Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gra o przestrzeń
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Celem artykułu jest przedstawienie organizacji przestrzennej handlu detalicznego w aglomeracji poznańskiej z podziałem na miasto (ze szczególnym uwzględnieniem śródmieścia) i strefę podmiejską. Zaobserwowano generalną tendencję przenoszenia się placówek handlowych z obszarów centralnych miasta do wielkopłytowych osiedli i na tereny podmiejskie oraz ich koncentracje w dużych centrach handlowych. Proces ten wspierany był do 2014 r. przez liberalne przepisy lokalnego planowania przestrzennego. Efektem tego jest postępujący ubytek placówek handlowych w centrum miasta. Mechanizmy rynkowe wydają się ważnym, ale niewystarczającym instrumentem kształtowania właściwej struktury przestrzennej, wielkościowej i branżowej handlu. Stąd w artykule zwraca się uwagę na potrzebę diagnozowania i planowania rozwoju sieci handlowej w skali całej aglomeracji, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru śródmieścia.
PL
Artykuł prezentuje krytyczną analizę zawartości Ramowego Projektu Strategii Rozwoju Wrocławia w odniesieniu do procesu globalizowania się polskich miast. Autor wykorzystuje w tym celu hipotezy Johna Friedmanna, które opisują uniwersalne mechanizmy przekształceń społeczno-przestrzennych ośrodków stanowiących centra (węzły) gospodarki informacyjnej oraz ich powiązania z innymi tego typu miastami. Następnie pokazuje, że treść analizowanego dokumentu odwołuje się do kwestii globalizacji w wybiórczy sposób, pomijając szereg konsekwencji, jakie może mieć dla miasta pojawienie się w nim globalnego kapitału. W artykule zostają w związku z tym wyodrębnione pożądane obszary aktywności władzy lokalnej, zarówno te obecne w strategii, jak i pominięte przez autorów dokumentu. Każdy z obszarów jest analizowany pod kątem zbieżności lub rozbieżności treści Strategii z wykorzystywanymi hipotezami Friedmanna.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.