Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kocioł gazowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Współczesne kotły gazowe to urządzenia wyposażone w szereg zabezpieczeń. W skład systemu kontroli wchodzi cały szereg czujników temperatury, ciśnienia czy przepływu. Mimo wszystko w dalszym ciągu sposób eksploatacji urządzenia ma bardzo duży wpływ na jego prawidłową pracę. W tym kontekście ważną rolę pełnią osoby dokonujące montażu, uruchomienia czy konserwacji urządzenia. Posiadając wiedzę na temat skutków nieprawidłowej eksploatacji, mają one możliwość wpływu na zachowania użytkowników. W niniejszym artykule opisano często spotykane przypadki nieprawidłowej eksploatacji, które warto przytoczyć w rozmowie z użytkownikiem.
|
2017
|
tom Nr 8
8--9
PL
Praktyczne zastosowanie przepisów dyrektywy ErP w istniejących budynkach wielorodzinnych wyposażonych w instalacje z gazowymi kotłami z zamkniętą komorą spalania już w chwili wdrażania dyrektywy ErP w Polsce, ponad dwa lata temu, budziło sporo wątpliwości wśród ekspertów branży instalacji. Kwestia ta nie została wyjaśniona. Obecnie coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych może mieć z tym problem, co pokazuje przykład SM „Projektant" w Rzeszowie, która zwróciła się do redakcji „Polskiego Instalatora" z prośbą o wskazanie rozwiązania. Członkowie tej spółdzielni stanęli przed problemem wymiany części starych kotłów z zamkniętą komorą spalania na nowe urządzenia. W swoim piśmie podkreślają, że obecnie, ze względów formalnych, nie ma możliwości zastąpienia starych kotłów nowymi o takich samych parametrach. Tymczasem istniejące w budynku zbiorcze przewody powietrzno-spalinowe są dostosowane tylko do współpracy z kotłami z zamkniętą komora spalania. Ponadto instalacja przystosowana jest do wysokich parametrów czynnika grzewczego: 75/55°C. Pytają, czy taka instalacja, po wymianie części kotłów na kondensacyjne, nadal będzie prawidłowo funkcjonować. Sprawą zajęło się Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, które uzgodniło praktyczne zalecenia w tej kwestii, prezentowane poniżej.
|
|
tom Nr 7-8
46--49
PL
W artykule omówiono warunki techniczne montażu kotła opalanego gazem dla ogrzewania pojedynczego mieszkania w budynku wielorodzinnym. Przedstawiono możliwości: usytuowania kotła w mieszkaniu, rozwiązania problematyki odprowadzenia spalin, dopływu powietrza dla celów spalania gazu i wentylacji mieszkania.
|
2022
|
tom nr 10
22--27
PL
W każdej eksploatowanej instalacji grzewczej przychodzi czas na wymianę źródła ciepła na nowe. Nie inaczej jest z kotłami gazowymi, które - jak wszystkie urządzenia - nie są wieczne. Różne mogą być przy tym przyczyny wymiany kotła: nieekonomiczna praca czy też zużycie (częste awarie). Jak to się jednak dzieje, że jedne urządzenia dłużej pracują bezawaryjnie (lub niemal bezawaryjnie), a inne relatywnie krótko? Od czego zależy trwałość kotła i jak ją wydłużyć? Na co szczególnie zwrócić uwagę, gdy już zapadnie decyzja o jego wymianie na nowy? - Wszystkim tym aspektom przyjrzymy się bliżej w poniższym artykule.
|
|
tom Nr 10
24--26
PL
Obsługa tzw. zamówień obiektowych na urządzenia grzewcze zawsze budzi duże emocje w gronie instalatorów. Warto zatem przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest sens za wszelką cenę walczyć o pozyskanie takiego zlecenia. A jeśli już się go podejmujemy, to na co powinniśmy być przygotowani i w jakich uwarunkowaniach formalno-prawnych będziemy działać.
