Procesy zużywania się i starzenia konstrukcji przewodów kanalizacyjnych są podstawowym czynnikiem wymuszającym konieczność ich odnowy. Nieodnawianie kanałów prowadzi do wielu negatywnych skutków, a w szczególności do katastrof kanalizacyjnych [1], polegających na zapadaniu się terenu nad kanałem. Bezwykopowe technologie odnowy przewodów podziemnych rozwinęły się szczególnie dynamicznie w ostatnich trzech dekadach dwudziestego wieku. W kraju szybki rozwój tych technologii nastąpił od początku ostatniej dekady, głównie z uwagi na ich podstawową zaletę, jaką jest niewykonywanie wykopów na trasie ułożenia kanału i niewystępowanie wielu uciążliwości z tym związanych.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Pandemia COVID-19, wywołana przez rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2, wyczerpuje wszelkie znamiona siły wyższej - nie była możliwa do przewidzenia, zaskoczyła cały świat, sparaliżowała ruch, zatrzymała pracę wielu firm. My, realizując zadania w sektorze wod-kan, również musieliśmy się zmierzyć z jej skutkami i tak poukładać nasze działania, by z jednej strony możliwe było ich kontynuowanie, a z drugiej - by odbywało się to z zachowaniem najwyższych standardów w zakresie ochrony zdrowia i życia naszych pracowników oraz kooperantów.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W wyniku zaawansowanej korozji siarczanowej, która zniszczyła betonowe kanały ogólnospławne sieci kanalizacyjnej zlokalizowanej w tzw. paśmie pruszkowskim, woda gruntowa dostawała się do wnętrza przewodów, a ścieki przedostawały się do gruntu. Pojawiła się więc konieczność przeprowadzenia renowacji przewodów. Do prac wybrano technologie bezwykopowe, w tym metodę reliningu z zastosowaniem modułów GRP na odcinku blisko 2 km.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.