Producenci systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych prześcigają się w konstruowaniu coraz to bardziej wymyślnych urządzeń, które już nie tylko parametrami technicznymi, ale np. sposobem sterowania, a nawet designem zaczynają ze sobą mocno konkurować. Z punktu widzenia użytkownika nie ma nic w tym złego dopóki urządzenia zapewniają proporcjonalnie wysoki wskaźnik efektywności energetycznej.
Klimatyzacja, w tym najprostsze urządzenia domowe typu split, rozwija się i zmienia na każdym poziomie: od obiegu chłodniczego, przez konstrukcję i elementy wyposażenia, aż do funkcji użytkowych, takich jak coraz bardziej zaawansowane sterowanie, z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć stosowanych w elektronice użytkowej. Spośród licznych trendów kształtujących rozwój klimatyzatorów split (i całego rynku klimatyzacji) przyjrzyjmy się bliżej czynnikom chłodniczym, filtrom i sterowaniu.
Przepisy unijne w zakresie F-gazów wymuszają odchodzenie od wykorzystywania czynnika R410A w branży chłodniczej, klimatyzacyjnej i pomp ciepła. Warto zatem zapytać o wydajność i efektywność nowych urządzeń napełnionych czynnikiem R32 na tle urządzeń pracujących z R410A oraz o możliwości ewentualnej wymiany czynnika w istniejących układach.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.