Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 99

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacje elektryczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Dyspozycyjność instalacji elektrycznej
100%
|
2010
|
tom R. 14, nr 2
27-29
PL
Zmiany w normie IEC 60364-4-41:2005 zaowocowały nowelizacją odpowiednich norm krajowych. W Polsce pod koniec 2009 roku pojawiła się norma PN-HD 60364-4-41:2009 Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 4.41. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa - Ochrona przed porażeniem elektrycznym, w Niemczech znowelizowana została natomiast norma DIN VDE 0100-410. Nowelizacja reguluje nie tylko ochronę ludzi i urządzeń w instalacji elektrycznej. Ważną rolę odgrywa w niej także dyspozycyjność całego systemu. Aspekt ten został uwzględniony w nowych zespolonych urządzeniach ochrony przed przepięciami i wyłącznikach różnicowo-prądowych czy automatycznych bezpiecznikach. Dyspozycyjność nowoczesnej instalacji elektrycznej coraz częściej znajduje się w centrum uwagi. Świadczy o tym codzienna praktyka zgodna z zapisami aktualnych norm. Obecnie dopuszczane jest połączenie w jednym urządzeniu wyłącznika różnicowo-prądowego wraz z ogranicznikiem przepięć.
|
2000
|
tom Nr 87(584)
37-44
PL
Współpraca zabezpieczeń nadprądowych i różnicoprądowych na kolejnych stopniach zabezpieczeń ma istotne znaczenie dla ciągłości dostawy energii. W poprawnie działającej instalacji w przypadku zwarcia ma zadziałać zabezpieczenie najbliższe, patrząc od miejsca zwarcia w kierunku źródła zasilania. W sytuacji, kiedy zabezpieczenia nie są właściwie skoordynowane, może zostać pozbawionych zasilania wiele ważnych obwodów nie dotkniętych zwarciem. Dlatego istotne jest, aby w fazie projektowania zwrócić szczególną uwagę na selektywność działania zabezpieczeń.
EN
Selective co-ordination of overcurrent and residual current protections in electrical installations is very important for continuity of supply. In case of a short-circit, should operate the nearest up-stream protection. If protections are not properly co-ordinated, circuit of great importance can be interrupted. Essential is to pay attention to co-ordination of protections in project phase.
|
2008
|
tom R. 12, nr 5
36-37
PL
Instalacje elektryczne, będące częścią zastosowań przemysłowych, pracują dzisiaj w różnych warunkach, od sterylnych do takich, w których olej, chłodziwa czy substancje chemiczne są codziennością. Wymagania techniczne dotyczące przewodów są coraz większe, ale tylko nieliczna grupa przewodów jest w stanie im sprostać i sprawdzić się, często w trudnych warunkach przemysłowych.
|
2007
|
tom nr 3
80-82
PL
W ostatnich latach bardzo często mówi się o instalacjach zintegrowanych, zwanych potocznie inteligentnymi. Często podkreśla się, że są to instalacje bezpieczne, bo zasilane są bardzo niskim napięciem. Aby rzeczywiście tak było, taka instalacja musi być odpowiednio wykonana. Specyfika instalacji zintegrowanych w zakresie ochrony przeciwporażeniowej polega głównie na znacznie większej komplikacji tych instalacji w stosunku do tradycyjnych, oraz na bezpośrednim sąsiedztwie obwodów sieciowych o napięciu 230 V AC i obwodów sterujących, które często są obwodami o bardzo niskim napięciu typu SELV/PELV.
6
Content available remote Wykorzystanie komputerów do projektowania instalacji elektrycznych.
80%
|
1999
|
tom nr 13
137-142
PL
Projektowanie instalacji elektrycznych składa się z wielu elementów o różnym stopniu złożoności, wymagających odpowiedniego doświadcznia, nakładu czasu i specjalistycznej wiedzy. Zastosowanie komputerów oraz odpowiedniego oprogramowania do wspomagania w projektowaniu umożliwia znaczne skrócenie czasu i nakładów przy wykonywaniu projektów. Przy zastosowaniu dobrego jakościowo oprogramowania można uzyskać m.in.: łatwość tworzenia i aktualizację rysunków, kompletność dokumentacji i możliwość wykonania jej w różnych standardach, łatwy dobór aparatów, urządzeń elektrycznych i materiałów z katalogów zawartych w programach, możliwość dokonywania zmian w różnych etapach projektowania. W pracy omówiono charakterystykę i zastosowanie programów CAD (computer-aided design) przy projektowaniu instalacji elektrycznych na przykładzie programów SCHEMA firmy IGE-XAO i AUTOCAD firmy Autodesk.
