Odpowiednia jakość powietrza w budynku jest konieczna do dobrego samopoczucia osób w nim przebywających. Powietrze zanieczyszczone, o nieodpowiedniej temperaturze czy wilgotności, o zbyt dużym stężeniu CO2 negatywnie wpływa na naszą wydajność pracy, skupienie i samopoczucie. Utrzymanie określonych parametrów powietrza wymagane jest również przy wielu procesach produkcyjnych czy też w trakcie przechowywania różnego rodzaju towarów.
Niewłaściwa jakość powietrza w budynkach szkolnych może być przyczyną problemów zdrowotnych uczniów i nauczycieli, a także wpływać na komfort ich nauki i pracy. Jej prawdopodobnym skutkiem jest zmniejszona wydajność pracy pedagogów, mniejsza aktywność uczniów z powodu dyskomfortu, chorób i absencji, a także występowanie napiętych stosunków między nauczycielami, uczniami, rodzicami i administracją szkolną.
W dużych obiektach logistycznych, o powierzchni powyżej 60 tysięcy m2 , może działać kilkadziesiąt central wentylacyjnych, które wraz z pompami ciepła wygenerują zużycie nawet około 300 MWh w ciągu miesiąca. Ich duża liczba i energochłonność powodują, że wymiana automatyki sterującej, a czasem jej lepsza konfiguracja, dają znaczne oszczędności, nawet do 15%. Wykorzystywanie niemodernizowanej automatyki pracy wentylacji to nie tylko zawyżone zużycie energii. To także efekt niepożądanego przegrzewania lub wychładzania obiektu.
Na temat termomodernizacji napisano wiele artykułów i wydano dużo aktów prawnych. Jednak, czy wykonywane często dużym nakładem środków termomodernizacje szkół przyczyniają się do poprawy warunków „klimatycznych", w jakich uczą się nasze dzieci? Pytanie to pojawiło się w trakcie wykonywania prac związanych z audytami energetycznymi szkół w Gdyni w ramach projektu Act NOWI, finansowanych przez Program Krajów Nadbałtyckich (Baltic See Region).
Podnoszenie standardów jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń z dużymi przeszkleniami wydaje się być tematem przyszłościowym, który w najbliższych latach jeszcze bardziej zyska na zainteresowaniu. Wysoki stopień przeszklenia elewacji zapewnia wnętrzom dużo naturalnego światła, dzięki czemu przebywający w nich ludzie czują się lepiej, a co za tym idzie mogą pracować wydajniej i w bardziej przyjaznej atmosferze. Problem pojawia się w momencie, w którym zysków ciepła jest zbyt dużo. Wpływa to na wymaganą moc chłodniczą systemu klimatyzacji, co przekłada się pośrednio na koszty inwestycyjne oraz koszty eksploatacyjne.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.