Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  grunty ilaste
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W pracy zaprezentowano fragment wyników badań dotyczących ekspansywności iłów trzeciorzędowych, mioceńskich z okolic Polkowic i Głogowa. Interpretowana jest zależność Ip=f(fi). Próbki gruntów do tej analizy pobrane zostały z tzw. kier glacitektonicznych. Z analizy wynika, że iły trzeciorzędowe serii poznańskiej są gruntami ekspansywnymi (pęczniejącymi). Zaliczyć je można do gruntów o ekspansywności wysokiej i bardzo wysokiej. Autorzy uważają, że analizowany problem jest istotny z punktu widzenia fundamentowania i powinien być kontynuowany w dalszych badaniach.
PL
W pracy zaprezentowano wyniki badań ekspansywności iłów występujących w Zielonej Górze i Nowogrodzie Bobrzańskim. W Zielonej Górze zbadano iły występujące w obrębie tarasów kemowych , które związane są z glacifazą leszczyńską zlodowacenia północnopolskiego. Posiadają one około 20 tysięcy lat BP. Ponadto z Zielonej Góry i Nowogrodu Bobrzańskiego zbadano iły trzeciorzędowe serii poznańskiej pochodzące sprzed 10-25 mln lat. Zaprezentowano wyniki badań ekspansywności. Z interpretacji wynika, że zbadane iły niezależnie od wieku (trzeciorzędowe, czwartorzędowe) charakteryzują się wysoką i bardzo wysoką ekspansywnością. Zagadnienie ekspansywności iłów okolic Zielonej Góry powinno być zdaniem autorów rozszerzone o badania składu mineralnego i budowy wewnętrznej, tj. uporządkowania składników mineralnych w ile.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.