"Członkowie Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu oraz podmioty działające w branży gospodarki odpadami, które realizują zobowiązania Polski wynikające z zobowiązań Traktatowych, z niecierpliwością, a równocześnie z dużą nadzieją oczekiwały zmian w ustawach o gospodarowaniu odpadami".
Wykonanie obowiązków związanych z odzyskiem i recyklingiem oraz ewentualne uiszczenie opłaty produktowej związane jest ze zgłaszaniem, dokumentowaniem i rozliczaniem poszczególnych działań. Obowiązki te zostały omówione w numerze 2 "Recyklingu" (str. 8-9). Poniżej zostaną szczegółowiej przedstawione zagadnienia związane z dokumentowaniem poszczególnych czynności.
W ostatnim numerze miesięcznika "Recykling" [7-8 (43-44)/2004] opublikowany został artykuł pt. "Środowisko non profit" autorstwa Pana Dariusza Matlaka z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami. Ponieważ główne tezy w nim zaprezentowane są, delikatnie określając, dyskusyjne, pragnę przedstawić Czytelnikom odmienne stanowisko.
Zasadniczym dokumentem, określającym zadania w zakresie gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w celu nie dopuszczenia do powstawania nowych zagrożeń ekologicznych oraz ograniczenia zagrożeń już występujących, jest dyrektywa 94/62 Rady i Parlamentu Europejskiego z 20 grudnia 1994 r. dotycząca opakowań i odpadów opakowaniowych. Dyrektywa obejmuje wszystkie rodzaje opakowań wprowadzanych na rynek i wszystkie odpady opakowaniowe.
Ponownie poruszamy temat związany z ustawą o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami. Aby ułatwić przedsiębiorcom podjęcie decyzji o współpracy, na sąsiedniej stronie przedstawiamy zebrane przez redakcję informacje na temat niektórych organizacji odzysku.
Polska jest jedynym krajem spośród 25 państw Unii Europejskiej, który dotychczas nie transponował dyrektywy 2000/53/WE z 18 września 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.Urz. WE L. 269 z 21.10.2000, z późn. zm.). Termin transpozycji "dla starych" państw członkowskich minął 21 kwietnia 2002 r., a dla nowych 1 maja 2004 r. Dyrektywa ta została wydana w oparciu o art. 175(1) Traktatu o ustanowieniu Wspólnoty Europejskiej (TWE), tzn. dotyczących ochrony środowiska, co oznacza, że państwa członkowskie mogą wprowadzić wyższe wymagania niż wskazane w dyrektywie.
Z dniem 1 stycznia 2002 roku weszła w życie Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Nakłada ona na producentów i importerów akumulatorów ołowiowych wymóg zapewnienia recyklingu odpadów poużytkowych tych produktów. Ustawa wprowadza mechanizm opłaty depozytowej, której działanie ma sprawić, że wszystkie zużyte akumulatory będą zawracane do producenta lub importera.
Minęły 3 lata od wprowadzenia w Polsce Dyrektywy 94/62/EC, a jakby nic się nie zmieniło. Od trzech lat trwa nieustająca debata, kto ma być odpowiedzialny za odpady opakowaniowe, których coraz większe ilości zasypują polskie składowiska, rowy i lasy. Resort środowiska i zespół doradczy radzą, jak uszczelnić system, którego tak naprawdę ciągle nie ma.
Przemysł gumowy generuje znaczne ilości odpadów poprodukcyjnych i poużytkowych. Wynika to ze specyfiki procesu technologicznego. Ostateczną formę i parametry użytkowe wyrobów uzyskuje się w nieodwracalnym procesie wulkanizacji. Światowy przemysł gumowy produkuje rocznie ok. 35 mln t wyrobów. Z punktu widzenia ochrony środowiska największym problemem są opony, które stanowią 60-70% produkcji przemysłu gumowego i od lat większość z nich trafiała na składowiska.
Wchodzący w życie system nowych aktów prawnych dotyczących postępowania z odpadami obejmuje nową ustawę o odpadach (u.o.o.), ustawę o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (u.opak.), ustawę o obowiązkach przedsiębiorców oraz opłacie produktowej i depozytowej (u.opak.), a także istotnie znowelizowaną ustawę o utrzymaniu porządku i czystości. Akty te wchodzą w skład całego nowego systemu przepisów ochrony środowiska i stąd są bardzo powiązane ustawą ogólną (P.o.ś), o charakterze "ustawy-matki", w której zawarte są podstawowe zasady i reguły wspólne dla wszystkich elementów środowiska.
Mijają kolejne miesiące zastoju w gospodarce odpadami, a przedtem nie były dostrzegane zgłaszane uwagi o możliwości zaistnienia obecnej sytuacji. Wiele zakładów z branży gospodarki odpadami, które ograniczają masę składowanych odpadów, a tym samym wypełniają zobowiązania Polski, zostało pozostawionych bez pomocy państwa.
Na stronach Ministerstwa Środowiska została opublikowana kolejna wersja projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, opatrzona datą 10 czerwca 2009 r. Rozdział IV "Gospodarka odpadami opakowaniowymi" poświęcono zagadnieniom, które wymagają omówienia.
Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej nakłada na producentów i importerów opakowań i niektórych produktów użytkowych obowiązek zapewnienia recyklingu i odzysku odpadów powstałych z tych produktów i opakowań.
W pierwszej części opracowania ("Recykling" 3/2002) została szczegółowo omówiona rola i znaczenie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w odniesieniu do opakowań objętych ustawą o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, nazywaną dalej ustawą, lub ustawą o obowiązkach. W niniejszym artykule omówione zostaly pozostałe rodzaje produktów objętych zapisami ustawowymi, wymienione w załącznikach nr 2 i 3 do ustawy. Do ich szczegółowego określenia również wykorzystano Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), a więc i w tym przypadku należy przyjąć, że produkty są objęte obowiązkami gdy przypisany im symbol PKWiU wymieniony jest w ustawie, załącznikach lub rozporządzeniach wykonawczych.
Obowiązujące od 1 stycznia bieżącego roku nowe przepisy dotyczące postępowania z odpadami obejmują szereg ustaw, wchodzących w skład nowego systemu przepisów ochrony środowiska. Szczególną uwagę należy zwrócić na ustawę o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, nazywaną dalej ustawą o opakowaniach, która nakłada szereg obowiązków na poszczególnych uczestników łańcucha logistycznego opakowań.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.