Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  guidebook
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote MUZEA WROCŁAWIA OD VIA NOVA. NOWE OPISANIE MUZEÓW WROCŁAWSKICH
100%
|
|
tom 54
257-263
PL
Jesienią 2012 r. wrocławskie Wydawnictwo Via Nova wydało książkę Muzea Wrocławia. Jest ona przewodnikiem po 26 muzeach i miejscach gromadzenia oraz ekspozycji dzieł sztuki, a także innych rzeczy cennych, które wpisane są w krajobraz kultury współczesnego Wrocławia. Pod względem edytorskim książka jest albumem, ukazującym na licznych fotografiach te miejsca muzealne oraz skarby natury i dzieła sztuki.Publikacja powstała z inicjatywy Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki, które dostrzegło potrzebę ponownego opisania tej przestrzeni kultury materialnej i duchowej, jaką tworzą muzea wrocławskie. W okresie po II wojnie światowej były już wydawane przewodniki: Muzea Wrocławskie. Przewodnik pod red. Marii Starzewskiej przez Ossolineum w 1973 r., Muzea Wrocławskie od 1814 roku autorstwa Adama Więcka przez Wydawnictwo Miłośników Wrocławia WRATISLAVIA w 1997 r., Muzea Wrocławia Museen in Breslau przez Studio Wydawnicze Plan w 2005 r. i wreszcie omawiana publikacja, którą opracował zespół 8 autorów, kierowany przez Beatę Lejman. Pomysł realizacji wydawnictwa uzyskał szeroką aprobatę i wsparcie kierownictw muzeów wrocławskich oraz zespołów ich pracowników. Wielostronną wartość książki dla kultury miasta doceniły władze Wrocławia, dofinansując jej druk.Muzea Wrocławia to książka rozszerzająca wiedzę o historii muzeów w tym mieście na tle historii życia Wrocławian, o ich gustach, ambicjach, pasjach... w przeszłości i współczesnych. Jest to także opowieść o rzeczach i miejscach wyjątkowych, w które muzea wrocławskie obfitują, i dla których warto tu przyjeżdżać ze wszystkich zakątków świata. Dla pragnących pogłębienia tej wiedzy dodano wybór literatury. To przewodnik praktycznie informujący o adresach muzeów, telefonach, stronach wirtualnych i adresach internetowych, także o godzinach udostępniania zbiorów oraz o różnych usługach i udogodnieniach. Zamieszczono w nim również plan miasta z naniesionymi nań charakterystycznymi ikonkami muzeów, aby łatwiej je odnaleźć w przestrzeni miasta. Przewodnik wydano w dwóch językach kongresowych – angielskim i niemieckim – ważnych także w turystyce światowej i środkowoeuropejskiej.
|
2023
|
nr 9
453-464
EN
The article analyzes the content of the first guidebook in Galicia about the Armenian Cathedral in Lviv, dating back to the 14th century (1926), written by Dionizy Kajetanowicz. It provides a detailed description of the cathedral’s history, architecture, interiors, and the surrounding architectural complex, including the cemetery, bell tower, Armenian Benedictine convent, ‘Mons Pius’ bank, and the Yu. Torosiewicz Scientific Institute. The guidebook was reissued twice, in Polish in 1930 and in French in 1931.
PL
W artykule poddano analizie zawartość merytoryczną pierwszego w Galicji przewodnika po pochodzącej z XIV w. katedrze ormiańskiej we Lwowie (1926), autorstwa Dionizego Kajetanowicza. Szczegółowo opisuje on historię katedry, jej architekturę i wnętrza oraz cały zespół przylegających do niej obiektów architektonicznych (cmentarz, dzwonnica, klasztor ss. ormiańskich benedyktynek, bank „Mons Pius” i Instytut Naukowy im. Yu. Torosiewicza). Przewodnik doczekał się dwóch wznowień: w języku polskim w 1930 r. i francuskim w 1931 r.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.