Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 251

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gospodarka oparta na wiedzy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
PL
Relacje zachodzące w organizacjach nie są statyczne, lecz dostosowują się do zmian środowiska zewnętrznego. Dotychczasowe teorie motywacji sytuowały ją w kontekście zarządzania pracownikami zatrudnionymi w siedzibie organizacji. Ponieważ jednak modele pracy zmieniają się - a pracownicy w coraz większym stopniu wykorzystują technologię, by pracować na odległość, tradycyjne organizacje odchodzą w przeszłość. Pojawia się zatem potrzeba przekształcenia relacji organizacyjnych tak, by odpowiadały nowopowstającej infrastrukturze informacyjnej. Jak w tym kontekście można zarządzać relacjami występującymi w organizacji? Zaproponowano pewne działania, które menedżer powinien podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał pracowników, takie jak: precyzyjna identyfikacja problemów wynikających z nowych trendów pracy, docenianie indywidualnych sukcesów, przejrzyste procedury podejmowania decyzji, efektywne systemy komunikacji werbalnej i elektronicznej oraz skuteczny system zarządzania wiedzą. Są to kluczowe zagadnienia w zakresie motywowania pracowników w nowych warunkach. Artykuł ma na celu określenie jak można lepiej zarządzać relacjami zachodzącymi w organizacji w nowych warunkach. Krytycznej dyskusji poddano tradycyjne poglądy na proces zarządzania i rolę menedżera w zakresie budowania struktur i procesów sieciowych. Rozważono sposoby reagowania na gospodarkę opartą na wiedzy w świetle typów strategii. Omówiono również alternatywne rodzaje zarządzania, takie jak zarządzanie kreatywne. Analiza metod kierowania nową organizacją zamyka dociekania tej pracy.
EN
Organizational relationships do not remain static but develop over time to fit the changing external environment. In the past established theories dealt with motivation in a classical context i.e. managing staff that work on site within an organization. However as the work patterns are changing and employees increasingly use technology to work remotely traditional organizations are now in the autumn of their years and there is a need for organizational relationships to be transformed to match the newly forming information infrastructure. Within this context how then do we manage organizational relationships? It has been suggested that there are certain policies that the manager should adopt in order to realize employees potential within this new context - such as clear identification of any problems emerging in organizations as a result of new work trends, an emphasis on recognition of indwidual successes, transparent decision making procedures, efficient verbal and electronic communication systems and properly managed, effective knowledge management systems. These are all vital issues and factors in motivating employees in a new context. The paper aims to explore how organizational relationships can be better managed within the new context. This is achieved by a discussion of the traditional views of the process of management and the role of the manager in relation to network structures and processes. The process of reacting to a knowledge-based economy through a consideration of types of strategy is briefly discussed. Alternative types of managing such as creative management are also discussed. The paper closes with an analysis of methods of controlling the new organization.
PL
Nowa gospodarka to zespół zjawisk i zależności o charakterze ekonomicznym i kulturowym. Jest utożsamiana z nową ekonomią, za cechę której uznano silną koncentrację na zasobach niematerialnych, ze szczególnym naciskiem na kapitał intelektualny. Nowa gospodarka oparta jest na nowych metodach gospodarowania. Zasoby wiedzy są kluczowym i rozstrzygającym składnikiem potencjału konkurencyjnego przedsiębiorstw. Gospodarka oparta na wiedzy (GOW) stała się odpowiedzią na globalizację. Jest to gospodarka globalna, faworyzuje byty niematerialne oraz jest silnie połączona wewnętrznie. W referacie zwrócono uwagę na istotę ekonomii wiedzy, wskazano cechy nowej gospodarki, podkreślono rolę wiedzy w nowej ekonomii, omówiono wyznaczniki nowej gospodarki oraz wskazano na obszary ekonomii wiedzy. Odniesiono się do ekonomii wiedzy niedoskonałej R. Frydmana.
EN
The new economy is a set of economic and cultural phenomena and relationships It is associated with the new economy, a feature which has a strong focus on intangible resources, with particular emphasis on intellectual capital. The new economy is based on new methods of management. Knowledge is an essential and decisive component of the competitive potential of enterprises. Knowledge economy has become a response to globalization. It is a global economy, it encourages immaterial entities not and is strongly connected internally. The paper highlights the essence of the knowledge economy, identifies features of the new economy, highlights the role of knowledge in the new economy, discusses the determinants of the new economy and identifies the areas of the knowledge economy. Reference was made to the economics of imperfect knowledge by R. Frydman.
