Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  laboratorium diagnostyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
2017
|
tom nr 7-8
42--45
PL
Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, który odwiedziła redakcja „Laboratorium”, jest wieloprofilowym, nowoczesnym laboratorium diagnostycznym, wykonującym szeroki panel badań.
|
2003
|
tom nr 2
27
PL
W ciągu ostatnich lat na rynku systemów komputerowych pojawiło się kilka produktów, dając możliwość wyboru optymalnego systemu dostosowanego do rodzaju, wielkości i specyfiki każdego laboratorium.
PL
Rozmowa z dr Ewą Świątkowską, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, diagnostą laboratoryjnym z 40-letnim stażem pracy, w tym 20-letnim jako kierownik MLD.
PL
Kierownik jednostki ubiegającej się o kontraktowanie świadczeń laboratoryjnych powinien posiadać deklarację przestrzegania odpowiednich wymagań. Konsultanci wojewódzcy powinni dokonywać okresowych kontroli zgłoszonych jednostek (łącznie z podwykonawcami) sprawdzając, czy są przestrzegane załączone podstawowe standardy i zawiadamiając kasy chorych o nieprawidłowościach.
PL
Pobrania materiału do wykonywania badań diagnostycznych u pacjentów mogą dokonywać tylko określone osoby zatrudnione w laboratorium diagnostycznym. Ponadto materiał do badań może być pobierany w laboratorium diagnostycznym spełniającym odpowiednie wymagania określone przepisami prawa i stosującym odpowiednie procedury postępowania z każdym materiałem zatwierdzone przez kierownika laboratorium. W artykule tym przedstawiam zasady pobierania materiału w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych u pacjenta oraz wskazuję osoby uprawnione do jego pobierania.
EN
The samples of material for diagnostic examination of patients can be taken only by specified staff employed in a diagnostic laboratory. Moreover, the material samples may be taken in a laboratary that meets the appropriate requirements regulated by law and applies the adequate procedures for every material approved by the manager of the laboratory. ln the article l discuss the principles of material sampling in order to conduct diagnostic examination of patients and l specify personnel authorized for taking the material samples.
|
2003
|
tom nr 6
46--51
PL
Stałość środowiska wewnętrznego organizmu (homeostaza) jest uwarunkowana m.in. stałą objętością i składem przestrzeni płynowych. Regulacja składu i objętości płynów ustrojowych odbywa się głównie przy udziale nerek, płuc oraz odruchu pragnienia, koordynowanych przez mechanizmy autoregulacyjne, humoralne i nerwowe z udziałem baro-, chemo- i osmoreceptorów.
PL
Wywiad z prof. dr. hab. n. med. Bogdanem Solnicą, krajowym konsultantem w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, kierownikiem Katedry Biochemii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej.
PL
Kierownik MLD odpowiada za całokształt pracy związanej z funkcjonowaniem laboratorium, tak aby spełniało wszelkie obowiązujące przepisy prawa, wymagania i standardy, oraz zapewnia uzyskanie wiarygodnych, odtwarzalnych i porównywalnych wyników badań.
|
2017
|
tom nr 7-8
64--66
PL
Outsourcing w zakresie czynności diagnostycznych jest dopuszczalną formą prawną korzystania z usług laboratorium zewnętrznego przez jednostki ochrony zdrowia. Optymalnym rozwiązaniem jest jednak posiadanie MLD w strukturach szpitala ze względu na możliwość sprofilowania działania laboratorium dla jego potrzeb, z zapewnieniem wykonywania około 90% badań na miejscu przez personel identyfikujący się ze szpitalem i jego pacjentami.
PL
Każdy diagnosta laboratoryjny ma obowiązek przestrzegania w swojej pracy prawa i etyki zawodowej. Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych norm prawnych i etycznych obowiązujących diagnostów laboratoryjnych.
EN
Each laboratory diagnostician is obliged to observe the law and professional ethics. The purpose of this article is to present the basic legal and ethical standards applicable laboratory diagnosticians.
