Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  historia komunikacji miejskiej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Blokada warszawskiego ronda 3-5 VIII 1981 r.
100%
|
|
tom R. 6, nr 9
30-32
PL
Pod koniec sierpnia 2005 r. hucznie obchodzono dwudziestą piątą rocznicę powstania "Solidarności" i podpisania porozumień sierpniowych. W rok po "wydarzeniach gdańskich", w Warszawie zblokowano skrzyżowanie głównych arterii miasta. Było to wydarzenie niezwykłe ponieważ głównymi jego bohaterami, obok ludzi, stały się warszawskie autobusy i tramwaje.
2
Content available remote Powojenna odbudowa komunikacji autobusowej w Warszawie
100%
|
|
tom R. 2, nr 6
27-30
PL
Ogromne zniszczenia jakich doznała Warszawa w wyniku masowej eksterminacji miasta w latach 1944-45 przekraczały możliwości szybkiej odbudowy. Sieć tramwajowa była zniszczona prawie w 100%. Pierwszy tramwaj ruszył na Pradze 20.06.1945 roku, natomiast w znacznie bardziej zniszczonym Śródmieściu odbudowa linii na głównych trasach zajęła jeszcze wiele miesięcy.
3
Content available remote Historia komunikacji autobusowej w Sopocie
100%
|
|
tom R. 2, nr 7-8
60-63
PL
Komunikacja autobusowa w Sopocie rozwinęła się po pierwszej wojnie światowej, po negatywnej decyzji sopockich władz doprowadzania tramwaju do Sopotu. Wówczas gdańska firma Danziger Werkehrgesellschaft Co Ltd otrzymała koncesję na eksploatację linii autobusowej łączącej Sopot z Gdańskiem.
4
Content available remote Komunikacja miejska w Rybnickim Okręgu Węglowym
100%
|
|
tom R. 2, nr 5
30-32
PL
Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku były dla komunikacji miejskiej czasem przełomowym. Istniejący przez wiele lat stan równowagi został zachwiany przemianami gospodarczymi. Największe zmiany w transporcie miejskim zaszły w rejonach najbardziej uprzemysłowionych i tych, które w wyniku transformacji ucierpiały najbardziej. Do takich rejonów należy zaliczyć dawne województwo katowickie, opierające swój potencjał gospodarczy głównie na górnictwie węglowym i hutnictwie. Likwidacja kopalń i hut odbiła się ogromnym spadkiem przewozów pasażerskich, zarówno w komunikacji miejskiej, jak i kolejowej.
5
Content available remote Bilety autobusowe na Górnym Śląsku z okresu 1946-1951
80%
|
|
tom R. 7, nr 11
28-29
PL
Zagadnienia taryfowo-biletowe są jednym z najsłabiej poznanych obszarów w historii komunikacji miejskiej. Powodem tego stanu rzeczy jest z jednej strony nietrwałość biletu, z drugiej zaś dotkliwy brak materiałów źródłowych. Artykuł przedstawia historię biletów na Górnym Śląsku.
6
Content available remote Obsługa komunikacji miejskiej i regionalnej na przykładzie PKS Lubin
80%
|
|
tom R. 7, nr 5
22-26
PL
Artykuł przedstawia historię komunikacji miejskiej w Lubinie a trakże zapoznaje z polityką transportową miasta i regionu. Omawia stan taboru oraz rodzaje eksploatowanych autobusów.
7
Content available remote Autobusy na gaz świetlny w Poznaniu
80%
|
|
tom R. 2, nr 4
30-31
PL
W artykule przedstawiono historię motoryzacji miejskiej w Poznaniu. Opisano problemy komunikacji związane z brakiem paliwa do silników w czasie II wojny światowej.
8
Content available remote Pierwsze autobusy w Warszawie
80%
PL
Pomysł powołania do życia trakcji autobusowej i utworzenie nowego przedsiębiorstwa komunikacyjnego, podporządkowanego bezpośrednio Radzie Miejskiej, zrodził się zaraz po zakończeniu I wojny światowej. Zdecydowały tu względy praktyczne. Znaczna liczba wagonów tramwajowych była zdewastowana przy równocześnie dużych potrzebach przewozowych tak wewnątrz miasta, jak i na jego obrzeżach. Ten nowy środek transportu zakupiono w Austrii i to w dość dużej ilości, bo aż 56 jednostek, w styczniu 1920 roku. W artykule przedstawiono opisy pierwszych konstrukcji autobusów z okresu międzywojennego i czasu wojny.
9
Content available Historia komunikacji miejskiej Olsztyna
60%
|
2018
|
tom nr 2
19--23
PL
W artykule ukazano w skrócie dzieje Olsztyna oraz historię jego komunikacji, ze szczególnym uwzględnieniem transportu szynowego i trolejbusowego. Komunikacja tramwajowa w Olsztynie została uruchomiona w 1907 roku, zlikwidowana w 1965 roku i ponownie uruchomiona w 2015 roku. Transport tramwajowy podniósł prestiż miasta, ale i w znacznym stopniu rozwiązał problemy komunikacji zbiorowej.
EN
The article presents in brief the history of Olsztyn and the history of its transportation, with a special regard to rail transport. The tram transport in Olsztyn was launched in 1907, liquidated in 1965 and re-launched in 2015. Tram transport not only has raised the city's prestige, but also largely solved the problems of urban public transport.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.