|
2022
|
tom nr 1-2
16--18
PL
Jeżeli ktoś twierdzi, że tylko pompy ciepła rozwiążą problemy ogrzewania w Polsce, to niech zada sobie pytanie: dlaczego nadal wielokrotnie więcej klientów decyduje się na zakup gazowego kotła kondensacyjnego jako źródła ciepła w swoim domu? - Być może to kwestia przyzwyczajenia, swoistego poczucia bezpieczeństwa przy korzystaniu ze znanego już dobrze źródła ciepła, dotychczasowej dostępności paliwa czy też korzystniejszej kalkulacji kosztowej. A jeśli tendencje sprzedażowe zmienią się w kolejnych latach, to i tak nie zmieni to nagle faktu, że w już istniejących domach znacznie częściej będą wykorzystywane kotły gazowe niż pompy ciepła. Czy kotły te będą zasilane mieszanką H2NG?
PL
Od kilku lat mamy boom w sprzedaży gazowych kotłów kondensacyjnych, który jest napędzany głównie rynkiem wymian w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza. Dwucyfrowe wzrosty sprzedaży tych urządzeń, odnotowywane na polskim rynku od trzech lat, to przede wszystkim efekt różnych programów wsparcia - zarówno lokalnych, często powiązanych z funduszami unijnymi i RPO, jak i kreowanych przez administrację centralną, np. program „Czyste Powietrze" czy tzw. ulga termomodernizacyjna. Oczywiste jest więc, że producenci kotłów prześcigają się w promocjach i udogodnieniach sprzedażowych. Tym niemniej rola instalatora, który staje do bezpośrednich rozmów z klientem i musi się zmierzyć z modernizacją w najróżniejszych warunkach - jest nie do przecenienia.
PL
Przeprowadzenie konwersji kotła węglowego na kocioł zasilany gazem było oczywistą odpowiedzią na pytanie, jaki ma być pierwszy krok Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie na drodze do całkowitej rezygnacji z węgla. Krok dość ryzykowny, biorąc pod uwagę, że podobna operacja została w Polsce przeprowadzona tylko raz, a MEC oczekiwała znacznie lepszych rezultatów niż w przypadku pierwszej przebudowy. Poszukiwanie nowatorskich rozwiązań jednak opłaciło się - koszalińscy ciepłownicy zyskali nowoczesny kocioł o dużej mocy.
10
Content available remote Aspekty środowiskowe konwersji kotła węglowego WR-25 na paliwo gazowe
75%
PL
W artykule przedstawiono sposób przeprowadzenia oraz efekty środowiskowe konwersji kotła wodno-węglowego typu WR-25 na kocioł typu WR25-M/G, który zasilany jest paliwem gazowym. W pierwszej części artykułu opisano, które elementy kotła zostały zmodernizowane w celu umożliwienia zmiany dostarczanego paliwa. Następnie przedstawiono charakterystyki głównych parametrów zmodernizowanego kotła. Na koniec porównano parametry kotła przed i po jego modernizacji.
EN
The article presents the method and the environmental effects of the conversion of the WR-25 water-coal boiler to the WR25-M/G boiler, fired with gaseous fuel. The first part of the article describes which boiler elements have been modernized in order to change the fuel supplied. Then, the determination of the characteristics of the main parameters of the modernized boiler is presented. Finally, a comparison of boiler parameters before and after modernization is presented.
|
|
tom Nr 10
30--34
PL
W przypadku budynków nowych i modernizowanych spośród gazowych urządzeń grzewczych mamy do wyboru praktycznie tylko kotły kondensacyjne. Ich kompaktowa budowa daje szerokie możliwości montażu, a przepisy stawiają mniej wymagań pomieszczeniom, w których urządzenia te mogą być montowane.
|
2001
|
tom Nr 6
195-200
EN
Construction and exploitation parameters of steam boilers. Systems of recovery of fumes waste energy allowing to obtain highest efficiency. Use of economizers and condensation boilers. Exploitation conditioning for water condensation boilers.