PL
Celem artykułu jest dokonanie oceny poziomu innowacyjności polskiej gospodarki na tle innych krajów Unii Europejskiej i odpowiedź na pytanie dotyczące możliwości rozwoju innowacyjności w kontekście wyboru odpowiedniej strategii ukierunkowanej na wzmocnienie potencjału technologicznego gospodarki i stworzenie warunków sprzyjających proinnowacyjnym zachowaniom przedsiębiorstw. Analiza statystyczna zawarta w artykule bazuje na raportach Komisji Europejskiej, amerykańskiej instytucji badawczej – Information Technology and Innovation Foundation oraz Instytutu UNU – Merit z Maastricht University. Struktura artykułu przedstawia się następująco: po wprowadzeniu dokonano oceny poziomu innowacyjności polskiej gospodarki, następnie zarysowano warunki rozwoju innowacyjności w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem aspektów strategicznych, a w zakończeniu zawarto syntetyczne wnioski płynące z przeprowadzonej analizy.
PL
Wiedza stanowi istotne źródło postępu technologicznego, ekonomicznego i społecznego. W procesie innowacyjnym wiedza jest podstawowym nakładem niezbędnym do tworzenia innowacji, ale również efektem tego procesu. W procesie tym wiedza, rozumiana jako umiejętności i kompetencje, rozwija się i prowadzi do powstania innowacji. Wydaje się zatem zrozumiałe, że znajdujące się w ostatnich latach w centrum uwagi makroekonomii pojęcie „gospodarki opartej na wiedzy” jest tożsame z terminem „gospodarki innowacyjnej”, a ocena stanu zaawansowania gospodarki wiedzy odpowiada w znacznym stopniu analizie poziomu innowacyjności tej gospodarki. Pomiar gospodarki opartej na wiedzy (GOW), podobnie jak i analiza poziomu innowacyjności gospodarki, stanowi poważne wyzwanie dla ekonomistów. Warto zauważyć, że w przypadku większości metod pomiaru gospodarki opartej na wiedzy wykorzystuje się syntetyczny miernik tej gospodarki, skonstruowany w oparciu o wiele zmiennych opisujących stan jej zaawansowania. Celem artykułu jest próba oceny stanu zaawansowania gospodarek opartych na wiedzy w krajach Unii Europejskiej w oparciu o syntetyczny miernik (indeks) tej gospodarki, skonstruowany z wykorzystaniem analizy czynnikowej, w roku 2011. W badaniu zwrócono szczególną uwagę na pozycję Polski w opracowanym rankingu. Do budowy indeksu wykorzystano obszerną bazę danych Eurostatu opisujących gospodarkę opartą na wiedzy. Z uwagi na niekompletność danych analiza została ograniczona do 24 krajów Unii Europejskiej, wyłączono z niej Cypr, Maltę i Luksemburg. 
5
Content available remote Znaczenie innowacyjności w gospodarce regionów
80%
PL
Innowacyjność jako narzędzie przedsiębiorczości jest jednym z najważniejszych zasobów wpływających na tempo procesów gospodarczych. Skupia się ona w głównej mierze na określaniu pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw, sektorów gospodarki, poszczególnych państw, regionów, gmin oraz integrujących się krajów. Innowacyjność gospodarki określa się najczęściej jako motywację uczestników procesów gospodarczych do ciągłego poszukiwania nowych wyników badań, nowych koncepcji i pomysłów do wytwarzania ulepszonych urządzeń, materiałów oraz usług kierowanych na rynek. Innowacyjność regionu jest funkcją takich cech, jak: motywacja, zdolności przedsiębiorstw do poszukiwania nowych pomysłów, koncepcji i wynalazków oraz ulepszania już powstałych, współpracy między przedsiębiorstwami, lokalnych umiejętności i doświadczeń, współpracy sfery publicznej z przedsiębiorstwami, współpracy nauki z przedsiębiorstwami. Efektywność tych powiązań przenosi się na stopień generowania oraz absorpcji innowacji w regionie. Przedmiotem niniejszego opracowania jest określenie znaczenia innowacyjności w gospodarce regionów. Celem stało się wskazanie roli innowacji w procesie konkurencyjności regionów. Pomiar innowacyjności jest bowiem istotnym narzędziem różnicowania regionów, pozwalającym wskazać na obszary, od których zależy ich poziom rozwoju. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w procesie tworzenia nowych technologii, przenikania innowacji i zarządzania transferem, najważniejsza jest współpraca przedsiębiorstw i naukowców, będąca podstawowym poziomem wzajemnych relacji w regionie. Władza samorządowa nie uczestniczy bezpośrednio w tworzeniu technologii, ale odgrywa bardzo ważną rolę w tworzeniu warunków do kształtowania GOW, często też sama kreuje transfer technologii z nauki do biznesu.
