Stwierdzony w latach 80. szkodliwy wpływ azbestu na zdrowie człowieka spowodował konieczność prawnego uregulowania problemów związanych z produkcją, użytkowaniem i likwidacją wyrobów zawierających azbest. W Polsce pierwszym takim aktem była ustawa z 17 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest. Kolejne akty prawne (w chwili obecnej jest ich kilkanaście) w formie ustaw lub zarządzeń przyniosły uszczegółowienie wymagań i zasad postępowania.
Poważnym problemem w niemal każdym laboratorium chemicznym są pozostałości poreakcyjne, resztki niewykorzystanych i nienadających się do wykorzystania odczynników, zużyte rozpuszczalniki itp. Z reguły, ze względu na oszczędność miejsca, odczynniki takie zlewane są do jednego bądź kilku naczyń przed przekazaniem ich do unieszkodliwienia lub wręcz zlewane po to, aby w wyniku zachodzących reakcji chemicznych powstała mieszanina znacznie mniej niebezpieczna i reaktywna, a więc łatwiejsza do transportu i magazynowania, czy umożliwiająca np. stabilizację i zestalenie odpadów przed ostatecznym składowaniem.
Zmiany wymagań wobec producentów, właścicieli i przedsiębiorców wprowadzających samochody na rynek oraz określenie zasad funkcjonowania stacji demontażu i punktów zbierania pojazdów - to efekt ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Zasadniczym założeniem ustawy jest takie prowadzenie gospodarki odpadami pochodzącymi z pojazdów, by zapewnić właściwą ochronę środowiska i zdrowia ludzi. Jakie jest jednak zdanie na temat zapisów ustawy zainteresowanych stron i jakie widzą możliwości jej realizacji, mankamenty i dobre strony? O wypowiedź poprosiliśmy kilka z nich.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.