W 1976 roku została ukończona budowa i nastąpił rozruch mechanicznej oczyszczalni "Wschód", zlokalizowanej w dzielnicy Gdańsk-Płonie. Zlewnię oczyszczalni początkowo stanowił teren Dolnego Miasta oraz otaczających go dzielnic. Uruchomienie ujęcia wody powierzchniowej dla miasta Gdańska w Straszynie było przyczyną rozbudowy sieci kanalizacyjnej przyległych rejonów miasta i spowodowało sukcesywne ich podłączenie do oczyszczalni. W rezultacie w latach 1993-95 do oczyszczalni "Wschód" kolejno doprowadzono ścieki z Pruszcza Gdańskiego, Kolbud i Żukowa.
Powstająca w procesie odwadniania osadów ciecz osadowa (odcieki - czyli strumień stężonej cieczy powstającej w wyniku mechanicznego odwadniania osadów - woda usunięta z osadów; ścieki z pras to suma odcieków i wód z płukania taśmy prasy) charakteryzuje się wysokimi stężeniami związków biogennych (azotu i fosforu). Dotyczy to zwłaszcza odcieków powstających z odwadniania osadów stabilizowanych w warunkach fermentacji beztlenowej. Powstające podczas odwadniania osadów odcieki na ogół spływają do ciągu ściekowego oczyszczalni, zwiększając ładunek azotu amonowego i fosforu, który musi być usunięty ze ścieków przed ich odprowadzeniem do odbiornika.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.