Celem obu części artykułu jest dokonanie prezentacji wybranych teorii z zakresu ekonomii i zarządzania pod kątem ich przydatności do rozważań na temat wpływu nowych obszarów w zarządzaniu na potrzebę tworzenia nowego paradygmatu w naukach o zarządzaniu. Paradygmaty zarządzania to zespół założeń poznawczych dotyczących sposobów uprawiania danej dyscypliny naukowej, podzielany przez większość przedstawicieli danej nauki lub przynajmniej przez znaczącą grupę badaczy tworzących szkołę naukową. Szkoła naukowa może stanowić instytucjonalne odzwierciedlenie paradygmatu w środowisku akademickim. Niestety obserwowane jest zjawisko zamykania się badań i badaczy w ramach jednej subdyscypliny, co powoduje, że przepływny wiedzy są nieduże, a poziom integracji nie tylko nie wyrasta, ale maleje. Łamana jest zasada primum non prodigere (przede wszystkim nie marnować). Taka postawna nie przyczynia się pozytywnie do powitania większej liczby szkół naukowych w ramach jednej instytucji akademickiej, która mogłaby być odzwierciedleniem nowego paradygmatu w naukach o zarządzaniu.
EN
The aim of this paper is to present selected theories in the field of economic Sciences from the point of view of their usefulness for considerations on the influence of newn areas in management {exercising powner, using the resources of the organization, networking, coordination ofactivities, development of IT technologies) on the relations between firms. The selected views of economic schools and their usefulness for creating the paradigms of management Sciences were described.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.