Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacje wentylacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Najczęściej stosowane sposoby regulacji wydajności wentylatorów
100%
|
1998
|
tom nr 116(7)
101-109
PL
Zaprezentowano najczęściej stosowane sposoby regulacji wydajności wentylatorów. Omówiono zależności mocy względnej od wydajności względnej dla różnych sposobów regulacji wentylatorów oraz wpływ regulacji na pracę instalacji. Wykazano, że zastosowanie zmiennych wydajności wentylatorów dostosowywanych do aktualnych procesów pracy przynosi znaczne oszczędności energetyczne.
|
2011
|
tom Nr 6
80-88
PL
Publikacja opisuje systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.
|
2011
|
tom Nr 5
59-62
PL
W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków.
|
2012
|
tom Nr 6
74-74
PL
Systemy wentylacyjne dobierane są indywidualnie do potrzeb projektowych, wymiarowane jest przy tym urządzenie i wybierane podzespoły. Przedstawiane w katalogach technicznych parametry techniczne poszczególnych podzespołów wchodzących w skład instalacji wentylacyjnej często nie uwzględniają ich zachowania się po włączeniu do całej instalacji. Zachodzi więc konieczność zastosowania wspólnego współczynnika (parametru), który określa sprawność funkcjonowania kompletnego systemu wentylacji w budynku. W artykule o tym, czym jest wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych SFM oraz w jaki sposób jest wyliczany.
PL
Artykuł przedstawia analizę zmian przepływów powietrza, a w ich wyniku stężeń dwutlenku węgla i pary wodnej w pomieszczeniach położonych na różnych piętrach typowego budynku wielorodzinnego z oknami w dwóch wariantach: 1) wyposażonych w otwory nawiewnymi, 2) bez otworów.
|
2009
|
tom Nr 3
40-44
PL
Artykuł przedstawia zaktualizowane informacje na temat przyczyn i źródeł zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.
|
2011
|
tom Nr 6
44-47
PL
Jednym z najważniejszych zagadnień przy projektowaniu budynków mieszkalnych jest właściwe zaprojektowanie systemów kominowych i wentylacyjnych. Wynika to m.in. z przepisów prawnych obowiązujących w Polsce, które kwalifikują kominy jako elementy budynku lub budowli podlegające szczególnemu nadzorowi. Artykuł przedstawia kryteria doboru systemu kominowego, a ponadto opisuje sposoby zabudowy kominów i wyjaśnia aspekty związane z prawidłowym montażem systemów metalowych.
|
2011
|
tom Nr 6
68-70
PL
Jak przyznaje autor projektu, zaprojektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynku przeznaczonym dla wyższej uczelni, szczególnie technicznej, wiąże się z wieloma założeniami, które nie zawsze muszą być realizowane podczas eksploatacji budynku. Aby uniknąć późniejszych niespodzianek, projektant musi zaplanować instalacje bardzo elastyczne, tak aby mogły pracować zarówno przy małym, jak i dużym obciążeniu budynku. Z taką sytuacją mamy do czynienia w prezentowanym projekcie. Obciążenie cieplne sal wykładowych może wahać się od 5 do 100%, są one też wykorzystywane nieregularnie. Dodatkowym czynnikiem są zmienne warunki zewnętrzne. Wymaga to bardzo starannego doboru urządzeń o dużej elastyczności i niestandardowego podejścia do projektu instalacji oraz systemu regulacji. Dążąc do zapewnienia komfortu w pomieszczeniach budynku, nie można zapominać o ekonomiczności pracy klimatyzacji. Wytwarzanie chłodu nie jest tanie, zatem projektant starał się, by możliwy był jak największy odzysk ciepła w warunkach zimowych, ale także chłodu latem. Zadanie to komplikowały dwa szklane dachy, które w zależności od pory roku dają duże zyski ciepła, ale i jego spore straty. Jednak najtrudniejszym zadaniem, jakie stało przed projektantem, było satysfakcjonujące dla klienta rozwiązanie kwestii hałasów z wentylacji. Publikacja prezentuje projekt instalacji wentylacyjnych i klimatyzacji wznoszonego na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych.
