Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Mogło być gorzej, prawodawcy mogli trwać w błędzie i nie poprawiać wprowadzanego w pośpiechu styczniowego rozporządzenia MBP - tak eksperci komentują decyzję Ministerstwa Klimatu i Środowiska o nowelizacji obowiązującego od stycznia rozporządzenia dotyczącego MBP. Projekt noweli skierowany został do konsultacji publicznych.
PL
Na terenie województwa wielkopolskiego funkcjonuje 11 instalacji komunalnych do mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (MBP), które posiadają pozwolenia zintegrowane, wydane przez marszałka województwa.
PL
W styczniu 2012 r. na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska zamieszczono projekt rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych. Z doświadczeń projektowych i eksploatacyjnych wynika, że powinno ono określić przede wszystkim wartości wskaźników odpadów pozostałych po mechanicznym i biologicznym przetwarzaniu.
PL
24 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 28 grudnia 2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (DzU z 2023 r. poz. 56; dalej jako: "rozporządzenie MBP”). Od chwili publikacji kontrowersje budzi kształt jego przepisów przejściowych - od kiedy należy stosować nowe wymagania w instalacjach prowadzonych na podstawie pozwoleń zintegrowanych.
PL
Poniedziałek 9 stycznia zaskoczył branżę gospodarki odpadami komunalnymi noworoczną niespodzianką. Po długim czasie procedowania minister klimatu i środowiska wydał rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, które tego dnia opublikowano w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie to w dwóch turach procedowano od końca lipca 2020 roku i przewidziano dla niego tylko dwutygodniowy okres wejścia w życie. To naprawdę bardzo niewiele czasu.
PL
Zgodnie ze znowelizowaną w zeszłym roku ustawą o odpadach, za regionalną instalację do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) może być uznany m.in. zakład, który zapewni "mechaniczno-biologiczne przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych i wydzielanie ze zmieszanych odpadów komunalnych frakcji nadających się w całości lub w części do odzysku" (art. 3 ust. 3 pkt. 15c lit. a). Przy tej okazji minister środowiska w stosownym rozporządzeniu wskazał, jakie odpady są wytwarzane podczas tego procesu. Zrobił to jednak dość nowatorsko.
PL
Kwestia wydania aktu prawnego rozwijającego przepisy ustawowe dotyczące postępowania z odpadami w kontekście ich przetwarzania w procesach mechaniczno-biologicznych to swoista "never ending story".
PL
Wypełnienie zobowiązań w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, wynikających z Traktatu Akcesyjnego, wymaga zdecydowanych działań. Jakie są najpilniejsze potrzeby w tym obszarze? Na to i szereg innych pytań starano się odpowiedzieć podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej "Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych". Spotkanie odbyło się w Luboniu k. Poznania w dniach 9-11 maja 2011 r. i było kolejnym z cyklu konferencji związanych z gospodarką odpadami.
PL
W większości instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów sortuje się zmieszane odpady komunalne, czego efektem są wskaźniki recyklingu sięgające zaledwie kilku procent odzyskiwanych surowców wtórnych. Jeśli chcemy sprostać znacznie wyższym unijnym wymaganiom, zakłady MBP nieuchronnie muszą się przemienić w "centra recyklingu".
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.