Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  low-energy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Występowanie mostków termicznych jest często niedostrzegane przez projektantów, architektów i konstruktorów. Tymczasem jest to zjawisko, które w istotny sposób wpływa na parametry cieplne budynku, a tym samym na jego charakterystykę energetyczną.
PL
Nowoczesna architektura coraz częściej realizuje ideę szklanych domów. Tendencja do zwiększania w budynkach powierzchni przegród przezroczystych skutkuje jednak pojawieniem się problemów związanych zwłaszcza z zużyciem energii. Co prawda, izolacyjność termiczna takich przegród stale się poprawia, jednak straty ciepła przez przegrody przezroczyste zimą oraz niepożądane zyski ciepła latem zwiększają zużycie energii - zimą na ogrzewanie, latem na chłodzenie. W konsekwencji rosną koszty eksploatacyjne budynku oraz pojawiają się trudności związane z utrzymaniem komfortu cieplnego pomieszczeń i odpowiedniego mikroklimatu.
3
Content available remote Wentylacja grawitacyjna budynku jako element jego charakterystyki energetycznej
88%
PL
W metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków istotnym elementem jest wentylacja pomieszczeń. Właściwe ujęcie jej parametrów wymaga znajomości przepisów zawartych w podstawowych aktach prawnych dotyczących budownictwa: ustawy Prawo budowlane [12] i związanego z nią rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [WT] [10], oraz normy PN-B-03430 [3].
PL
Na końcową ocenę energetyczną budynku duży wpływ ma izolacyjność termiczna przegród przezroczystych [straty energii przez stolarkę budowlaną wynoszą 10-15% - niemalże tyle samo co przez ściany i dach] oraz przepuszczalność energii słonecznej. O ile jednak sprawa jest dobrze rozpoznana, jeśli chodzi o budynki ogrzewane, o tyle trudno jednoznacznie wskazać optymalne rozwiązanie dla budynków wyposażonych w instalacje chłodzenia.
|
|
tom R. 14, nr 10
36-39
PL
W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/9 l/WE Parlamentu Europej-skiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym [2] oraz w rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [WT 2008) [3], w rozporządzeniu w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego [4] oraz w rozporządzeniu w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku [5]. Zgodnie więc z polskim prawem budowlanym obowiązek sporządzenia oceny energetycznej pojawia się na etapie projektu budowlanego (jako integralna część projektu), a na etapie występowania o pozwolenie na użytkowanie opracowuje się świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.
6
Content available remote Designing of passive residential buildings – case study
63%
EN
This paper describes the process of designing the passive residential buildings. The analysis is carried out on the basis of the Mannheim project, created as an entry for the Isover competition – Multi-Comfort House. Particular steps of the design process are analyzed for meeting the requirements of passive standard building. The specific solutions adopted in the Mannheim project are presented as an example.
PL
W artykule opisano proces projektowania pasywnych budynków mieszkalnych. Analizę przeprowadzono na podstawie projektu stworzonego w Mannheim do konkursu Isover Multi-Comfort House. Poszczególne etapy procesu projektowania są analizowane pod kątem spełniania wymogów określonych w standardzie budynku pasywnego. Szczegółowe rozwiązania przyjęte w projekcie Mannheim przedstawiono jako przykład.
PL
Autor przedstawia zagadnienia związane z poprawą efektywności energetycznej w zakładzie przemysłowym. Celem publikacji jest zasygnalizowanie głównych kwestii, które powinny być poruszone przy analizie efektywności energetycznej, a jej najważniejsze przesłanie sprowadza się do konieczności zmian jakościowych w systemach zarządzania energią w zakładach przemysłowych z uwzględnianiem analiz koszty zużycia energii oraz jej racjonalnego zużycia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.