|
2001
|
tom Nr 2
42-48
EN
Water gas heating low-temperature boilers. Dividing water and steam boilers into types depending on material and burning technology. Working, construction and exploitation parameters of water boilers.
|
2007
|
tom nr 10
10-13
PL
W publikacji przedstawiono podział kotłów gazowych i dobór ich mocy cieplnej. Podano także główne uwarunkowania dotyczące wymagań prawnych, technicznych i norm dotyczących instalowania kotła opalanego gazem do ogrzewania pojedynczego mieszkania budynku wielorodzinnego. Omówiono założenia i zasady obliczania zapotrzebowania mocy cieplnej do ogrzewania strumienia powietrza do pływającego do pomieszczenia dla celów spalania w kotle gazowym z otwartą komorą spalania, zain stalowanym w mieszkaniu. Przedstawiono także za łożenia do rozliczania kosztów zużycia ciepła mieszkania z zainstalowanym kotłem gazowym dla celów centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
EN
The paper presents gas-boiler division and their thermal power specification. Major conditions concerning legał and technical reąuirements have also been given, together with the standards for installation of a gas boiler for the purposes of heating an individual apartment in a multi-family building. Assumptions and principles have been discussed of heat load calculations for warming the air flux entering the room for gas combustion purposes in boilers with open combustion chamber installed in individual apartments. Additionally, assumptions for heat utilization cost calculations have been presented, for an apartment with the gas boiler installed for central heating and hot domestic water preparation.
15
Content available remote Gazowy kocioł kogeneracyjny – badania prototypu
75%
PL
W artykule zaprezentowano wyniki badań prototypowej parowej mikrosiłowni ORC zintegrowanej z kotłem gazowym. Jest to pierwsze w Polsce tego typu urządzenie w skali „domowej”, uhonorowane złotym medalem na targach Technicon Innowacje 2014. Pozwala realizować kogeneracyjną produkcję ciepła i energii elektrycznej w aspekcie pokrycia potrzeb indywidualnego gospodarstwa domowego. Domowy kocioł gazowy doposażony w układ realizujący obieg parowy z alkoholem etylowym jako czynnikiem roboczym zasługuje na miano kotła przyszłej generacji. Innowacyjność urządzenia wynika z integracji modułu ORC z konwencjonalnym kotłem gazowym, kompaktowości autorskich rozwiązań mikroturbiny parowej oraz parownika i skraplacza. W zamyśle twórców produkowana w mikrosiłowni energia elektryczna może być konsumowana w ramach potrzeb własnych użytkownika bądź sprzedawana do sieci elektroenergetycznej, dzięki czemu użytkownik instalacji stanie się prosumentem.
EN
In this paper the results of investigations conducted on the prototype of vapour driven micro-CHP unit integrated with a gas boiler are presented. Up to now, it is the only system in Poland for domestic applications, rewarded with gold medal on Technicon Innovation 2014 fair. This system enables cogeneration of heat and electric energy to cover an energy demand of household. House gas boiler, additionally equipped with a system of vapour cycle based on the ethanol can be treated as future generation boiler. The innovative character of this prototype is coming from the integration of CHP unit with a conventional gas boiler and small size of self-designed vapour microturbine, evaporator and condenser. The idea of such system is to produce electricity for household demand or for selling it to electric grid – in such situation the system user will became the prosumer.
PL
Wybór sposobu ogrzewania mieszkania jest ważnym i często trudnym zadaniem, jakie stoi przed użytkownikiem. Wpływa na to zarówno fakt konieczności długotrwałego użytkowania kotła oraz ilościowe i jakościowe zróżnicowanie tych urządzeń na rynku. Nowoczesne systemy grzewcze powinny spełniać podstawowe funkcje użytkowe, jak również zapewniać wygodę oraz komfort użytkowania. Bardzo istotnym czynnikiem determinującym wybór urządzenia jest jednak czynnik ekonomiczny. To głównie koszty eksploatacji oraz ceny paliw decydują o rodzaju ogrzewania. Najistotniejsza z punktu widzenia użytkownika jest jednak cena nośnika energii. W niniejszym artykule dokonano analizy wpływu ceny gazu ziemnego i energii elektrycznej na koszty ogrzewania w budownictwie wielorodzinnym.