EN
The designing of electrical installations comprises a lot of elements of various level of complication requiring necessary experience, time consumption and specialized knowledge. The use of computers and suitable software for the support in designing enables substantial shortening of time and spendings limitations in preparing designs. The use of good quality software may result in obtaining the ease in creating and up-dating drawings, full documentation and the possibility of making it in various standards, the easy of choice of apparatus, electrical devices and materials presented in computer catalogs included in software, the possibility of making alterations in different levels of designing. The characteristics and the use of CAD (computer-aided design) in designing electrical installations in the example of IGE-XAO`s SCHEMA and Autodesk`s AUTOCAD has been presented.
|
2000
|
tom nr 14
37-42
PL
Przedstawiono i omówiono pomiary prądów upływowych i różnicowych w instala-cjach elektrycznych z wyłącznikami różnicowoprądowymi oraz zaprezentowanoprzykłady błędnych połączeń obwodów. Nadmierne prądy upływowe bądź błędne połączenia obwodów magą powodować zbędne zadziałanie wyłączników różnicowoprą-dowych. Prawidłowa interpretacja wyników pomiarów rzeczywistych prądów róż-nicowych i upływowych jest podstawą oceny stanu ochrony przeciwporażeniowejinstalacji elektrycznej z wyłącznikami różnicowoprądowymi.
|
2006
|
tom nr 3
54-57
PL
Wydzielające się w czasie pożaru ciepło i trujące gazy powodują bezpośrednie niebezpieczeństwo nie tylko dla ludzi przebywających w budynku, ale także zagrożenie pośrednie poprzez uszkodzenie instalacji i urządzeń, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego funkcjonowania budynku w czasie pożaru.
|
2007
|
tom nr 9
52-53
PL
Bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznych sprowadza się do zapewnienia ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym, prądem przeciążeniowym i zwarciowym, przepięciem łączeniowym lub pochodzącym od wyładowań atmosferycznych oraz licznymi skutkami cieplnymi. Skuteczność ochrony przed tymi zagrożeniami zależy od jakości wykonania instalacji elektrycznych, zastosowanych w instalacjach zabezpieczeń oraz środków ochrony. Miarą skuteczności tej ochrony jest liczba śmiertelnych wypadków porażeń prądem elektrycznym oraz liczba pożarów, będących następstwem wad wykonania instalacji elektrycznych lub nieprawidłowej eksploatacji tych instalacji. Z przeprowadzonych analiz wynika, że liczba śmiertelnych wypadków porażeń prądem elektrycznym w ciągu roku, przypadająca na jeden milion mieszkańców, jest w Polsce 2-, 3-krotnie większa niż w krajach Europy Zachodniej.
|
2007
|
tom nr 12
28-32
PL
Jakość energii elektrycznej w instalacjach odbiorczych stała się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat jednym z istotnych kryteriów oceny warunków zasilania. Dość powszechnie uważa się, że odpowiedzialność za niedostateczną jakość energii spada przede wszystkim na jej dostawcę, czyli spółkę dystrybucyjną. Rzadko w takiej ocenie, zwłaszcza w przypadku sieci komunalnych, bierze się pod uwagę wpływ parametrów instalacji odbiorczej i rodzaj zainstalowanych w niej urządzeń elektrycznych. Wszystkie te czynniki mogą mieć znaczenie dla jakości użytkowanej energii elektrycznej, a negatywne oddziaływanie niektórych z nich można w znacznym stopniu ograniczyć, bądź nawet wyeliminować, przestrzegając określonych zasad na etapie projektowania instalacji elektrycznych.
12
Content available remote Kabel jako element bezpiecznej i niezawodnej instalacji
80%
PL
W artykule opisano zagrożenia związane z eksploatacją instalacji elektrycznej w warunkach przemysłowych i sposoby redukcji zagrożeń przez zastosowanie właściwych kabli zasilających i sterowniczych oraz systemów ochrony kabli.
|
2010
|
tom nr 1-2
20-22
PL
Na temat jakości wykonywanych instalacji elektrycznych dyskutuje się od lat. Użytkowanie instalacji i urządzeń elektrycznych niesie ze sobą szereg zagrożeń występujących szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z niewłaściwie wykonanymi pracami przy ich montażu w obiektach budowlanych.
|
2011
|
tom nr 5
34-35
PL
Racjonalne korzystanie z energii jest w obecnej gospodarce poważnym problemem. Obejmuje zagadnienia począwszy od pozyskiwania zasobów energetycznych, a następnie ich przetwarzania i wykorzystywania. Konieczne jest oczywiście prowadzenie odpowiednich działań na każdym etapie racjonalizacji. Dlatego wdrażane są odpowiednie zalecenia i ustalane są wymagania mające na celu bardziej racjonalne wykorzystywanie energii. W artykule przedstawimy zapisy, jakie znajdą się w przedmiotowej normie, a także planowane do wprowadzenia wymagania i zalecenia, dotyczące wykonania i użytkowania instalacji w sposób energetycznie efektywny. Przedstawione poniżej omówienie projektowanej normy może być pomocne w ocenie proponowanych postanowień, jak również pozwoli sprecyzować propozycje zmian i nowych ujęć w projektowanej normie.
|
2010
|
tom nr 7-8
73-77
PL
Pomieszczenia medyczne należą do szczególnej grupy obiektów budowlanych, mających instalacje elektryczne zakwalifikowane jako instalacje specjalne. Są to pomieszczenia przeznaczone do diagnostyki, zabiegów, monitorowania pacjentów oraz opieki nad nimi.
PL
Podano zasady klasyfikacji przestrzeni zagrożonych wybuchem oraz omówiono normy i przepisy dotyczące tej dziedziny. Zwrócono uwagę na podstawowe wymagania dotyczące instalacji elektrycznych w przestrzeniach zagrożonych wybuchem oraz zalecenia eksploatacyjne urządzeń przeciwwybuchowych.
EN
Classification principles of potentially explosive areas and standards and regulations for this field are given. Special attention is paid to basie reąuirements for electric installations in potentially explosive are as and operational recommendations for explosion-proof apparatus.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.