Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  landslip
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Autorzy artykułu uczestniczyli w 1997 r. w opracowaniu dotyczącym przyczyn powstania osuwiska w Dychowie w dniu 23.04.1997 r. Na bazie materiałów archiwalnych (niemieckich i polskich) oraz własnej interpretacji zaprezentowano część wyników dotyczących budowy geologicznej terenu związanego bezpośrednio z powstaniem osuwiska. Stwierdzono że tzw. zamek wodny i budynek główny elektrowni są zlokalizowane w obrębie intensywnych zaburzeń glacitektonicznych, częściowo na wydzielonej w 1989 r. , przez autorów tzw. krze glacitektonicznej Dychowa. Nie tylko obecność kry glacitektonicznej ale i obecność fałdów glacitektonicznych o przebiegu NW-SE potwierdzają wcześniejsze prace autorów o zaburzeniach glacitektonicznych w południowej krawędzi Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. Autorzy zwrócili uwagę na niewłaściwą interpretację wprowadzającą w błąd a dotyczącą faktu, że nasypy o grubości do 12 metrów w interpretacji po 1945 r. zaliczono do gruntów rodzimych.
PL
W pracy przedstawiono fragment wyników badań i analizy osuwiska powstałego w dniu 23.04.1987 r. na terenie elektrowni wodnej w Dychowie. Osuwisko powstało przy lewym przyczółku tzw. zamka wodnego, odsłaniając fragment konstrukcji żelbetowej zamka. Z badań wynika, że koluwia rozdzieliły się w trzech kierunkach. W pracy nie jest analizowana przyczyna powstania osuwiska lecz ograniczono się do interpretacji gruntów nasypowych w tym koluwialnych. Grunty nasypowe w większości przypadków zbudowane są z gruntów sypkich, w obrębie których występują niewielkie przewarstwienia gruntów spoistych (iły, gliny). Z analizy wynika, że powierzchnia osuwiska jest powierzchnią złożoną i powstała w obrębie lub na granicy różnych gruntów pod względem zagęszczenia, rodzaju, parametrów hydrogeologicznych i geotechnicznych. Stwierdzono bezpośrednio po powstaniu osuwiska ( 2 godziny) tzw. "pulpę", która reprezentowana jest przez nawodnione piaski drobne i piaski pylaste. Zdaniem autorów powstała ona na granicy gruntów spoistych i nasypowych reprezentowanych przez piaski drobne i pylaste nawodnione.
PL
W pracy przedstawiono analizę stopnia zagęszczenia gruntów nasypowych, które występują przy lewym przyczółku zamku wodnego elektrowni wodnej w Dychowie, tj. bezpośrednim sąsiedztwie powstałego w dniu 23 kwietnia 1997 r. osuwiska. Grunty analizowane pod względem stopnia zagęszczenia nie znalazły się w klinie odłamu osuwiska. Z prezentowanych danych wynika, że w okresie budowy elektrowni (lata 1932-1935) grunty nasypowe nie były zagęszczane. Aktualnie ich stopień zagęszczenia oszacowano na ID =0,33 - 0,36. Są to więc grunty luźne na pograniczu z gruntami średniozagęszczonymi. Wzrost stopnia zagęszczenia gruntów w czasie ( autozagęszczania) składowania przez 63-65 lat określono na około 50%. Analizowane w pracy piaski o różnej granulacji reprezentują w obecnie przyjmowanej terminologii grunty nasypowe budowlane (NB).
4
Content available remote Stabilizacja osuwiska drogowego
88%
|
2009
|
tom nr 3
54-57
PL
W artykule zaprezentowano wykonanie zabezpieczenia osuwiska nr G078 w miejscowości Zgłobice na trasie drogi krajowej nr 4 relacji Kraków - Tarnów. Proces degradacji nasypu rozwijał się głównie w obrębie korpusu nasypu drogowego po stronie północnej, który jest zbudowany z gruntów spoistych. Był on związany z pogorszeniem właściwości wytrzymałościowych gruntów budujących tę część nasypu (spadek parametrów wytrzymałościowych: kąta tarcia wewnętrznego i kohezji). W artykule przedstawiono warunki geologiczno-inżynierskie osuwiska, opis rozwiązania projektowego, wyniki obliczeń numerycznych, opisano wykonanie wzmocnienia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.