Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacja termicznego przekształcania odpadów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Mimo że Unia Europejska najprawdopodobniej nie będzie dofinansowywać instalacji termicznego przekształcania odpadów, stawiając na gospodarkę obiegu zamkniętego, polski rząd – który wcześniej z dużą ostrożnością podchodził do spalania odpadów – zamierza połączyć te rozwiązania i ze wspierania spalarni rezygnować nie chce. O zagadnieniach tych mowa będzie podczas 16. Konferencji „Termiczne Przekształcanie Odpadów”, która odbędzie się w listopadzie w Katowicach i Zabrzu.
PL
Na świecie funkcjonuje ponad 2500 instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO), w Europie jest ich ponad 500, w Polsce mamy ich zaledwie 9. Jedynym regionem, w którym działają dwie instalacje odzysku energii z odpadów, jest województwo wielkopolskie, w którym funkcjonują one w Poznaniu i Koninie.
PL
Znane z socjologii określenia: "syndrom NIMBY" (ang. not in my backyard - wszędzie, tylko nie na moim podwórku) i "syndrom BANANA” (ang. build absolutely nothing, anywhere near anything - nie budować absolutnie niczego, nigdzie i w pobliżu czegokolwiek) doskonale ilustrują sytuację, z jaką spotykają się samorządowcy czy przedsiębiorcy chcący dziś zbudować instalację termicznego przekształcania odpadów (ITPOK) w Polsce.
PL
W Polsce funkcjonuje dziewięć instalacji termicznego przekształcania odpadów. W najbliższych latach ich liczba może się zwiększyć aż czterokrotnie. Do 30 grudnia ub.r. można było składać wnioski na finansowe wsparcie budowy ITPO. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarezerwował na ten cel pulę 3 mld zł. Zainteresowanie inwestorów okazało się ponad trzykrotnie większe od alokacji programu.
PL
Stare porzekadło mówi: „pokaż mi swoich przyjaciół, powiem ci, jakim jesteś człowiekiem”. Baczny obserwator może je natomiast sparafrazować jako: „pokaż co wrzucasz do kosza, a odgadnę, w jakim społeczeństwie żyjesz”.
PL
Na świecie funkcjonuje ponad 2500 instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO), w Europie jest ich ponad 500, w Polsce mamy ich zaledwie 9. Jedynym regionem, w którym działają dwie instalacje odzysku energii z odpadów, jest województwo wielkopolskie, w którym funkcjonują one w Poznaniu i Koninie.
PL
Wiele odpadów człowiek poddaje recyklingowi, zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. To jednak ciągle za mało. Jednym ze sposobów na ich wykorzystanie są instalacje termicznego przekształcania odpadów (ITPO). Ich działanie to ekologiczna pragmatyka, ale także efekt nowych przepisów UE, nakazujących większy recykling i przetwarzanie odpadów.
Nowa Energia
|
2022
|
tom nr 1
28--30
PL
Globalnie co roku wytwarza się w przybliżeniu dwa mld ton stałych odpadów komunalnych. Składowanie odpadów stanowi w Polsce istotny problem, bowiem 43% z nich trafia na składowiska często uchybiające standardom prawnym, podczas gdy średnia unijna wynosi ok. 24%.
PL
Już wkrótce polska mapa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych wzbogaci się o trzy bardzo ważne inwestycje. Zadowoleni z tego będą z pewnością mieszkańcy Gdańska, Olsztyna i Warszawy, ale nie tylko. Odzysk energii z odpadów jest bowiem niezwykle istotny dla branży komunalnej i ochrony środowiska.
10
63%
PL
W artykule przedstawiono wyniki badań doświadczalnych sprawności eksploatacyjnej cieplnej i elektrycznej instalacji termicznego przekształcania odpadów medycznych z układem odzysku energii. Instalacja termicznego przekształcania odpadów (zwana dalej także ITPO) składa się z zespołu przygotowania i załadunku odpadów, pieca obrotowego, komory termoreaktora, kotła parowego odzyskowego, turbiny parowej oraz układu odzysku ciepła w postaci wody gorącej. Do badań został wykorzystany układ z piecem obrotowym i komorą dopalania o wydajności 150 kg/h, pracujący w systemie ciągłym. Badania przeprowadzono w rzeczywistym obiekcie, w warunkach ustalonych, tj. z pominięciem okresów rozruchów oraz wygaszania instalacji. Na podstawie przeprowadzonych badań wyznaczono sprawności eksploatacyjne cieplne i elektryczne poszczególnych elementów instalacji, jak i jej całości.
EN
This paper shows the results of experimental study on heat and electrical operating efficiency in an installation for thermal recycling of medical waste with heat recovery. The installation (hereinafter reffered to as ITPO) consists of a loading unit, a rotary kiln, a thermoreactor, a steam recovery boiler, a steam turbine and a heat recovery system as hot water. The study involves an installation at the capacity of 150 kg/h, equipped with a rotary kiln and an afterburner in a continuous operation. The tests were carried out in a real object and with steady-state conditions i.e. without the start-up and put-out periods. On the basis of this research, in the whole installation and in its individual elements, heat and electrical operating efficiencies were determined.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.