Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gum formation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
This manuscript reports that for tulip bulbs ( Tulipa gesneriana L. 'Apeldoorn'), simultaneous application of methyl jasmonate (JA-Me) with gibberellic acid (GA) increases gum formation in the bulbs, compared to JA-Me applied alone. After the dry scales of the bulbs were removed, the bulbs were treated with JA-Me and GA starting from the beginning of July 20 until November 30. Treated bulbs were stored in a laboratory room in natural light conditions. Gums produced by each treatment were weighted one month after treatment. JA-Me, at concentrations of 0.5 and 1.0% in lanolin, was applied alone, and also applied simultaneously with GA at concentrations of 0.25, 0.5 and 1.0% in lanolin. All the concentrations of GA applied simultaneously with JA-Me, substantially stimulated gum production in tulip bulbs. The production of gums decreased gradually from the beginning of October. The possible mode of action of GA to stimulate gum production in tulip bulbs is also discussed. The focus is on sugar metabolism and ethylene production.
PL
Infekcja cebul tulipanów przez Fusarium oxysporum f. sp. tulipae powoduje wy­twarzanie dość dużej ilości etylenu, który indukuje tworzenie się gum w cebulach. Jasmonian metylu (JA-Me) podany w paście lanolinowej na cebule tulipanów rów­nie ż indukuje wytwarzanie się gum w cebulach. Etefon, jako źródło etylenu, podany łącznie z jasmonianem metylu silnie stymuluje produkcję gum w cebulach w porów­naniu z traktowaniem samym etefonem lub jasmonianem metylu. Obecne badania wykazały, że łączne traktowanie cebul tulipana jasmonianem metylu z kwasem giberelinowym (GA) zwiększa ilość tworzących się gum w porów­naniu z traktowaniem samym jasmonianem metylu. Cebule tulipanów ' Apeldoorn' po usunięciu suchej łuski były traktowane JA-Me łącznie z GA w okresie od początku lipca do listopada włącznie. Cebule były przetrzymywane w laboratorium w natural­nych warunkach świetlnych (15 cebul w kombinacji). Gumy wytwarzane w poszcze­gólnych kombinacjach byty ważone po 1 miesiącu od traktowania. Jasmonian metylu w stężeniach 0,1, 0,5 i 1,0% był zastosowany pojedynczo i łącznie z GA w stężeniach 0,1 0,5 i 1,0%. JA-Me tylko w stężeniach 0,5 i 1,0% indukował tworzenie się gum w cebulach tulipana. Wszystkie stężenia GA zastosowane łącznie z JA-Me w stęże­niach 0,5 i 1,0% stymulował indukcję gum w porównaniu z traktowaniem samym JA-Me. W czasie od lipca do listopada ilość wytwarzanych gum stopniowo się zmniejszała. GA podany łącznie z etefonem nie zwiększał produkcji gum w cebulach tulipana w porównaniu z traktowaniem samym etefonem. Mechanizm stymulującego działania kwasu giberelinowego na wytwarzanie gum indukowanych przez jasmonian metylu jest w pracy dyskutowany.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.