Celem badań było poznanie zależności między oceną poznawczą sytuacji konfliktu, emocjonalnym odzwierciedleniem znaczenia tej sytuacji i oceną strategii radzenia sobie rodziców w konflikcie a występowaniem agresywnej strategii radzenia sobie młodzieży w sytuacji konfliktu społecznego. W badaniach posłużono się Kwestionariuszem Oceny Stresu (KOS) D. Włodarczyk, K. Wrześniewskiego, Trójczynnikowym Inwentarzem Stanów i Cech Osobowości (TISCO) C. Spielbergera, K. Wrześniewskiego, autorskim kwestionariuszem do badania strategii radzenia sobie rodziców w sytuacji konfliktu społecznego w percepcji dziecka (SRwSK) oraz autorskim kwestionariuszem do badania strategii radzenia sobie młodzieży w sytuacji konfliktu społecznego (KSMK). Badania empiryczne przeprowadzono w szkołach gimnazjalnych we Wrocławiu i okolicznych miejscowościach. Objęły one 893 adolescentów (468 dziewczynek i 425 chłopców) w wieku 13–15 lat. Analiza wyników badań ujawniła, że ocena sytuacji jako zagrożenie nasila strategię agresji radzenia sobie młodzieży w sytuacji konfliktu społecznego. W świetle przeprowadzonych badań stwierdzono, że matka oraz ojciec stosujący strategię opartą na agresji przyczyniają się do modelowania u młodzieży strategii polegającej na agresywnym zachowaniu wykorzystywanej w sytuacji konfliktu społecznego. Na uwagę zasługuje fakt, że w warunkach modelowania w sytuacji konfliktowej ważną rolę odgrywa właściwość modela ułatwiająca identyfikację z nim – płeć. Odnotowano także preferencję oddziaływań sprzyjających strategii agresji młodzieży w wieku dorastania rodzica o odmiennej płci.
Celem badań było poszukiwanie osobowościowych i rodzinnych predykatorów strategii agresywnego radzenia sobie dorastającej młodzieży w sytuacji konfliktu społecznego. W badaniach posłużono się Kwestionariuszem do badania strategii radzenia sobie młodzieży w sytuacji konfliktu społecznego (KSMK) Danuty Boreckiej-Biernat, Kwestionariuszem do Badania Poczucia Kontroli (KBPK) Grażyny Krasowicz i Anny Kurzyp-Wojnarskiej, Kwestionariuszem Oceny Stresu (KOS) Doroty Włodarczyk, Kazimierza Wrześniewskiego i Skalą Postaw Rodzicielskich (SPR) Mieczysława Plopy. Badania przeprowadzono w szkołach gimnazjalnych. Objęły one 893 adolescentów (468 dziewczynek i 425 chłopców) w wieku 13–15 lat. W świetle uzyskanych wyników stwierdzono, że silne przekonanie o wpływie innych na pozytywne i negatywne skutki zdarzeń oraz ocena sytuacji konfliktu jako zagrożenie współwystępują z strategią agresywnego radzenia sobie młodzieży w sytuacji konfliktu społecznego. Analiza wyników badań ujawniła, że agresywny sposób reagowania młodzieży na napięcie emocjonalne, powstający w sytuacji konfliktu społecznego, kształtuje niewłaściwa postawa wychowawcza, charakteryzująca się uczuciowym dystansem rodzica w stosunku do dorastającego dziecka.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.