Economic growth may have negative impacts on social as well as environmental goals of society, as well as long-term economic growth. On the other hand, economic growth may create sources for environmental protection. The Kuznets curve presents the relation between economic growth and environmental pressure. In this article, the issue is addressed what is the form of the relation between economic growth and environmental pressure between 1980 and 2004 in Poland.
PL
Wzrost gospodarczy może mieć negatywny wpływ na społeczne oraz środowiskowe cele społeczeństwa, jak też na długoterminowy wzrost gospodarczy. Z drugiej strony, wzrost gospodarczy może stwarzać źródła dla ochrony środowiska. Krzywa Kuznetsa obrazuje zależność pomiędzy wzrostem gospodarczym a presją na środowisko. Niniejszy artykuł koncentruje się na relacji pomiędzy wzrostem gospodarczym a presją na środowisko w Polsce w latach 1980-2004.
Celem badawczym referatu jest analiza ubóstwa na Litwie i ustalenie jej wpływu na proces migracyjny. Badaniami objęto okres 2008–2015, dla którego Departament Statystyki Litwy dokonał obliczeń niezbędnych wskaźników ubóstwa. W artykule zastosowano metodę porównawczą wskaźników ubóstwa Litwy z innymi krajami UE oraz przestrzennego zróżnicowania ubóstwa na Litwie i w okręgach kraju. Taką samą metodę zastosowano do analizy procesu migracyjnego na Litwie w porównaniu z innymi krajami UE oraz przestrzennego zróżnicowania migracji na Litwie i w okręgach. Po dokonanej analizie danych korelacja Pearsona potwierdziła tezę, że między wskaźnikami ubóstwa a wskaźnikiem migracji jest silnie dodatnia korelacja dla kraju i dla większości okręgów. W toku przeprowadzonych badań nie udało się potwierdzić tezy Kuznetsa – wskaźniki ubóstwa nie miały trendu podobnego do krzywej Kuznetsa.