EN
A selection of heating method of a flat is an important and often difficult task for a user. This is due to the long-term use of a boiler and to the quantitative and qualitative differentiation of these devices on the market. Modern heating systems should provide the basic utility functions including the convenience and comfort. However, essential is the economic factor that determines the choice taking into account operating costs and fuel prices. The most important from user's point of view is the price of energy carrier. In the paper, an analysis has been carried out concerning the impact of natural gas and electricity prices on heating costs in multi-family building industry.
17
Content available remote Mikrosiłownia domowa jako źródło energii cieplnej i elektrycznej
75%
PL
Obiektem rozważań podejmowanych w ramach pracy jest kocioł gazowy sprzężony z laboratoryjnym modułem mikro-ORC. W badaniach zastosowano komercyjny kocioł, przeznaczony do użytkowania w gospodarstwach domowych. Jest to kocioł gazowy firmy De Dietrich (DTG X23N) o mocy cieplnej 25 kW. Przy wyborze kotła jako źródła ciepła kierowano się jak największą popularnością pod kątem mocy grzewczej całej jednostki ORC w gospodarstwach domowych. Głównym celem badań było określenie zakresu temperatur płynu, osiąganych strumieni ciepła oraz sprawności całego układu. Badania wstępne pokazały, że kocioł gazowy jest w stanie dostarczyć nasyconą/przegrzaną parę etanolu o parametrach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jednostki ORC. System może wyprodukować około 1kW energii. Zgodnie z zaleceniami i piniami autorów może być wykorzystany jako źródło ciepła w domowych siłowniach micro-CHP.
EN
The object of considerations undertaken in the article is a gas boiler coupled with laboratory micro-ORC module. The investigations used a commercial boiler, intended for the use in households. This is the gas boiler produced by DeDietrich company (DTG X23N), 25 kW thermal power. The most popular source for heating power the entire ORC unit in households is considered to choose a boiler as a heat source. The main aim of the study was to determine the fluid temperature range, heat flux performance and efficiency of the whole system. Preliminary investigations showed that a gas boiler is able to provide the saturated/superheated vapour of ethanol as working fluid at required conditions needed in the ORC. The system can produce around 1kWe. According to authors’ recommendations and opinions it can be used as a heat source in domestic micro-CHP.
18
Content available remote Prawne i praktyczne aspekty budowy kanałów wentylacyjnych
75%
19
Content available remote Gas boiler as a heat source for a domestic micro-CHP
75%
EN
This analysis considers a commercially available domestic gas boiler as a heat source for a domestic organic Rankine cycle system. An experimental study was made into the applicability of the gas boiler (De Dietrich with thermal power 25 kW) coupled with the laboratory prototype micro ORC setup. The main aim of the study is to determine the working fluid temperature, attainable heat rates and efficiencies of the whole system. Preliminary investigations show that the boiler was able to provide saturated/superheated vapor of ethanol and HFE-7100 as a working fluid at the required conditions needed in the ORC system and it can be utilized as a heat source in a domestic micro-CHP. The results should encourage future development of micro cogeneration units.
PL
Omówiono wymagania dotyczące badań, efektywności energetycznej i oznakowania grzewczych kotłów opalanych gazem i olejem. Wymagania te wynikająz decyzji i dyrektyw Unii Europejskiej oraz rozporządzeń odpowiednich ministrów w Polsce. Omówiono także normy, które określają zakres i metody badań kotłów gazowych i olejowych.
EN
Requirements concerning research, performance of power engineering and marking of gas/oil hot water boilers, are discussed. The requirements result from the European Union directives and decisions as well as from the decrees of respective ministers in Poland. The standards determining the range and research methods concerning gas and oil hot water boilers are also presented.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.