EN
Innovation as an entrepreneurial tool is one of the most important resources influencing the pace of economic processes, focusing primarily on determining the competitive position of enterprises, sectors of economy, individual states, regions, municipalities and integrating countries. Business innovation is most often referred to as the motivation of business process participants to continually seek new research and new ideas, to produce improved equipment, materials, and services targeted to the marketplace. Innovation of the region is a function of motives, the ability of companies to seek new ideas, concepts and inventions, and to improve existing ones, co-operation between enterprises, local skills and experience, co-operation between the public sphere and enterprises, co-operation between science and business. The efficiency of these relationships is transferred to the degree of generation and absorption of innovation in the region. The subject of the study is to determine the importance of innovation in the economy of regions. The aim of the study is to show the role of innovation in the process of regions’ competitiveness. Measurement of innovation is an important tool for diversifying regions, allowing to indicate the areas on which their level of development depends The analysis shows that in the process of creating new technologies, infiltration of innovations, transfer management, the most important is the cooperation of enterprises and scientists, which is the basic level of mutual relations in the region. Local government does not participate directly in the creation of technology, but it plays a very important role in creating the conditions for shaping the KBE, often it creates the transfer of technology from science to business.
PL
Rozwój Gospodarki Opartej na Wiedzy wyznacza nowe standardy współpracy uczelni ze światem biznesu. Wspólne wyniki obu stron mogą przyczynić się do poprawy ich konkurencyjności opartej na wiedzy i innowacjach. Autorzy zwracają uwagę na rozwijające się zjawisko przedsiębiorczości akademickiej. Wskazują również na korzyści oraz bariery utrudniające współpracę sektora nauki i przemysłu. Instytucjonalnym sposobem wspierania tej formy współpracy między obiema wymienionymi sferami są Centra Transferu Technologii oraz Parki Naukowo - Technologiczne, bazujące na zapleczu naukowo-badawczym ośrodków naukowych. Autorzy charakteryzują aktualne relacje pomiędzy sektorem nauki a sektorem przedsiębiorstw w Polsce.
PL
Intencją niniejszej pracy pozostaje prezentacja atrakcyjności innowacyjnej departamentówi regionów Francji pozaeuropejskiej: Gwadelupy, Martyniki, francuskiej Gujany i Réunion. W oparciu o Stratégie Régionale d’Innovation (SRI) – Regionalne Strategie Innowacji oraz m.in. inicjatywę Synergîle, ukazany zostanie kierunek realizowanych inwestycji, efektywność w kształtowaniusynergii naukowo-biznesowej oraz perspektywy dalszej jej intensyfikacji w warunkach ekonomicznejrecesji. Analizie i ocenie poddano takie czynniki, jak akceleracja tworzenia wiedzy, dostępność dopodstawowych technik komunikacyjnych, czy systemy elastycznej specjalizacji – uznawane za najważniejszeczynniki przestrzennego kształtowania się gospodarki opartej na wiedzy. Proces jej budowyw departamentach i regionach Francji zamorskiej (DROM) jest konsekwencją urzeczywistnianiawytycznych zawartych w Strategii Lizbońskiej oraz w programie Europa 2020. Przykład Francji pozaeuropejskiejdowodzi, iż lokalizacja przemysłów wysokiej techniki odbywać się może nie tylko napoziomie aglomeracji, ale również w obszarach peryferyjnych, tradycyjnie postrzeganych jako mniejatrakcyjne.
