Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  low voltage switchgear
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Rozdzielnice są częścią systemu elektroenergetycznego, którego zadaniem jest dostarczanie do odbiorników energii elektrycznej o parametrach zapewniających poprawną pracę tych odbiorników. Każdą rozdzielnicę można scharakteryzować za pomocą układu połączeń wewnętrznych oraz sposobu powiązania z systemem elektroenergetycznym [1].
PL
Dobór połączeń wewnętrznych w rozdzielnicy (połączenia pomiędzy poszczególnymi aparatami) został zdefiniowany w normie PN-EN 61439 [2], [3], [4], [5] i [6]. Zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 61439-1 [2] wytwórca pierwotny [1] (producent komponentów) wraz z wytwórcą zestawu [2] (prefabrykatorem) odpowiadają za urządzenie, jakim jest rozdzielnica. Należy jednak pamiętać, że to projektant określa parametry i cechy rozdzielnicy, jakie powinny być zapewnione do jej poprawnej pracy.
PL
W poprzednich dwóch częściach artykułu „Połączenia wewnętrzne w rozdzielnicach niskich napięć”, publikowanych na łamach czasopisma „elektro.info”, wielokrotnie odnosiliśmy się do obliczeń zwarciowych. W związku z zainteresowaniem naszych czytelników tą tematyką podjęliśmy decyzję, aby kolejną część tego cyklu poświęcić właśnie tematyce obliczeń zwarciowych oraz związanej z tym kwestii doboru aparatury do rozdzielnicy.
PL
W poprzednich częściach artykułu „Połączenia wewnętrzne w rozdzielnicach niskich napięć” pisaliśmy o elementach rozdzielnic oraz informowaliśmy o tym, co powinno znaleźć się w dokumentacji projektowej. W tym numerze przedstawimy kilka przykładów rachunkowych sprawdzenia wybranych elementów wyposażenia rozdzielnicy. Komentarz do nich znajdzie się na końcu artykułu. Wymagania w zakresie doboru poszczególnych elementów wyposażenia rozdzielnicy ze względu na odporność zwarciową przedstawiono w poprzedniej części artykułu „Połączenia wewnętrzne w rozdzielnicach niskich napięć – obliczenia zwarciowe” opublikowanej w numerze 6/2022 „elektro.info” [7].
PL
Podczas projektowania rozdzielnic niskiego napięcia wielu producentów wykorzystuje wytyczne zawarte w normach, pozwalające na zaprojektowanie i wprowadzenie na rynek wyrobu, który spełnia wszelkie niezbędne wymagania i nie zagraża bezpieczeństwu.
PL
Sprawny przebieg montażu instalacji elektrycznych w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym uzależniony jest od wielu istotnych elementów. Jednym z nich jest dobrze opracowana dokumentacja instalacji elektrycznych, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów i norm. Wiele opracowanych dokumentacji dla instalacji elektrycznych w budynkach wielorodzinnych, realizowanych na budowach osiedli mieszkaniowych, nie spełnia wymogów dotyczących zasilania lokali mieszkalnych. W artykule przedstawione zostaną rozwiązania zasilania lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych za pośrednictwem rozdzielnic głównych licznikowych zlokalizowanych na klatkach schodowych. Takie rozwiązanie używane było jeszcze w pierwszej dekadzie XXI w., obecnie system rozdzielnic piętrowych w nowo budowanych obiektach jest stosowany sporadycznie. Często są stosowane różne rozwiązania nieodpowiadające wymaganiom obowiązujących norm i przepisów. Większość opisanych w niniejszym artykule projektów została opracowana na podstawie normy [1] oraz podręcznika [2], które nie zawierają wymagań obecnie obowiązujących przepisów i norm.
PL
Kontynuując cykl „Połączenia wewnętrzne w rozdzielnicach niskich napięć” zwracamy uwagę czytelników na dualizm pomiędzy zapisami w normie wieloarkuszowej PN-EN 61439 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe (tzw. norma rozdzielnicowa) a założeniami i obliczeniami, które należy wykonać w projektach instalacji elektrycznej.
PL
W artykule przedstawiono zagrożenia wynikające z niewystarczających wymagań w zakresie temperatury wewnątrz rozdzielnicy. Pominięcie tej wielkości fizycznej w praktyce może doprowadzić do uszkodzenia rozdzielnicy lub przyczynić się do jej niepoprawnej pracy, a w skrajnym przypadku – do jej całkowitego zniszczenia.
EN
The article presents the threats resulting from insufficient temperature requirements inside the switchgear. Omitting this physical quantity in practice may result in damage to the switchgear or contribute to its incorrect operation and, in extreme cases, to its complete destruction.
PL
Przedstawiono wymagania dotyczące budowy rozdzielnic niskiego napięcia, zakresu badań na etapie wykonania oraz podczas eksploatacji. Przedstawiono nieprawidłowości występujące w eksploatowanych rozdzielnicach niskiego napięcia.
EN
The paper presents requirements concerning construction of low voltage switchgears, scope of tests during construction and operation. Irregularities occurring in in-service low voltage switchgears are presented.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.