Hortensja (Hydrangea) to rodzaj botaniczny obejmujący 23 gatunki drzewiaste, których ojczyznami są głównie południowo-wschodnia Azja oraz Ameryki Północna i Południowa. W Polsce, ze względu klimat, można uprawiać sześć gatunków, choć nie wszystkie na całym obszarze kraju.
Hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris) należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangaceae). Znana jest także pod nazwą botaniczną Hydrangea petiolaris. W stanie naturalnym występuje w lasach południowej części Półwyspu Koreańskiego, w Japonii, na Tajwanie oraz na Sachalinie i Wyspach Kurylskich. Do uprawy została wprowadzona w 1865 r. W Polsce jest znana, ale rzadko uprawiana, mimo odporności na mróz. Jest krzewem – pnączem wspinającym się na grubych pniach drzew i na innych mocnych podporach. Jej ozdobą są okazałe kwiatostany i ładne, gęste ulistnienie. Rozmnażana jest w polskich szkółkach krzewów ozdobnych.
Hortensje kwitną bardzo obficie, efektownie i długo w okresie, gdy większość krzewów ozdobnych już przekwita. W ogrodach i terenach zieleni kilka gatunków i odmian hortensji można uprawiać na większą skalę niż jest to obecnie przyjęte.
Zwiększone zainteresowane hortensjami to trend utrzymujący się od kilkunastu lat. Moda na te rośliny zatacza coraz szersze kręgi i obejmuje już nie tylko ogrody prywatne. Hortensje bowiem coraz częściej są wykorzystywane w zieleni publicznej, instytucjonalnej i osiedlowej.