PL
Dla wszystkich uczestników rynku odpowiednio usystematyzowana informacja prawna jest kluczowa z punktu widzenia podejmowania decyzji, co przekłada się na funkcjonowanie przedsię­biorstw, instytucji państwowych, a także poszczególnych osób fizycznych. W Polsce po okresie trans­formacji pojawiły się na rynku narzędzia informatyczne, które dały początek obecnie istniejącym i bar­dzo rozbudowanym systemom informatycznym określanym jako Systemy Informacji Prawnej (SIP). Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie czynników determinujących powstanie i rozwój Systemów Informacji Prawnej w Polsce, a przede wszystkim zobrazowanie roli jaką odegrały one w upowszechnianiu informacji prawnej i ekonomicznej. SIP wykształciły się w Polsce przede wszyst­kim wskutek niestabilności i nadmiernej szczegółowości polskiego ustawodawstwa. W początkowym okresie rozwoju systemy te stały się ważnym narzędziem pracy głównie wśród prawników. W mia­rę upływu czasu zaczęły się rozprzestrzeniać poza tradycyjny rynek, docierając do przedsiębiorców i instytucji publicznych. Dały one także impuls do tworzenia wielu innych narzędzi informatycznych przekazujących informację prawną i ekonomiczną do szerokiego kręgu odbiorców. Systemy Informacji Prawnej odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu gospodarki opartej na wiedzy. Rola ta polega na zbliżeniu wiedzy i informacji do procesów decyzyjnych w sektorze prywatnym i publicznym.
PL
Cel naukowy: Celem artykułu jest analiza dwóch przypadków systemów edukacyjnych w Singapurze i w Finlandii, porównanie ich z systemem edukacji w Polsce, konfrontacja wyników analizy z wybranymi wskaźnikami pozycji konkurencyjnej gospodarek tych krajów. Problem i metody badawcze: Autor formułuje następujący problem badawczy: jaki powinien być system oświaty, aby wspierał konkurencyjność gospodarki aspirującej do miana opartej na wiedzy? Autor stawia hipotezę, iż warunkiem kształtowania i powiększania orientacji przedsiębiorczej społeczeństwa polskiego oraz innych jego kompetencji niezbędnych w procesie budowania gospodarki opartej na wiedzy jest gruntowna przebudowa programowa edukacji podstawowej i gimnazjalnej na wzór rozwiązań wprowadzonych w Singapurze i Finlandii. Kształcenie krytycznego myślenia, umiejętności zadawania pytań i formułowania rozwiązań, kompetencji interpersonalnych i pracy zespołowej, wzbudzanie ciekawości i pasji u dzieci, wpajanie im wzorców zachowań innowacyjnych i przedsiębiorczych oraz indywidualizacja procesu kształcenia oparta na ich zainteresowaniach i zdolnościach na wczesnych etapach edukacji są uznawane za czynniki sukcesu społeczno-gospodarczego tych dwóch państw.Jako metody badawcze zastosowano analizę przypadków (case study) trzech wybranych systemów oświaty oraz analizę statystyk wielonarodowych charakteryzujących konkurencyjność poszczególnych gospodarek narodowych.Proces wywodu: Nowa ekonomia XXI wieku oznacza reorientację współczesnej gospodarki polegającą na stopniowym przechodzeniu od gospodarki tradycyjnej do gospodarki opartej na wiedzy. Dotychczasowe konkurowanie państw, regionów i przedsiębiorstw na bazie ich zasobów materialnych ustępuje powoli miejsca konkurowaniu zasobami niematerialnymi, takimi jak: kapitał intelektualny, wiedza czy innowacyjne technologie. O możliwościach rozwoju w coraz większym stopniu będzie decydować potencjał intelektualny i społeczny. Warunkiem krytycznym w procesie budowania gospodarki opartej na wiedzy są kompetencje zawodowe pracowników, ich obycie w technologiach ICT, umiejętności komunikacyjno-lingwistyczne, obycie międzynarodowe a przede wszystkim silna orientacja przedsiębiorcza: skłonność do podejmowania ryzyka, innowacyjność, kreatywność i pasja – stanowiące kompetencje miękkie. Najlepszym środowiskiem regularnego i efektywnego kształtowania tego typu kompetencji jest szkoła podstawowa i ponadpodstawowa.Wyniki analizy naukowej: Konkurencyjność polskiej gospodarki jest niska a polski system oświaty nastawiony na transfer werbalnych treści programowych nie kształci kompetencji kluczowych w nowej ekonomii XXI wieku.Rekomendacje: Autor rekomenduje wprowadzenie zmian do systemu oświaty w Polsce na wzór sprawdzonych rozwiązań  w Singapurze i Finlandii. 
