Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  modyfikacja drewna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Drewno jest materiałem wybitnie heterokapilarnym. Określenie "hetero" odnosi się w przypadku drewna do różnych kapilar, występujących w jego wnętrzu. W poszczególnych przekrojach poprzecznych do włókien drewna, wielkości oraz kształt kapilar zmienia się. Kapilary te pozwalają na wprowadzenie pewnego czynnika modyfikującego własności drewna. Mechanizm wzmacniającego działania polimerów, w przypadku kompozytów drzewnych nie został dotychczas zbadany. Jak można przypuszczać opierając się o rozważania teoretyczne-podstawowymi czynnikami powodującymi wzmocnienie drewna są: chemiczna natura zestalonego w drewnie polimeru, jego zawartość, rozmieszczenie i stan fazowy oraz stopień chemicznego ewentualnie fizycznego związania ze strukturalnymi składnikami drewna.; przebudowa struktury węglowodanowych i nie węglowodanowych składników drewna, zmiana stopnia krystaliczności i gęstości upakowania oraz stopnia dostępności dla wody (i chemicznych reagentów) substancji tworzącej ścianki komórkowe. Jak się przypuszcza, szczególną wielką rolę wzmacniającą spełnia adhezja polimeru do powierzchni strukturalnych składników drewna. Można oczekiwać, iż wraz ze wzrostem zawartości polimeru w kompozycie zachodzić będą następujące zmiany odpowiedzialne za wzmocnienie drewna: zwiększy się przypadająca na jednostkę objętości ilość "autonomicznego" czynnika mechanotwórczego (druga faza); zwiększy się prawdopodobieństwo zmian struktury węglowodanowych i nie węglowodanowych składników ścianki komórkowej (czyli pierwszej fazy); zwiększy się prawdopodobieństwo Utworzenia się wielowarstwowej fazy adhezyjnej (trzecia faza).
EN
The paper presents results of calculations of stress in wood as a heterogeneous and anisotropic material and modified wood with methacrylate. It contains results of experimental examinations, which verify theoretical calculations.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.