Broń masowego rażenia (BMR) zastosowana na współczesnym polu walki, w zasadniczy sposób może zmieniać stosunek sił walczących stron w stosunkowo krótkim czasie. Oddziaływanie fizyczne i psychologiczne BMR ma znaczący wpływ na funkcjonowanie żołnierzy, wykonywanie zadań, a także na zakłócanie procesu dowodzenia wojskami. Duży stopień zagrożenia pododdziałów ZT podczas marszu i w rejonach rozmieszczenia zmusza do szczegółowego planowania i realizowania zadań z zakresu Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia. Przedsięwzięcia te będą określały zakres czynności, jakie winny być podejmowane i realizowane przez wszystkie pododdziały ZT.
Autor w artykule przedstawił sposób realizacji przedsięwzięć OPBMR w czasie obrony związku taktycznego. Użycie BMR przez przeciwnika może zapewnić mu powodzenie lub spowoduje uzyskanie korzyści w postaci obniżenia potencjału bojowego, obniżenia morale, jak również zyskanie czasu na zmianę ugrupowania i charakteru prowadzonych działań bojowych. Użycie BMR przez przeciwnika może również mieć na celu: wprowadzenie dalszych odwodów, odzyskanie przewagi i swobody działania.
Sekcja OPBMR odpowiedzialna jest za organizację i kierowanie obroną przed bronią masowego rażenia w relacjach związanych wewnętrzną struktura dowodzenia DZ. Autor w artykule przedstawił pracę sekcji obrony przed bronią masowego rażenia na stanowisku dowodzenia DZ we wszystkich fazach procesu decyzyjnego. Zaproponował szereg przedsięwzięć planistycznych prowadzących do sprawnego opiniowania wariantów działania wojsk oraz planów w zakresie OPBMR.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Artykuł wplata się w kontekst aktualnych i budzących znaczne emocje dyskusji, obecnych zarówno na scenie politycznej, jak i w mediach, poddających wątpliwość samo istnienie irackiej BMR, jak i oficjalne uzasadnienia operacji „Iracka Wolność”. Autor przedstawił bogato udokumentowaną danymi źródłowymi genezę i historię rozwoju irackich programów rozwoju broni masowej zagłady. W artykule zgromadzono również dane o użyciu tego arsenału.
Autorzy w artykule przedstawiają ogólną budowę oraz zastosowanie batalionowego zestawu likwidacji skażeń – BZLS . Ponieważ sprzęt stanowi innowacje techniczną w artykule zwrócono uwagę na implikacje związane ze zmianami organizacyjnymi w realizacji procesu likwidacji skażeń.
EN
The authors of the article present the general construction and the application of the BZLS battalion decontamination set. Since this equipment is a technological innovation, the article focuses on the implications relating to organizational changes in the decontamination process.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.