10
80%
PL
Celem niniejszego artykułu jest analiza pozycji Polski w rankingach gospodarek opartych na wiedzy na tle krajów członkowskich Unii Europejskiej. Ocena oparta jest na metodologii KAM Banku Światowego, która posługuje się dwoma zagregowanymi indeksami KEI i KI. Kompleksowy wskaźnik KEI oparty jest na czterech subwskaźnikach: Reżim instytucjonalno-prawny, System innowacji, Edukacja i zasoby ludzkie, Technologie komunikacyjne i informacyjne. W artykule wykorzystano dane z 2012 roku. Pozycja Polski w rankingu pogorszyła się o 3 pozycje (38. miejsce) w stosunku do 2000 r. W drugiej części artykułu podjęto próbę identyfikacji głównych kierunków działań, do których zobowiązała się Polska w ramach realizacji strategii Europa 2020 – powinny przyczynić się one do poprawy sytuacji i rozwojowi gospodarki opartej na wiedzy.
PL
Zmieniające się intensywnie w ostatnich latach otoczenie oraz uwarunkowania społeczno- -ekonomiczne powodują, że coraz większego znaczenia dla rozwoju miast i regionów zaczynają nabierać instytucje związane z gospodarką opartą na wiedzy. Wiedza i innowacje postrzegane są jako potencjał, który skutecznie wykorzystywany może prowadzić do uzyskania przewagi konkurencyjnej. Rola uczelni wyższych w tym zakresie jest niekwestionowana. Są one bowiem instytucjami odpowiadającymi za kształtowanie kapitału ludzkiego i wytwarzanie wiedzy. Jako ośrodki naukowe stanowią główne ogniwa wzrostu gospodarczego, wokół których mogą tworzyć się bieguny technologii, biznesu i handlu. W wielu regionach są one również znaczącymi pracodawcami. W niniejszym artykule podjęto próbę ukazania, jaki wpływ na rozwój miasta i regionu może wywierać „uniwersytet przedsiębiorczy” oraz jakie korzyści dla regionu mogą płynąć z wdrażanych przez uczelnię innowacyjnych przedsięwzięć.
EN
The environment and socio-economic conditions changing intensively over recent years cause institutions related to knowledge-based economy become more and more important for the development of cities. Knowledge and innovation are seen as a potential which effectively used, can lead to competitive advantage. The role of universities in these changes is unquestioned. They are institutions corresponding to the shaping of human capital and production of knowledge. As research centres they constitute main hubs of economic growth, around which spheres of technology, business and trade may form. In many regions they are also major employers. In this article the attempt was made to show the influence that ‘enterprise university’ may have on a city’s or region’s development and possible benefits from innovative projects implemented by university
PL
System informacji marketingowej jest systemem umożliwiającym sprawniejsze pozyskiwanie informacji oraz wiedzy w przedsiębiorstwie. Odpowiednio funkcjonujący system informacji marketingowej pozwala na zebranie informacji koniecznych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. System taki jest dużym krokiem do wprowadzenia zarządzania wiedzą w organizacji. Jest to element konieczny dla dostosowania się do zmieniających warunków otoczenia, czyli gospodarki, która jest gospodarką opartą na wiedzy.
EN
The marketing information system is a system which make possible efficiency in finding information and knowledge in company. Well-working marketing information system allows collecting important information for activity of company. This kind of system helps to introduce knowledge management in company. It is a necessary element for adapting to changing conditions of economy environment, which is the knowledge-based economy.
PL
Produkcja przemysłowa jest przekazywana z Europy do tzw. fabryk świata (Chiny, Indie,Wietnam itp.). W Europie tworzy się gospodarka oparta na wiedzy, ale nie tworzy ona wystarczającoszybko miejsc pracy. W europejskich elitach władzy i w opinii publicznej wzrasta popularność obronymiejsc pracy w przemyśle, czemu towarzyszy argumentacja patriotyczna. Kontynuacja tych tendencjigrozi konfliktami wewnątrzeuropejskimi. Zagrożeniom tym należy położyć kres przez ustanowienienowej wspólnej europejskiej polityki przemysłowej. Misją wspólnej polityki przemysłowej powinnobyć przywództwo (instytucji europejskich) i kontrola procesu restrukturyzacji polegającej na przejściuUE od gospodarki przemysłowej do gospodarki opartej na wiedzy. W efekcie potencjalne pole konfliktówwewnątrzeuropejskich stanie się polem współpracy.
