Przedstawiony w opracowaniu model może być bardzo użyteczny w projektowaniu i określaniu optymalnych warunków eksploatacji chłodni wieżowych z obiegiem zamkniętym czynnika chłodzonego. Zdolność chłodzenia tych urządzeń limitowana jest zawartością wilgoci w powietrzu atmosferycznym i może się zdarzyć, że w wyjątkowo upalne i parne dni temperatura schłodzonego czynnika może okazać się zbyt wysoka do zapewnienia skutecznej klimatyzacji sufitowej. Jedną z możliwości rozwiązania tego problemu jest praca wieży w godzinach nocnych i magazynowanie schłodzonej wody. Przedstawione wyniki obliczeń powinny być zweryfikowane na drodze eksperymentalnej, zwłaszcza pod kątem poprawności oszacowania przyjętych do obliczeń współczynników wymiany ciepła i masy. W chwili obecnej Zakład Aparatury Procesowej i Chłodnictwa ITC PW nie ma możliwości przeprowadzenia takiej weryfikacji, w literaturze zaś brak jest danych eksperymentalnych pozwalających na jednoznaczną identyfikację parametrów geometrycznych i eksploatacyjnych urządzeń, których publikowane dane dotyczą.
W artykule przedstawiono wybrane rezultaty badań wymiany powietrza i jej wpływu na migrację metabolicznego dwutlenku węgla w pomieszczeniach jednego z mieszkań położonych w budynku wielorodzinnym.
8
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Przedstawiono związek między histerezą efektu Coanda a mieszaniem się powietrza w pomieszczeniach oraz stanowisko do badania niestacjonarnego efektu Coanda. W zasadzie przedstawiono propozycję nowego nawiewnika z wykorzystaniem zjawiska histerezy efektu Coanda i program jego badań. Jednym ze sposobów wentylacji jest rozcieńczenie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu czystym powietrzem doprowadzonym przez otwory wentylacyjne. Jakość powietrza zależy od stopnia zmieszania, co z kolei zależy od rodzaju zastosowanego nawiewnika i jego umieszczenia. Celem autorów jest skonstruowanie takiego nawiewnika, by powietrze go opuszczające miało przepływ "falujący", co najprawdopodobniej zwiększyłoby stopień zmieszania i poprawiło efekt wentylacji pomieszczeń.
9
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Porównano wyniki pomiarów i obliczeń numerycznych przepływu powietrza w pomieszczeniu modelowym w skali 1:1 ze źródłem ciepła przy wentylacji wyporowej. Celem tego porównania było sprawdzenie możliwości zastosowania programu Vortex-2 do modelowania przepływu w tego typu pomieszczeniach, w tym przede wszystkim do zastąpienia pracochłonnych badań fizykalnych przy określeniu granicy stref napływu i cyrkulacji. Wyniki pomiarów wykorzystano też do weryfikacji obliczeń numerycznych. W literaturze spotyka się próby weryfikacji eksperymentalnej różnych modeli turbulencji w przypadku modelowania wentylacji wyporowej [2], [3]. Przydatność modelu numerycznego eksperymentalnie sprowadzono w [4], w przypadku przepływów dwuwymiarowych nie w pełni turbulentnych. Szczególną uwagę zwrócono tam na odwzorowanie strefy przyściennej.
10
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Komfort cieplny człowieka, to stan zadowolenia z warunków cieplnych otoczenia, taki w którym zachowana jest równowaga cieplna organizmu ludzkiego. Dąży się do ukształtowania takich, optymalnych warunków wewnątrz pomieszczeń, żeby każdy człowiek był z nich zadowolony. Ze względu na istniejące różnice biologiczne między ludźmi, nie jest możliwe skonstruowanie takiego wnętrza, które satysfakcjonowałoby wszystkie przebywające w nim osoby. Należy zmierzać jednak do uzyskania takich warunków komfortu cieplnego, które byłyby akceptowane przez jak największą liczbę osób. W praktyce, stan obojętnego odczuwania doznań związanych z warunkami panującymi w pomieszczeniu, identyfikowany jest z idealnym stanem komfortu.
13
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Na tle obowiązujących aktów prawnych oraz na podstawie badań i analiz, omówiono najczęściej występujące nieprawidłowości w projektowaniu, wykonaniu i eksploatacji wentylacji naturalnej w budynkach mieszkalnych. Przedstawiono zrealizowane sposoby usprawnienia wentylacji w termomodernizowanych budynkach. Ustosunkowano się także do pewnych usprawnień wentylacji naturalnej, jakie można spotkać w ostatnio publikowanych opracowaniach.
14
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Obecny artykuł nawiązuje i rozszerza tematykę poruszaną w artykule "Fizyka przepływu powietrza w pomieszczeniach z naturalną wentylacją" [2]. W pracy omówiono podstawowe aspekty wymiany powietrza wywołanej niezależnie wyporem termicznym lub naporem wiatru, głównie w kontekście obecnie prowadzonych badań modelowych.
15
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Omówiono rodzaje stropowych elementów i powierzchni chłodzących stosowanych do klimatyzacji pomieszczeń, z uwzględnieniem sposobu przekazywania chłodu, tj. z przewagą konwekcji (naturalnej lub wymuszonej) lub promieniowania. Szczególną uwagę zwrócono na parametry wody chłodzącej, pamiętając o możliwości wykraplania pary wodnej z powietrza w pomieszczeniu.
17
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Przedstawiono sposób kształtowania mikroklimatu w niskoenergochłonnych domach jednorodzinnych, wykorzystujących odnawialne źródła energii: energię gruntu i energię słoneczną. Istotą jest energooszczędne powietrzne ogrzewanie płaszczyznowe w połączeniu z wentylacją.
W nowo budowanych budynkach zamieszkania zbiorowego w ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się nie tylko na architekturę i lokalizację budynku, ale także na wyposażenie techniczne, w tym szczególnie na rozwiązania instalacji sanitarnych. Związane jest to z ciągłą tendencją podnoszenia standardu nowo oddanych do użytku mieszkań. Celem tekich działań jest zarówno uatrakcyjnienie oferty dewelopera oferującego mieszkania do sprzedaży, jak również wynika to ze wzrastających wymagań samych mieszkańców.
20
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Przeanalizowano wpływ różnych wielkości na przepływ powietrza w wybranym pomieszczeniu wentylowanym, ze szczególnym uwzględnieniem strefy przebywania ludzi. Dla najbardziej istotnych z tych wielkości, tzn: prędkości nawiewania, lokalizacji otworów nawiewnych i wywiewnych oraz długości pomieszczenia, zbadano, stosując technikę modelowania numerycznego CFD, obraz przepływu powietrza i rozkłady prędkości w strefie przebywania.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.