Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kanalizacja podciśnieniowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
System kanalizacji podciśnieniowej ROEVACŽ firmy Roediger służy do odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych z obszarów zabudowanych, takich jak osiedla, zakłady przemysłowe, a także z obszarów o zabudowie rozproszonej. Systemy kanalizacji podciśnieniowej zapewniają w określonych warunkach wyjątkowe korzyści dotyczące kosztów budowy i eksploatacji oraz oddziaływania na środowisko. Autor wskazuje na możliwości zastosowania tego typu kanalizacji oraz korzyści i zalety wynikające z jej wykorzystania.
EN
Vacuum sewers areused for wastewater collection in residental, business and industrial areas. Vacuum sewers offer exeptional environmental, operational and financial benefits comparison gravity systems. The author shows possibilities of using vacuum sewers and indicates benefits of such a systems.
PL
Przystępując do realizacji zadań w zakresie rozbudowy infrastruktury technicznej, inwestorzy (najczęściej samorządy) stają przed problemem ograniczonych środków finansowych. Budowa systemu kanalizacyjnego wymaga dużo wyższych nakładów niż np. budowa systemu wodociągowego.
PL
W poprzednim numerze opisaliśmy budowę i zasady działania kanalizacji podciśnieniowej. Obecnie, zgodnie z zapowiedzią, przedstawiamy metody projektowe tego systemu.
EN
Draining valve's construction and working principle. Description of installing experimental sub-pressure sewage treatment system. Draining valve capacity in marked and unmarked flow conditions.
5
80%
EN
Construction and working rule for emptying pair with a household collection chamber. Expansion of control installation with division into separate working stages of an emptying pair. Influence of pair's work on the whole negative pressure sewage system.
PL
Najczęściej stosuje się kanalizację konwencjonalną odprowadzającą ścieki za pomocą siły grawitacji. Są też systemy niekonwencjonalne, a mianowicie kanalizacje podciśnieniowa i ciśnieniowa. Wybór odpowiedniego typu kanalizacji jest ważnym procesem logistycznym.
PL
W numerze 5/2003 RI pokrótce przedstawilioemy systemy kanalizacji z ich wadami i zaletami. Obecnie opisujemy budowę i zasady działania kanalizacji podciśnieniowej. W następnym numerze zaprezentujemy metody projektowania tegoż systemu. Jest on nowoczesnym i sprawnym systemem zbierania i odprowadzania ścieków o ponad 100-letniej historii. Jednakże wielu projektantów, jak i specjalistów odpowiedzialnych za eksploatację systemów kanalizacyjnych ma do niego „ograniczone zaufania”. Z czego to wynika?
9
Content available remote Hydrauliczne warunki działania kanalizacji podciśnieniowej
80%
EN
Fittings used to control the flow in pipe conduits in systems of industrial regulation and water supply systems. Defining flow factor using technical, geometrical, kinetic and dynamic similarity theories. Necessity of defining flow characteristics for regulation and cut-off valves for rational choice of fitting and during installation designing process.
PL
Wybór technologii transportu ścieków powinien być poprzedzony szeroką analizą zagadnień inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Wyboru powinien dokonać projektant lub zespół fachowców, w oparciu nie tylko o przepisy i normy, ale także uwzględniając własne doświadczenie.
PL
W artykule przedstawiono aktualny stan wdrożenia i kierunki rozwoju niekonwencjonalnej kanalizacji w systemie grawitacyjno-podciśnieniowym. W odróżnieniu od rozwiązań kanalizacji podciśnieniowej oferowanych przez firmy Roediger, Airvac, Iseki, Qua-Vac w systemie próżniowym w Polsce realizowane są mieszane układy grawitacyjno-podciśnieniowe, działające na zasadzie grawitacyjnego i następnie próżniowo-lewarowego odprowadzania ścieków. System taki został również wdrożony w ostatnich latach w Czechach.
12
Content available remote Doświadczenia z budowy i eksploatacji kanalizacji podciśnieniowej
80%
13
Content available remote Zewnętrzna kanalizacja podciśnieniowa
80%
PL
W artykule scharakteryzowano system zewnętrznej kanalizacji podciśnieniowej. Znajduje on ekologiczne, ekonomiczne i techniczne uzasadnienie stosowania w szczególnych warunkach hydrogeologicznych i topograficznych, a przede wszystkim w obszarach ochrony wód pitnych i zabudowy rozproszonej. W porównaniu z tradycyjną kanalizacją grawitacyjną zapewnia w tych warunkach wyjątkowe korzyści płynące z szybkich terminów realizacji budowy, niższych kosztów przedsięwzięcia i eksploatacji oraz spełnienie wymagań ochrony środowiska.
PL
Pod pojęciem systemu kanalizacyjnego rozumie się zespół obiektów do odprowadzania ścieków z miejsca ich powstawania do odbiornika wraz z urządzeniami do ich oczyszczania. Odprowadzanie ścieków do oczyszczalni może odbywać się układem kanałów grawitacyjnych, ciśnieniowych, podciśnieniowych lub z użyciem samochodów asenizacyjnych. Większość układów kanalizacyjnych to układy mieszane, zbudowane z liniowo połączonych odcinków kanałów grawitacyjnych, ciśnieniowych lub podciśnieniowych. Kanalizacje z ciśnieniowym lub podciśnieniowym transportem ścieków często nazywa się kanalizacjami niekonwencjonalnymi.
17
Content available remote Problemy eksploatacyjne systemów kanalizacji podciśnieniowej
70%
PL
Niezawodność kanalizacji podciśnieniowej. Liczebność i rodzaje awarii zaworów opróżniających w kanalizacji podciśnieniowej. Energochłonność i koszty eksploatacji kanalizacji podciśnieniowej.
EN
Vacuum Sewer Reliability. The number and types of failures of valves in sewer vacuum unloading. Energy consumption and operating costs of sewage vacuum.
PL
Na szczeblu krajowym trwają prace weryfikacyjne nad V Aktualizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Już wstępne oceny wykazały bardzo duży problem ze zrozumieniem przez gminy istoty Programu oraz właściwego planowania rozwoju sieci kanalizacyjnych w zależności od warunków topograficznych i wymogów środowiskowych.
PL
Opóźnienie w rozwoju infrastruktury technicznej wsi polskiej jest duże, szacowane w stosunku do krajów Europy Zachodniej na okres 20-30 lat [19]. W ostatnich latach, również na obszarach niezurbanizowanych, podejmuje się jednak inwestowanie w dziedzinach dotychczas zaniedbanych, takich jak sieci kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków. Odprowadzenie ścieków może odbywać się za pomocą kanalizacji odpływowej i bezodpływowej. Kanalizacja odpływowa to przede wszystkim system grawitacyjny (konwencjonalny) oraz coraz częściej stosowane systemy niekonwencjonalne, do których zaliczamy kanalizację ciśnieniową i podciśnieniową [20].
20
Content available remote Kanalizacja podciśnieniowa
70%
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.