EN
Industrial production is transferred from Europe to the so-called factories of the world (China, India, Vietnam, etc.). In Europe a knowledge-based economy has been created, but it does not create workplaces fast enough. In the European power elites and in the public opinion, Popularity of defending jobs in industry is growing, which is supported by patriotic argumentation. Continuation of this trend threatens to spark off conflicts within Europe. This menace should be stopped by the establishment of a new common European industrial policy. Its mission should be the (European institutions) leadership and the control of the restructuring process, i.e., the EU’s transition from an industrial economy to a knowledge-based economy. As a result, the plane of potential conflicts will be the plane of coope- ration.
PL
Nowoczesna i konkurencyjna gospodarka wymaga innowacji trafiających na rynek i do konsumentów w postaci nowych produktów i usług. Zdolność do przekształcania wiedzy w nowe produkty, usługi, technologie, rozwiązania organizacyjne decyduje o sukcesie rynkowym osób, przedsiębiorstw i całych gospodarek. Wyzwaniem współczesności staje się intensyfikacja mechanizmów transferu technologii i komercjalizacji wiedzy. Przystąpienie Polski do UE stworzyło jakościowo nowe warunki jej rozwoju. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie można budować przewag konkurencyjnych na taniej sile roboczej, i emigracji wykształconych zasobów pracy. Polska pozostaje ciągle krajem, którego wkład w globalny sektor nauki, badań i technologii jest znikomy. Stan ten należy uznać za najważniejsze zagrożenie strategiczne XXI w., a brak zdecydowanych działań ze strony państwa, struktur publicznych współpracujących z przedsiębiorstwami, instytucjami naukowymi i sektorem społecznym, grozi „dryfem rozwojowym”, emigracją najzdolniejszych zasobów ludzkich, a w konsekwencji – marginalizacją gospodarczą i polityczną. Polska powinna podjąć próbę przezwyciężenia luki informacyjnej między nauką a biznesem oraz włączenia się w cywilizacyjną transformację, opartą na innowacyjnych zdolnościach przekształcania wiedzy w nowe produkty, technologie i usługi. Tylko taka strategia rozwoju Polski, która w wiedzy upatrywać będzie główną przewagę konkurencyjną, stworzy szansę zrównoważonego rozwoju, którego beneficjentem będą wszyscy obywatele. Tempo i trwałość procesu konwergencji Polski z najbardziej rozwiniętymi krajami świata zależeć będzie od tego, czy i w jakim stopniu oparty on zostanie na kapitale intelektualnym. To właśnie wiedza stanowić może główne źródło naszej konkurencyjności, pod warunkiem, że ile uda się stworzyć sprzyjające warunki rozwoju i synergii systemów innowacji i edukacji. W artykule przedstawiono czynniki pozytywnie i negatywnie oddziałujące na system transferu technologii i komercjalizacji wiedzy w Polsce. Zaprezentowane zostały propozycje głównych kierunków reform w polskim systemie edukacji i innowacji. Tekst został opracowany na podstawie przeglądu literatury, programów, raportów, aktów prawnych i dokumentów związanych z tematyką gospodarki wiedzy i innowacyjności.
