Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 115

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  inteligentne miasto
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
|
2018
|
tom nr 1
56--58
PL
Ciekawym sposobem na poszukiwanie innowacyjnych możliwości wykorzystania danych oraz uwolnienia potencjału kryjącego się w danych miejskich są hackathony.
|
2016
|
tom nr 1
51--52
PL
Koncentrując się na sferze fizycznej życia w mieście, związanej z przemieszczaniem się ludzi i rzeczy - idea smart odnosi się w szczególności do usług świadczonych przez infrastrukturę miasta i do jej elementów obejmujących m.in. drogi, miejsca postojowe, przystanki, terminale oraz urządzenia obsługi ruchu.
PL
Dla efektywnego funkcjonowania miasta - zwłaszcza tego, które aspiruje do miana inteligentnego - kluczowe jest wdrożenie cyfrowej transformacji miejskiej gospodarki przestrzennej. Nie należy jej jednak traktować jako zła koniecznego, wynikającego z narzuconych obowiązków, a raczej jako szansę, dzięki której można skuteczniej zarządzać miastem i lepiej współdziałać z jego mieszkańcami.
PL
Poprawa bezpieczeństwa na terenie miasta, kierowanie ruchem drogowym czy zabezpieczanie imprez sportowych lub kulturalnych to główne cele wdrażania nowoczesnych systemów monitoringu miejskiego. Monitoring wizyjny jest już powszechnie wykorzystywany w polskich miastach i widać tendencję do rozwoju i zwiększania jego zasięgu. Realizując tego typu przedsięwzięcia, należy pamiętać jednak o kilku istotnych kwestiach.
|
2022
|
nr 48
156-165
PL
Celem artykułu jest przedstawienie kluczowych aspektów zrównoważonego rozwoju w kontekście zarządzania współczesnymi miastami, jak również przybliżenie specyfiki inteligentnych rozwiązań skupiających się na działaniach prośrodowiskowych w zakresie funkcjonowania i rozwoju nowoczesnych jednostek miejskich. Opracowanie przygotowano w oparciu o artykuły naukowe, raporty krajowe i zagraniczne publikowane przez instytucje publiczne i źródła internetowe. Stwierdzono, że smart city stanowi przykład nowoczesnej formy zarządzania miastem, jak również sprzyja realizacji zasad zrównoważonego rozwoju. Uzyskane wyniki wskazują, że stolice państw Europy Północnej (Kopenhaga, Oslo, Helsinki, Sztokholm) są głównymi przedstawicielami działań z zakresu wymiaru środowiskowego swojego rozwoju. Miasta te podejmują prace z zakresu inteligentnych rozwiązań głównie w dziedzinie transportu, odpadów, wody, ogrzewania i alternatywnych źródeł energii.
PL
Oglądaliście film „Blade Runner 2049”? Singapur mniej więcej oddaje nowoczesną wizję przyszłości prezentowaną przez reżysera. Tyle, że jeszcze bez androidów i latających pojazdów, choć i te mają się tu pojawić w niedalekiej przyszłości.
PL
Dużą szansę na usprawnienie procesów wewnętrznych w jednostce samorządu stanowią Centra Usług Wspólnych. Czym są, dla kogo są przeznaczone i jakie korzyści generują tego typu jednostki?
|
2020
|
tom nr 6
71
PL
Rozwiązania smart city będą się rozwijać. Dzięki gwałtownemu rozwojowi przetwarzania brzegowego i wykorzystaniu mobilnej transmisji danych, pojawia się wyższa gotowość technologiczna obywateli. Otwierają się też możliwości integracji funkcjonujących już rozwiązań dla lepszego wykorzystania dostępnych technologii. Wsparciem dla samorządów będą otwarte interfejsy programistyczne, pomagające łączyć urządzenia oraz kreować rozwiązania.
|
2018
|
tom nr 11
71--75
PL
To, że jakieś miasto kupiło kilka elektrycznych autobusów czy zamontowało ledowe oświetlenie, nie oznacza, że tym samym stało się inteligentne. Mówiąc o smart city , nie można analizować pojedynczych inwestycji w oderwaniu od reszty systemów miejskich. Budując przemyślany program rozwojowy, zaczynamy jednak od pojedynczego projektu.
|
2018
|
tom nr 1
59--62
PL
Ekonomia współpracy, dzielenia się (ang. sharing economy) mogłaby być szansą rozwojową dla wielu miast w Polsce. Czym jest, jakie niesie korzyści i czy samorządy są nią zainteresowane?
PL
Wiedeń zajął pierwsze miejsce w indeksie inteligentnych miast 2019, wyprzedzając Londyn i St. Albert. W zeszłym roku także był on liderem, pokonując w czołówce światowe metropolie, takie jak Chicago i Singapur. Co sprawia, że stolica Austrii od dwóch lat prowadzi w rankingu światowych smart cities?
EN
The article presents selected problems of selecting ITS system components that meet the needs of users of urban transport systems. An algorithm that enables solving problems of selecting ITS services is presented. The article contains examples from selected cities of the urban agglomeration.
PL
Cyfryzacja postępuje i nie ma od tego odwrotu. Nawet w najmniejszych urzędach coraz więcej spraw można załatwić online. Pandemia pokazała, jak cenne, a czasem nawet niezbędne jest podejście zorientowane na cyfryzację. Idące za tym wyzwania nie przerażają już tak jak dawniej. Niemniej ostrożność warto zachować, bo zagrożeń nie brakuje.
PL
Miasto smart to miasto świadome swoich zasobów, świadome potrzeb swoich mieszkańców, gotowe do podejmowania ambitnych wyzwań i ulepszania wszystkich aspektów jego funkcjonowania w celu podnoszenia jakości życia mieszkańców.
PL
Geoportal 3D miasta Poznania to jeden z pierwszych w Polsce tak kompleksowych projektów mających na celu wykorzystanie wizualizacji trójwymiarowej w zarządzaniu miastem.
|
2016
|
tom nr 5
74--75
PL
Istnieje wiele definicji otwartych danych, ale najprościej można je określić jako dane, które mogą być dowolnie wykorzystane, ponownie wykorzystywane, w tym modyfikowane i rozpowszechniane przez każdego w dowolnym celu. Szczególnie istotne jest otwarcie danych publicznych.
|
2018
|
tom nr 10
76--77
PL
Przykład miasta i gminy Karczew pokazuje, że również małe samorządy mogą skutecznie rozwijać się w duchu idei smart city, a co bardzo istotne – mogą efektywnie wdrażać innowacyjne rozwiązania, na które często trudniej zdecydować się większym ośrodkom.
PL
Pojęcie inteligentnego miasta rozumiane jest często w uproszczony sposób: jako systemy teleinformatyczne wspomagające różne elementy infrastruktury miejskiej i sterujące oświetleniem ulicznym, światłami na skrzyżowaniach bądź siecią energetyczną, wodociągową, ciepłowniczą czy gazową. Tymczasem smart city to dużo więcej.
|
2018
|
tom nr 11
76--78
PL
Dane planistyczne, w tym w szczególności miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, to kluczowe zasoby informacyjne każdego miasta. Dane te są wykorzystywane w znaczącej liczbie procesów i procedur administracyjnych w każdym mieście.
PL
Wykorzystując zaangażowanie grupy mieszkańców o różnych poglądach i perspektywach, zwiększamy szansę na znalezienie nowatorskich pomysłów służących całej społeczności miejskiej.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.