The author of the paper deals with evaluative adjectives used on press advertising. The researched lexemes were excerpted from Russian women’s magazines, published in 2010–2013. The main purpose of this article was to classify selected lexicon by few criteria, such as, semantic meaning, frequency of their usage and morphological and syntactical methods of valuation. Research has shown that verbal valuation in advertising, which is a result of language manipulation, guaranties commercial success for communicant.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W artykule podjęto istotne problemy komunikacji między narodami i kulturami. Autor zwraca uwagę na niebezpieczeństwo ewentualnej globalizacji kultur, a tym samym sposobów ich wyrażania i porozumiewania się – w ramach tych kultur i pomiędzy nimi. Manipulacja językiem może się przejawiać na płaszczyźnie niektórych pojęć, takich jak tolerancja, powszechnie używanych w publicznym dyskursie, jednak nie zawsze w sposób racjonalnie motywowanych i różnie interpretowanych. Sformułowane przez autora siedem tez staje się przyczynkiem do dyskusji o języku i jego zmieniającej się roli w komunikacji.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.