Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  laryngologia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available Antybiotykoterapia dla laryngologa
100%
PL
W opracowaniu dedykowanym głównie ogólnie praktykującym laryngologom omówiono zasady antybiotykoterapii najczęstszych schorzeń jakimi zajmuje się ta specjalność a mianowicie ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych i gardła, ostrym zapaleniem ucha środkowego (OZUŚ) i jam nosa i zatok przynosowych (OZZP). Przedstawiono także najczęściej popełniane błędy w antybiotykoterapii tych schorzeń. Podstawowym antybiotykiem w paciorkowcowym zapaleniu gardła jest i pozostaje penicylina doustna podawana przez 10 dni. Podstawowym antybiotykiem, jeśli jest tylko potrzebny, w OZUŚ i OZZP jest amoksycylina w wysokich dawkach. Najczęstszym błędem w antybiotykoterapii jest rozpoczynanie jej od makrolidów a zwłaszcza azytromycyny, antybiotyku „wygodnego” ale o największej sile stymulowania lekooporności na wszystkie makrolidy. Jeszcze jednym schorzeniem na który zwrócono uwagę ze względu na częstość i w tym przypadku zupełnie niepotrzebne antybiotykoterapie jest podgłośniowe zapalenie krtani w którym podstawą leczenia są sterydy systemowe, adrenalina wziewna i ewentualnie sterydy wziewne. Przedstawiono praktyczne porady dotyczące tego typu postępowania objawowego.
PL
Wstęp: Choroby przenoszone przez kleszcze stały się w ciągu kilkunastu ostatnich lat bardzo poważnym problemem. Najbardziej rozpowszechnionymi są borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W ostatnim czasie znacząco rośnie również liczba zakażeń patogenami z rodzaju Bartonella, Babesia, Anaplasma, Brucella i in. Podobieństwo objawów chorób odkleszczowych do objawów innych chorób jest poważnym wyzwaniem diagnostycznym. Materiały i metody: Badaniem objęto grupę 216 chorych w wieku 18–55 lat, zgłaszających się na wizytę w poradni otolaryngologicznej z powodu chorób odkleszczowych w latach 2014–2016. Chorzy mieli zdiagnozowaną boreliozę i koinfekcje, a głównymi testami potwierdzającymi obecność tych chorób były testy: ELISA, Western-Blot oraz badanie KKI (krążące kompleksy immunologiczne). Wyniki: Spośród 216 chorych wyodrębniono grupę 162 pacjentów manifestujących objawy otolaryngologiczne. Głównym objawem zgłaszanym przez pacjentów były uciążliwe szumy uszne (76,5%) – w przeważającej mierze wysokoczęstotliwościowe, zawroty głowy i zaburzenia równowagi (53,7%), bóle głowy (39%), niedosłuch odbiorczy jednostronny (16,7%). Wśród badanych oprócz boreliozy zaobserwowano również obecność innych chorób odkleszczowych. Najliczniejszą grupę stanowili pacjenci zakażeni bakteriami z rodzaju Bartonella henselae (33,4%) oraz Bartonella quintana (13%). Dyskusja: Objawy otolaryngologiczne są częstą manifestacją chorób przenoszonych przez kleszcze. Najczęściej występują w przebiegu boreliozy oraz zakażeń bakteriami z rodzaju Bartonella spp. Objawy ze strony narządów głowy i szyi najczęściej występują w przebiegu przewlekłego procesu chorobowego. Świadczy o tym zdecydowana przewaga przeciwciał IgG i antygenu VlsE w grupie badanych chorych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.