PL
W przeciągu kilku najbliższych lat po wejściu do Unii Europejskiej niewiele się zmieni, dlatego iż my, wprowadzając akredytację laboratoriów, posługujemy się normami ISO - takimi samymi, jakie stosuje się w UE, czyli nasza certyfikacja będzie odpowiednikiem tego, co dzieje się w krajach Unii.
PL
Badania diagnostyczne wykonywane w laboratorium stanowią integralną część postępowania lekarskiego i plasują się na czołowej pozycji w walce o poprawę stanu zdrowia społeczeństwa. Podstawowym celem diagnostyki laboratoryjnej jest dostarczenie lekarzowi danych o stanie zdrowia pacjenta w oparciu o badanie in vitro materiału biologicznego.
PL
Medyczne laboratorium diagnostyczne wykonuje zarówno badania wykrywające obecność wirusa w organizmie pacjenta chorego na COVID-19, jak również badania immunologiczne, świadczące o przebyciu zakażenia. Ważną rolę odgrywają także wyniki badań biochemicznych czy hematologicznych, konieczne do monitorowania aktualnego stanu pacjenta i pozwalające prognozować przebieg choroby, której do końca jeszcze nie poznaliśmy.
|
2003
|
tom nr 4-5
42--43
PL
Systemy jakości oparte są w swoich założeniach na międzynarodowych normach ISO (International Standarisation Organisation), według których wydawane są przez upoważnione instytucje tzw. certyfikaty akredytacyjne. W ochronie zdrowia najpopularniejsza jest norma ISO 9001 (model zapewnienia jakości w projektowaniu, pracach rozwojowych, produkcji, instalowaniu i serwisie) porządkująca procedury zarządzania np. szpitalem.
PL
Praca z materiałem biologicznym musi odbywać się w sposób zapewniający bezpieczeństwo zarówno materiału biologicznego, pacjentów oraz personelu laboratorium. Ważne jest wykorzystanie technik umożliwiających zachowanie odpowiedniej jakości pobieranego materiału. Niewątpliwie do takich technik należy system zamknięty, który umożliwia utrzymanie sterylności materiału podczas transportu, wykonywania badań, przechowywania itp. Zastosowanie tego systemu wymaga użycia specjalnego sprzętu, ale jednocześnie pozwala na uzyskanie korzyści związanych z bezpieczeństwem i jakością materiału biologicznego.
EN
Biological material must be handled in a way that ensures its own safety as well as the safety of the laboratory personnel and patients. It is important to rely on techniques that help to maintain the quality of collected material. One of such obvious techniques is the closed system that ensures the sterility of material during transport, testing, storage, etc. This system requires special equipment, but the benefi ts in terms of safety and quality of biological material are indisputable.
|
2017
|
tom nr 7-8
58--62
PL
Wiarygodność wykonywanych w medycznych laboratoriach diagnostycznych wyników badań laboratoryjnych decyduje o ich użyteczności diagnostyczno-klinicznej. Systemy zarządzania jakością służą do monitorowania, jak i do oszacowania błędów popełnionych w laboratorium.
EN
The credibility of the results of diagnostic laboratory tests performed in medical laboratories decide on their diagnostic and clinical utility. Quality management systems are used to monitor and to assess the mistakes made in a laboratory.
PL
W krajach Unii, podobnie jak w Polsce, nie ma ustawowego obowiązku akredytacji laboratoriów, tym niemniej wszędzie istnieje wymóg rynku i płatników dotyczący spełniania określonych wymogów, stanowiących podstawę do zwrotu kosztów za wykonane badania przez instytucje ubezpieczeniowe. W Polsce od ponad 25 lat istnieje dobrze zorganizowany i przybierający coraz to nowe formy krajowy system sprawdzianów zewnętrznych, a także zwiększa się udział laboratoriów w odpłatnych systemach międzynarodowych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.