|
2009
|
tom Nr 12
72-74
PL
Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej szczelną, wykonanie termoizolacji budynku itp. jednak instalacja wentylacyjna może stać się przyczyną zwiększonego poziomu hałasu w pomieszczeniu. Aby temu zapobiec, wszędzie tam, gdzie tłumienie dźwięków okazuje się niewystarczające, należy wprowadzić dodatkowy element konstrukcyjny nazywany tłumikiem akustycznym, tłumikiem hałasu lub tłumikiem dźwięków. Artykuł omawia pasywne i aktywne tłumiki akustyczne stosowane w instalacjach klimatyzacji i wentylacji.
|
2009
|
tom Nr 12
77-82
PL
Publikacja przedstawia metody czyszczenia przewodów wentylacyjnych "na sucho" stosowane w instalacjach, w których osiadł pył.
|
|
tom Nr 7-8
70-75
PL
Artykuł przedstawia istotne wymagania projektowe, jakim podlegają konstrukcje tuneli komunikacyjnych, przywołuje praktykowane systemy wentylacji mechanicznej tuneli oraz wskazuje na przykładowe rozwiązania wentylacji.
|
2012
|
tom nr 5
223-225
PL
W artykule scharakteryzowano obiekt biurowy położony w Białymstoku, zaprezentowano wyniki obliczeń wskaźnika EP oraz jego maksymalną wartość dopuszczalną, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dla obiektu w stanie istniejącym. Przeanalizowano zmienność ocenianego wskaźnika w zależności od rodzaju zastosowanej wentylacji i klimatyzacji w analizowanym budynku
EN
The chosen office building in Bialystok is characterized. The value of EP factor is determined in the present building condition and compared with the allowable limit. Changes in the EP factor values are analyzed for different types of ventilating system.
|
2009
|
tom Nr 1-2
96-100
PL
W publikacji omówiono sposób postępowania przy obliczeniach wymaganego strumienia powietrza nawiewanego oraz konfiguracja urządzeń w centrali klimatyzacyjnej odpowiedzialnych za proces poszczególnych przemian uzdatniania powietrza.
PL
Podczas wymiany zużytego powietrza na zewnętrzne w budynkach powstawać mogą niekorzystne zmiany warunków wewnętrznych, przede wszystkim wzrost stężeń dwutlenku węgla i zawartości wilgoci. Jedną z głównych przyczyn tych zmian jest stosowanie tradycyjnych rozwiązań w postaci układów kanałów wentylacji naturalnej o skuteczności eksploatacyjnej zależnej od naturalnych sił napędowych i szczelności przegród budowlanych. W artykule przeanalizowano zmiany przepływów powietrza, a w ich wyniku stężeń dwutlenku węgla i pary wodnej w pomieszczeniach położonych na różnych piętrach typowego budynku wielorodzinnego, wyposażonych zarówno w okna z otworami nawiewnymi, jak i bez nawiewników.
|
2009
|
tom Nr 12
86-87
PL
Ryzyko przenoszenia pożaru na inne kondygnacje, strefy pożarowe czy drogi ewakuacyjne jest ograniczone, gdy do wykonania przewodów oddymiających użyto odpowiednio sklasyfikowanych materiałów i elementów. Należy stosować kanały wykonane wyłącznie z atestowanych materiałów o niskiej przewodności cieplnej i prowadzić je tak, żeby minimalizować oddziaływanie promieniowania cieplnego na pomieszczenie, np. poprzez izolowanie lub ekranowanie kanałów. Zwiększenie odporności instalacji oddymiających ma bowiem wpływ na czas potrzebny do podjęcia akcji ewakuacyjnych i ratunkowych oraz ich przebieg. Artykuł traktuje o rozwiązaniach technicznych stosowanych do konstruowania przewodów oddymiających, a ponadto omawia warunki jakie muszą spełniać takie rozwiązania oraz przedstawia najczęściej stosowane wyroby i materiały służące do tego celu.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.