Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  linia kablowa SN
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W pierwszej części artykułu poświęconego projektowaniu i budowie linii kablowych SN omówiliśmy wymagania formalne związane z zawartością projektu oraz przedstawiliśmy podstawowe obliczenia w zakresie doboru kabla. Mimo że przedstawione obliczenia mają na celu sprawdzenie dobranego kabla, to często ich wcześniejsze wykonanie pozwala na przyjęcie kabla o wymaganym przekroju do napięcia nominalnego sieci elektroenergetycznej. Jednak zgodnie ze sztuką projektowania, w pierwszej kolejności należy dobrać kabel do napięcia sieci oraz największego prądu obciążenia, a w drugiej wykonać obliczenia sprawdzające i na ich podstawie skorygować przyjęty kabel.
|
2010
|
tom nr 5
52-55
PL
Vattenfall Distribution Poland w 2009 roku zainicjował badania diagnostyczne linii kablowych SN, na które składają się pomiary: tg? oraz wyładowania niezupełne mierzone w czasie wolnozmiennego przebiegu sinusoidalnego 0,1 Hz. Pierwszym efektem wprowadzenia nowego rodzaju zabiegu było podwyższenie jakości budowy linii kablowych SN przyjmowanych do eksploatacji, gdyż warunkiem pozytywnego ich odbioru jest uzyskanie wyników mieszczących się w określonych, dopuszczalnych granicach. Pierwszy pomiar staje się jednocześnie tzw. „odciskiem palca” badanej relacji kablowej, będącym zarazem punktem startowym w obserwacji stanu technicznego urządzenia i dynamiki zmian zachodzących w czasie jego eksploatacji. Drugą grupą linii kablowych poddawanych badaniom diagnostycznym są relacje wytypowane do wymian inwestycyjnych na podstawie ich wieku oraz statystyki uszkodzeń. Wyniki tych pomiarów umożliwiają potwierdzenie lub weryfikację planowanego zakresu wymiany. Dodatkowo umożliwia to tworzenie obrazu poziomu mierzonych parametrów w różnych punktach technicznego życia linii kablowych SN. Trzecim elementem jest obserwacja wyników rejestrowanych w liniach kablowych SN, będących w eksploatacji od wielu lat, na których nie zaobserwowano wcześniej zwiększonej awaryjności. Rozpoczęto więc długofalowy proces budowy mapy cyklu życia zdefiniowanych grup linii kablowych SN. Zmiana zasad eksploatacji linii kablowych SN opartych na wynikach pomiarów diagnostycznych wymagała zintegrowania informacji z kilku źródeł oraz opracowania metody przedstawienia i zapisania ich w sposób umożliwiający grupowanie, filtrowanie i porównywanie danych.
PL
Wdrożenie nieniszczących metod diagnostycznych, prowadzonych przy napięciach innych niż wyprostowane, jest ze wszechmiar słuszne. Ograniczenia praktyczne badań napięciem o częstotliwości 50 Hz zmuszają do stosowania narażeń probierczych o innych kształtach (OWTS, VLF, itp.). Ich poziomy oraz procedury ich aplikacji są różne od stosowanych przez producentów kabli i osprzętu kablowego w ramach badań typu, wyrobu lub konstruktorskich. Technologia sterowania pola elektrycznego w osprzęcie kablowym może mieć wpływ na rezultaty badań diagnostycznych.
|
2009
|
tom nr 1
111-120
PL
Linie kablowe SN stanowią istotny składnik majątku sieciowego przedsiębiorstw dystrybucyjnych. Przy ich pomocy zasilane są obszary najbardziej zurbanizowane, obszary gdzie odbiorcy są szczególnie wrażliwi na przerwy w dostawie energii elektrycznej a skutki usuwania awarii wiążą się ze znacznymi kosztami. Dotychczasowe zarządzanie tą siecią oparte było głownie o analizę awaryjności. Wzrastająca ilość awarii była czynnikiem decydującym w ocenie stanu technicznego linii kablowych. Rozwój aparatury pomiarowej pozwala na dokonywanie nowych badań w eksploatowanych sieciach kablowych, poszerzając wiedzę o ich stanie technicznym. Dzięki uzyskanym informacjom można zmienić dotychczasowy sposób działania i zarządzania siecią kablową. Można go oprzeć o proces badania stanu technicznego izolacji poszczególnych elementów linii kablowej. Do takich nowoczesnych metod pomiarowych można zaliczyć pomiar wyładowań niezupełnych.
PL
Przy projektowaniu linii kablowych powinno uwzględniać się wiele niezbędnych warunków, które pozwolą na poprawne wykonanie projektu, a następnie budowę linii. Projektowanie odbywa się na ogół w dwóch etapach. W pierwszym sporządzane są założenia techniczno-ekonomiczne, w drugim – opracowuje się projekt wykonawczy. W pierwszej części artykułu przedstawiamy ogólne wymagania oraz podajemy podstawowe procedury obliczeniowe.
|
2008
|
tom nr 5
28-33
PL
Celem artykułu jest przedstawienie nowoczesnych technik probierczych i diagnostycznych, będących alternatywą dla prób DC, oraz ich unifikację dla wszystkich typów kabli w kategoriach typu izolacji, konstrukcji i napięcia znamionowego. Omówiono także wykorzystanie technicznego potencjału probierczego i diagnostycznego w taki sposób, aby zapobiegać awariom systemów kablowych i maksymalnie wydłużyć okres eksploatowania kabli. Urządzenia diagnostyczne to znaczący krok naprzód w porównaniu z próbami napięciowymi kabli. Wyniki badań diagnostycznych charakteryzują się nieporównywalnie większą rozdzielczością pomiaru, co wskazuje, jak potężnym narzędziem jest diagnostyka kabli oparta na pomiarze wyładowań niezupełnych. Przedstawione w artykule wyniki dotyczą pomiarów wykonanych na kablach polskiej produkcji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.