Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  obraz miasta,
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
The aim of the article is to juxtapose contemporary travel imaginings with the depiction of Petersburg on the pages of “Crime and Punishment.” Knowledge about modes of travel and envisioning tourist attractions, taking into account modern theories of travel to interpret the novel’s world, will allow for a lively and profound engagement with the reading, in accordance with the principles of modern teaching methods. The article gathers didactic proposals related to discussing Fyodor Dostoevsky’s novel, insights derived from the conducted lesson, and excerpts from student works.
PL
Celem artykułu jest zestawienie nowoczesnego imaginarium podróżniczego z obrazem Petersburga z kart Zbrodni i kary. Wiedza o sposobach podróżowania i wyobrażania sobie atrakcji turystycznych, uwzględnienie współczesnych teorii dotyczących podróży w celu interpretacji świata powieści, pozwoli na żywy i pogłębiony kontakt z lekturą, zgodnie z zasadami nowoczesnej dydaktyki. W artykule zebrano propozycje dydaktyczne dotyczące omówienia powieści Fiodora Dostojewskiego, wnioski płynące z przeprowadzonej lekcji oraz fragmenty prac uczniowskich
PL
Artykuł poświęcony jest obrazowi XIX-wiecznego Chicago nakreślonemu przez niemal zapomnianego przedstawiciela amerykańskiego nurtu reportażu literackiego, George’a Ade. Wkład autora w rozwój tego gatunku reportażu związany jest przede wszystkim z sukcesem jego rubryki The Stories of the Streets and of the Town (Historie ulic i miasta), publikowanej przez siedem lat (1893–1900) w gazecie codziennej „The Chicago Record”. Popularność tej serii reportaży wynikała w dużej mierze z pełnego entuzjazmu przedstawienia miasta jako fascynującej przestrzeni, zasługującej na nieustanne odkrywanie. Szczegółowy opis oparty był na autentycznej ciekawości, szczerym przywiązaniu, a także autorskiej uczciwości. Dzięki niegasnącej reporterskiej czujności i ciekawości George’a Ade, czytelnicy jego rubryki mogli zaznajomić się z niektórymi aspektami historii Chicago, być na bieżąco z najnowszymi miejskimi trendami oraz snuć refleksje na temat przyszłości miasta. Autor poruszał uniwersalne kwestie imigracji, asymilacji, architektury, sztuki i zmian w obrębie miejskiej przestrzeni. Przyjęta przez Ade perspektywa zdystansowanego obserwatora życia wielkiego miasta sprawiła jednak, że jego Stories of Chicago dość szybko popadły w zapomnienie. Zdaniem autorki, miejskie szkice George’a Ade, jak również jego pozostałe artystyczne przedsięwzięcia zasługują na przybliżenie czytelnikom oraz uwagę badaczy literatury zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.