Dynamiczne zmiany związane z rozwojem społeczeństw nie tylko przynoszą liczne możliwości, ale także rodzą nowe wyzwania i zagrożenia. Proces ten narzuca potrzebę nieustannego dostosowywania działań państwa we wszystkich aspektach jego funkcjonowania. W konsekwencji prowadzi to do wykształcenia nowych trendów, czasem paradygmatów. Uznane przez naukę, wywierają - równolegle - znaczący wpływ na sferę praktyczną. Zintegrowane podejście do bezpieczeństwa oraz zintegrowane podejście do rozwoju to dwa trendy, które ostatnio pojawiły się w Polsce. Z perspektywy teoretycznej obydwa są komplementarne, wzajemnie wzmacniające, a także stanowią czynnik integrujący politykę państwa. Jednakże, w sferze praktycznej, oddzielnie formułowane i realizowane, mogą prowadzić do duplikacji wysiłków, tworząc tym samym warunki dla możliwych luk lub nachodzenia na siebie różnych dziedzin. Artykuł opisuje wieloznaczną istotę natury bezpieczeństwa i rozwoju, jak również potencjalne zagrożenia związane z powyżej wspomnianymi trendami (paradygmatami), jednocześnie formułując postulat stworzenia narodowej strategii (Grand Strategy) jako narzędzia integracji polityki prowadzonej na szczeblu państwowym.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W artykule omówiono niektóre problemy związane z poruszaniem się kajakiem po wodach stojących i płynących. Opisując zachowanie kajaka w tych warunkach, odniesiono się do podstawowych pojęć mechaniki klasycznej. Manewr promowania posłużył jako przykład wykorzystania nurtu rzeki do efektywnego przemieszczania się na wodzie płynącej. Z kolei problemy stateczności kajaka stanowią podstawę do ukazania potrzeby stosowania zasad statyki do opisu równowagi kajaka oraz zrozumienia współoddziaływania kajaka z otoczeniem. Niniejsze opracowanie pomoże zrozumieć, jak sprawnie, a co najważniejsze, bezpiecznie i bez niepotrzebnego wysiłku, poruszać się kajakiem i podziwiać otaczające nas piękno natury.
EN
In this article we talk about some problems associated with moving by a canoe on standing and flowing water. Describing the behavior of the canoe in this conditions we depend on the basic concepts of classical mechanics. Maneuver of ferry gliding was used as an example how to exploit the river current to move successfully on flowing water. On the other way canoe stability problems are the base to show the need of usage the principles of statics to describe canoe equilibrium and understanding interaction of canoe with the environment. This study will help you understand how to efficiently and, what is the most important, safely and without unnecessary effort move by the canoe and admire the beauty which surrounds us.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.