EN
Modern and competitive economy requires innovations aimed at the market and consumers in the form of new products and services. Ability to transform knowledge into new products, services, technologies, marketing techniques and organizational solutions decide about market success of individuals, corporate bodies and economies. Intensification of technological mechanism transfers and knowledge commercialization becomes the challenge of contemporary times. Entering the European Union allowed Poland to create new conditions for its development. However, you can not gain competitive advantage on the basis of cheap labour force and emigration of educated human resources. Poland still lags behind technologically advanced countries and its contribution to the global sector of science, research and technology is inconsiderable. It is the most important strategic threat to XXI century as lack of decisive activities from the state, public structure cooperating with scientific institutions, enterprises and social sector, may result in economic and political marginalization. Poland should make effort to overcome information gap between science and business and get involved in civilization transformation, shaping a new balance in global dimension based on innovative abilities to transform knowledge into new products, technologies and services. Pace and durability of the process of the Polish convergence with the most developed countries will depend on to which extent it would be based on intellectual capital. It is the knowledge which may be the main source of our competitiveness provided that it is able to create favourable conditions of development and synergy of innovation and education systems which are interdependent. The aim of the paper is to present the factors positively and negatively influencing the transfer system and knowledge commercialization in the Polish conditions. The proposal of the main directions of reforms in the Polish system of innovation and education, will be also recommended. Article is based on review the reports, legal acts and documents in respect of the initiative connected with the knowledge – based economy and innovation issue.
PL
Przedsiębiorstwa agroturystyczne są istotną gałęzią aktywności gospodarczej zarówno w skali lokalnej, krajowej, jak i międzynarodowej. Agroturystyka stanowi ważną formę dywersyfikacji działalności gospodarstw rolnych (pod terminem „dywersyfikacja” należy rozumieć wykorzystanie środków, jakimi dysponuje gospodarstwo rolne na prowadzenie działalności niezwiązanej z rolnictwem; Kłodziński, 2001). Odgrywa ona istotną rolę w aktywizacji gospodarczej obszarów wiejskich, wpływa na lokalne struktury gospodarcze i ich ożywienie, a w efekcie przyczynia się do wzrostu liczby miejsc pracy i pozyskiwania nowych źródeł dochodu. Zasadniczym celem niniejszego artykułu jest diagnoza stanu przedsiębiorstw agroturystycznych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki i określenia struktury oferty tych przedsiębiorstw,oceny ich zachowań rynkowych, przedsiębiorczych i innowacyjnych w gospodarce opartej na wiedzy. Podstawę analizy stanowią zarówno informacje pochodzące ze źródeł wtórnych, jak i bezpośrednie badania kwestionariuszowe oraz indywidualne wywiady pogłębione, przeprowadzone na próbie gospodarstw agroturystycznych funkcjonujących na terenie całej Polski.
PL
The aim of the article is to describe the process of transforming the structure of the economy of  Podkarpacie under the influence of metropolisation processes. The region is presented in the view of processes that are changing estern Poland. Eastern Poland is socially and economically distinct, its specificity requires that special actions are undertaken the discrepancies between the region and the rest of the centuty. The rogions of the eastern Poland  have the lowest entreprenurship indicators in the country, and the lowest one is in the Podkarpacie Voivodeship. Synthetic indicator or the potential and strength of the economy GDP per citzen show that the region is economically the weakest. Eastern regions have a defective agrarian structure - high employement rate in agriculture and low marketability of products. The worst situation is in Podkarpacie where 7,4% off all people employed in agriculture work and the value of purchase of agricultural products expressed as grain units is lower than in the rest of Poland. The article presents a thesis that the development of big cities in the east of the country could be an impulse of economic growth of the region. It is necessary to invest in the factors of regional growth, namely building the infrastructure (motorways, fast hingways, raily), to create conditions for the development of knowledge-based economy, to invest in humen resources and social capital.
PL
Celem opracowania jest zidentyfikowanie działalności usługowych odpowiadających za tempo i kierunki przebiegu procesu budowy gospodarki opartej na wiedzy. Analiza obejmuje kraje Unii Europejskiej. Okres analizy to lata 2008-2012. Opracowanie zostało podzielone na cztery części. W pierwszej części scharakteryzowano istotę gospodarki opartej na wiedzy oraz rolę sektora usług w przechodzeniu do gospodarki opartej na wiedzy. W drugiej części przeprowadzono konceptualizację działalności usługowej, w wyniku której otrzymano kategorię tzw. usług dla wiedzy. Sekcje zaliczane do usług dla wiedzy w sposób bezpośredni przyczyniają się do tworzenia, przetwarzania i rozpowszechniania wiedzy w gospodarce. W części trzeciej dokonano podziału gospodarek Unii Europejskiej na cztery grupy w zależności od stopnia zaawansowania budowy gospodarki opartej na wiedzy na podstawie dwóch wskaźników, tj. Indeksu gospodarki wiedzy (KEI) i Indeksu wiedzy (KI). Następnie, w czwartej części, dokonano empirycznej weryfikacji znaczenia usług dla wiedzy w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. W gospodarce opartej na wiedzy, gdzie wiedza stała się kluczowym atutem w uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej, to właśnie usługi związane z nabywaniem, rozpowszechnianiem i tworzeniem wiedzy odgrywają główną rolę w rozwoju gospodarczym. Od rozwoju sekcji usługowych zaliczanych do usług dla wiedzy zależy stopień zaawansowania gospodarki w tworzeniu, wykorzystywaniu i rozpowszechnianiu wiedzy. Są to działania, które w sposób bezpośredni przyczyniają się do uzyskiwania przez gospodarkę przewagi konkurencyjnej bazującej na wiedzy.
