odpadów mają ponadto poziom życia mieszkańców, selektywna zbiórka surowców wtórnych, przydomowe kompostowanie i pora roku.
|
2004
|
tom nr 3
28-28
PL
Składowaniu odpadów poświęcono już wiele artykułów w "Przeglądzie Komunalnym". Jest to jednak zagadnienie, które zapewne jeszcze wielokrotnie będzie powracało. Tym razem zostanie ono przedstawione z punktu widzenia akcesji Polski do Unii Europejskiej.
PL
Rynek wywozu odpadów komunalnych daleki jest od doskonałości. Mimo podejmowanych co pewien czas prób stanowienia przepisów cywilizujących zasady działalności gospodarczej w tej branży, wciąż nie brakuje firm, które nastawione są przede wszystkim na świadczenie usług jak najtaniej, z pominięciem współczesnych standardów gospodarki komunalnej, zwłaszcza inwestowania w unieszkodliwianie odpadów.
EN
Practical solutions on the streets. Selective assembly permanent spots.
|
2012
|
tom nr 9
40-42
PL
Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi będzie znacznie słabiej niż dotychczasowy motywować mieszkańców do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów i prowadzenia selektywnej zbiórki. Obecnie mniejsza produkcja śmieci i wyższy poziom wydzielenia odpadów zbieranych selektywnie bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunku, wynikającą z wielkości posiadanego pojemnika i częstotliwości jego opróżniania.
|
2010
|
tom nr 6
58-61
PL
Cykl artykułów pod tym tytułem ma na celu podzielenie się doświadczeniami zdobytymi podczas realizacji Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw", będącego kompleksowym zakładem przetwarzającym pełny strumień odpadów komunalnych w technologii MBP (sortownia, kompostownia tunelowa, kwatera i inne obiekty pomocnicze) wraz ze stacją przeładunkową odpadów. Pomocna będzie także znajomość innych inwestycji w dziedzinie gospodarki odpadami zarówno w kraju, jak i za granicą.
|
2001
|
tom nr 5
104-106
PL
Technologia "mokrej" fermentacji odpadów komunalnych nie odbiega od technologii powszechnie stosowanej do stabilizacji osadów ściekowych i gnojowicy. Jedynie budowa reaktorów i dobór urządzeń peryferyjnych może uwzględniać wymogi tego specyficznego substratu. Fermentacja biofrakcji, odpadów komunalnych w wydzielonej zamkniętej komorze jest oczywiście możliwa, po wcześniejszym jej wydzieleniu ze zmieszanych odpadów i przeprowadzeniu w zawiesinę o zawartości od 5 do 15% s.m. To znaczy, że należy dodać na tonę organicznych odpadów od 6 do 10 m³ wody, aby zmniejszać całkowitą zawartość ciał stałych w odpadzie z 55 do 5-10%.
|
2008
|
tom nr 11
66-68
PL
Przystępując w 2004 r. do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się do osiągnięcia określonych limitów odzysku (w tym odzysku w drodze recyklingu) odpadów opakowaniowych oraz ograniczenia ilości odpadów przeznaczonych do składowania zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jednak wywiązanie się z tych zobowiązań jest wysoce zagrożone.
|
2001
|
tom nr 3
51-51
PL
Produkcja paliwa z odpadów domowych jest technologią wykorzystującą palne składniki odpadów komunalnych. ECO-BRIQ, zmodyfikowana pod pewnymi względami w Niemczech, opiera się na opracowanej w Ameryce technologii ECO-Fuel.
|
2001
|
tom nr 3
36-37
PL
W ostatnim dziesięcioleciu obserwuje się bardzo dynamiczne zmiany w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce. Przez wiele poprzednich lat jedynymi rozwiązaniami w tym zakresie było składowanie na wysypiskach. Dopiero ostatnie lata przyniosły wyraźny postęp w tej dziedzinie.
PL
Pomimo, że nie ma technologii, która powodowałaby całkowite unicestwienie odpadów, ich strumień kierowany na wysypiska można znacznie ograniczyć. Najprostszą metodą jest selektywna zbiórka odpadów i ich ponowne wykorzystanie. Postępując w ten sposób ilość odpadów trafiających na składowiska można zmniejszyć co najmniej o jedną czwartą, co przyczynia się do wydłużenia czasu ich eksploatacji.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.