Omówiono ochronę przed dotykiem pośrednim (ochronę przy uszkodzeniu) w sieciach napięcia pomocniczego, zasilanych z przetwornic statycznych, na pokładach szynowych pojazdów pasażerskich.
EN
The paper presents protection against indirect contact (fault protection) in electric networks supplied by auxiliary converters on board passenger rail vehicles.
W pierwszej części artykułu Autorzy wyjaśniają, co rozumie się pod pojęciem ochrony przeciwporażeniowej pośredniej, jakie są jej podstawowe zadania i co się zalicza do środków ochrony przeciwporażeniowej pośredniej. W dalszych częściach artykułu Autorzy omawiają ochronę przed dotykiem pośrednim przy wykorzystaniu zabezpieczeń nadprądowych i różnicowoprądowych.
W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez elektryczności, ale musimy pamiętać o tym, że energia elektryczna może stanowić potencjalne źródło zagrożeń zarówno dla zdrowia, jak i życia ludzkiego. Zapewnienie prawidłowej ochrony przeciwporażeniowej staje się więc bardzo ważnym elementem składowym szeroko rozumianego bezpieczeństwa elektrycznego. Od roku 1960 do chwili obecnej w naszym kraju wielokrotnie miały miejsce zmiany uregulowań prawnych dotyczących ochrony przeciwporażeniowej, wynikające zarówno z konieczności dostosowania wymagań do aktualnego stanu wiedzy technicznej, jak i europejskich oraz międzynarodowych standardów.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.