PL
Gospodarka oparta na wiedzy (GOW) jest pojęciem obecnym w literaturze krajowej i światowej zaledwie od kilku lat. To nowe zjawisko, zgodnie z definicją OECD, oznacza taką gospodarkę, w której wiedza jest tworzona, przyswajana, przekazywana i wykorzystywana bardziej efektywnie przez przedsiębiorstwa, organizacje, osoby fizyczne i społeczności, co sprzyja szybszemu rozwojowi gospodarczemu i społecznemu. Filary, na których opiera się GOW to: * właściwe regulacje prawne i system instytucjonalny sprzyjający przedsiębiorczości, * system edukacji uwzględniający wymogi i potrzeby rynku, w tym naukę przez całe życie, * odpowiednia infrastruktura informacyjna, wykorzystująca najnowsze technologie informacyjno-teleinformatyczne stosowane w zarządzaniu państwem, regionem oraz używane przez sektor prywatny i organizacje pozarządowe, charakteryzujące się powszechnością i niskimi kosztami użytkowania, * sprawny system innowacji i badań, w którym uczestniczą ośrodki naukowe, placówki badawcze, przedsiębiorstwa, a rezultatem są innowacje wdrażane do codziennego użytku. Przedstawione w zarysie działania rządów państw takich jak Irlandia, Finlandia mogą stanowić dobry przykład do naśladownictwa dla Polski. Autor kończy artykuł wnioskami dla Polski opierającymi się na koncepcji gospodarki opartej na wiedzy.
EN
Knowledge-based economy is a new term that has been present in the national and world literature merely for a few years. The term according to OECD definition means such an economy where the knowledge is created, acquired, distributed, and used more efficiently by the companies, organisations, individuals and societies, contributing to more rapid economical and social growth. The pillars, which are the foundation of knowledge-based econom y, are: * adequate legal regulations and institutional system favourable to enterprises, * educational system which takes into account market's requirements and needs, including live-long learning, * adequate information infrastructure, using the latest information and communication technologies (ICTs) to manage the country, region, as well as private sector and non-governmental organisations, which are widespread and at low costs of exploitation, * efficient innovation and research system, in which scientific centres, research institutions, and companies participate, and its results are innovations that are implemented to everyday use. Two examples of government decisions from Ireland and Finland are good to implement in Polish policy. The author, gives resolutions for Poland, based on the concept knowledge-based economy, ends this article.
PL
Celem opracowania jest zidentyfikowanie kierunku i dynamiki zmian zachodzących w wewnętrznej strukturze sektora usług w związku z przechodzeniem do gospodarki opartej na wiedzy. Opracowanie składa się z dwóch części. W części pierwszej wyjaśniono zmiany strukturalne zachodzące w gospodarce i w sektorze usług wraz z przechodzeniem do gospodarki opartej na wiedzy. W części drugiej przedstawiono analizę porównawczą struktury pracujących w sektorze usług w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Zakres czasowy analizy obejmuje lata 2008-2015. W zmianach zachodzących w wewnętrznej strukturze sektora usług zidentyfikowano uniwersalne trendy charakterystyczne dla gospodarek „zbliżających się” do gospodarki opartej na wiedzy. Kraje wykazujące zaawansowanie w zbliżaniu do gospodarki opartej na wiedzy charakteryzują się dobrze rozwiniętymi działalnościami usługowymi opartymi na wiedzy. Sektor usług podlega ciągłym wewnętrznym przemianom i nawet w najbardziej rozwiniętych gospodarkach nie jest jeszcze ostatecznie ukształtowany.
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.