Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  informacja o środowisku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom nr 8
51--52
PL
Rada Ministrów przyjęła właśnie nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają na celu usprawnienie i skrócenie procedur.
|
|
tom nr 2 dod.
16-19
PL
W lutym 1976 roku do polskiej konstytucji został wprowadzony przepis gwarantujący każdemu obywatelowi prawo do korzystania z wartości środowiska naturalnego (ale równocześnie wprowadzający także i powszechny obowiązek ochrony środowiska).
|
|
tom nr 8
24-25
PL
Przepisy regulujące zasady udziału społeczeństwa w podejmowaniu rozstrzygnięć związanych z ochroną środowiska znajdują się w Ustawie z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (DzU nr 199, poz. 1227 - ustawa u.o.ś.). Obowiązuje ona od 15 listopada 2008 r.
|
|
tom nr 7
24-25
PL
Ustawa o dostępie do informacji o środowisku (u.o.ś.) z października 2008 r. przewiduje m.in., iż przy zaistnieniu określonych przesłanek organ może wyłączyć z udostępnienia pewne informacje (fakultatywne wyłączenie dostępności). Zgodnie bowiem z jej art. 17, można odmówić udostępnienia informacji, jeśli zajdzie jedna z czterech przesłanek.
|
2001
|
tom nr 2
36-36
PL
Ustawa o dostępie do informacji o środowisku i jego ochronie oraz o ocenach oddziaływania na środowisko w istotny sposób poszerza dostęp społeczeństwa do różnego rodzaju informacji o problemach środowiskowych oraz możliwości udziału osób, grup i organizacji społecznych w podejmowaniu decyzji z zakresu ochrony środowiska.
|
|
tom nr 11
36-37
PL
Przeprowadzona przez NIK kontrola wybranych organów administracji publicznej oraz gmin pod względem gromadzenia i udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie nie pozostawiła na tych jednostkach suchej nitki. U wszystkich skontrolowanych wystąpiły uchybienia bądź nieprawidłowości.
|
|
tom T. 12, z. 4(66)
401--410
PL
W dniu 16 kwietnia 2014 przyjęto Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/52/UE zmieniającą dyrektywę 2011/92/UE w sprawie oceny wpływu wywieranego przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko. Nowelizacja porządkuje i rozszerza zakres ocen oddziaływania na środowisko (OOŚ), stawiając nowe wyzwania przed wykonawcami raportów OOŚ. Jedną z ważniejszych zmian jest włączenie w obowiązkowy zakres raportu wymogu oceny „spodziewanego wpływu wynikającego z podatności przedsięwzięcia na prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków lub katastrof”, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń środowiskowych będących skutkiem zmian klimatycznych. Powszechność wykonywania ocen środowiskowych sprawia, że znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na dane umożliwiające ocenę narażenia danego przedsięwzięcia na wypadki i katastrofy, oraz prawdopodobieństwa i istotności potencjalnych zagrożeń środowiskowych występujących obecnie i prognozowanych w przyszłości. Aby infrastruktura informacji przestrzennej odegrała większą rolę w procesie sporządzaniu raportów o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, konieczne jest lepsze dostosowanie zawartości i sposobów wizualizacji warstw tematycznych do specyfiki zadań z zakresu OOŚ. Wdrażanie wymagań Dyrektywy OOŚ wiąże się z opracowaniem zestawu wskaźników narażenia oraz ich poziomów krytycznych dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć. W artykule przedstawiono możliwości powiązania rozwoju IIP i systemu OOŚ oraz sugestie poszerzenia zakresu warstw tematycznych planowanych w geportalach.
EN
On 16 April 2014, the Directive 2014/52/EU of the European Parliament and of the Council was adopted which amended the Directive 2011/92/EU on the assessment of the effect of certain public and private projects on the environment. The amendment organizes and extends the scope of environmental impact assessments (EIA), raising new challenges for the entities responsible for preparing EIA reports. A major change is the introduction into the mandatory scope of the report of the requirement to conduct an assessment of “the expected effects deriving from the vulnerability of the project to risks of major accidents or disasters”, with special emphasis placed on environmental hazards resulting from climate change. As environmental impact assessments become a common practice, there will be a growing need for data to enable the evaluation of the vulnerability of a project to risks and accidents, as well as of the probability and significance of existing and projected environmental hazards. To enhance the role of the spatial information infrastructure in the process of preparing EIA reports, it is necessary to better adapt the content and methods of visualization of thematic layers to the specific nature of the EIA tasks. In order to implement the requirements of the EIA Directive, it is necessary to develop a set of vulnerability indicators and critical levels for particular types of projects. The paper presents the possibilities of linking the development of the spatial information infrastructure to the EIA system and provides suggestions as to the extension of the scope of thematic layers to be included in geoportals.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.