Wstęp: O utrzymaniu równowagi w warunkach dynamicznych decydują: zdolność do szybkiego reagowania na zmieniające się bodźce zewnętrzne, szybkie i precyzyjne przemieszczanie ciała w dowolnym kierunku i utrzymanie przy tym środka ciężkości nad podstawą podparcia. Test określający granice stabilności (LOS) wnosi informacje o stanie dynamicznej równowagi w pozycji stojącej. Cel pracy: Ocena równowagi dynamicznej w wieku rozwojowym. Materiał: 127 zdrowych otoneurologicznie dzieci (65 dziewczynek i 62 chłopców) w wieku od 6 do 17 lat, które podzielono na 6 grup wiekowych. Metoda: U wszystkich dzieci przeprowadzono test LOS (posturograf VSR Balance Master NeuroCom) z rejestracją: czasu reakcji (RT), prędkości wychylenia środka ciężkości (MVL), pierwszego punktu końcowego (EPE), maksymalnego wychylenia środka ciężkości do celu (MXE) i kontroli kierunku (DCL). Wyniki: W wieku 6–7 lat zaobserwowano nie w pełni wykształconą strategię skokową oraz mechanizm wzrokowego sprzęże-nia zwrotnego w kontroli środka ciężkości. Wszystkie badane parametry były istotnie gorsze u dzieci w wieku 6–9 lat. Po tym okresie odnotowano: znamienną poprawę w zakresie czasu reakcji i wartości MVL, bez istotnych zmian w kolejnych grupach wiekowych, istotny wzrost DCL i EPE do 13. roku życia, MXE do 12. roku życia. Nie stwierdzono istotnych różnic parametrów ze względu na płeć. Wnioski: (1) Test LOS wykazał znacząco niższy rozwój w zakresie równowagi dynamicznej u dzieci w wieku 6–9 lat;(2) w badaniu odnotowano znamienną poprawę wszystkich parametrów do 13. roku życia, bez względu na płeć, co przemawia za zakończeniem rozwoju badanej funkcji w tym okresie.
Artykuł poświęcony jest koncepcji zarządzania zrównoważonym rozwojem oraz czynnikom, które warunkują zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa przemysłowego. Omówiono w nim strukturę zrównoważonego zarządzania, a następnie wykazano, że struktura organizacyjna jest podstawą oceny efektywności zarządzania zrównoważonym rozwojem przedsiębiorstwa. Ukazano również, że do oceny efektywności zarządzania zrównoważonym rozwojem przedsiębiorstwa powinno używać się wskaźników charakteryzujących poziom zarządzalności oraz poziom wzrostu struktury organizacyjnej. Dowodzi się ponadto, że za pomocą takiego wskaźnika jak poziom zarządzalności można określić granice stabilności przedsiębiorstwa.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.