Martin Hairer, urodzony w 1975 roku w austriackiej rodzinie mieszkającej w Szwajcarii, został nagrodzony medalem Fieldsa w 2014 roku na Międzynarodowym Kongresie Matematyków w Seulu w Korei Południowej. Od wielu lat jest profesorem matematyki na Uniwersytecie w Warwick w Wielkiej Brytanii, ale był wykształcony na Uniwersytecie w Genewie, gdzie promotorem jego doktoratu z fizyki był Jean-Pierre Eckmann. Medal Fieldsa nie jest jego pierwszym wyróżnieniem. W 2009 roku otrzymał nagrodę Whiteheada, przyznawaną przez Londyńskie Towarzystwo Matematyczne, a w 2013 roku nagrodę Fermata. W 2014 roku został również wybrany członkiem (Fellow) Royal Society w Anglii. Medal Fieldsa został przyznany Hairerowi za dwie monumentalne prace. Pierwszą z nich jest ponad stustronicowy artykuł Solving the KPZ equation opublikowany w Annals of Mathematics w 2013 roku, a drugą - dwustupięćdziesięciostronicowa praca Theory of regularity structures, która ukazała się rok później w Inventiones Mathematicae. Oba artykuły przełamały bariery w teorii stochastycznych równań różniczkowych cząstkowych.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Ostatni, dwudziesty siódmy z kolei Międzynarodowy Kongres Matematyków (International Congress of Mathematicians, ICM) zgromadził w dniach 13-20 sierpnia 2014 roku w Seulu przeszło pięć tysięcy matematyków z całego świata. Organizowane przez Międzynarodową Unię Matematyczną (International Mathematical Union, IMU) Kongresy odbywają się od 1897 roku, w zasadzie co cztery lata, z dwoma przerwami spowodowanymi I i II wojną światową - w 1983 roku gościliśmy ICM w Warszawie. ICM jest imprezą wyjątkową, bo stanowi wspólne forum specjalistów ze wszystkich obszarów matematyki czystej, stosowanej i edukacji matematycznej. Jest manifestacją jedności matematyki i odgrywa ważną rolę w budowaniu społecznej świadomości roli matematyki we współczesnym świecie.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Spośród najistotniejszych dokonań, za które Międzynarodowa Unia Matematyczna przyznała Maryam Mirzakhani medal Fieldsa, wymieniono rezultaty dotyczące geometrii hiperbolicznej oraz układów dynamicznych. Duża część dokonań na polu geometrii hiperbolicznej znalazła się w jej rozprawie doktorskiej oraz publikacjach z nią związanych. W artykule przybliżono drugi zakres tematyczny działalności matematycznej Mirzakhani, związany z teorią układów dynamicznych. Jej działalność w tym kierunku mocno przeplata się z tematyką powierzchni Riemanna, co spaja całość jej dokonań.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.